Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Selamün aleyküm (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan zeyneepp
  • Başlangıç tarihi
Z

zeyneepp

ben bu siteye yeni giriş yaptım bilgilerini bizimle paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim benim sıkıntım şöyle ben ünüversite okuyorum ama bu bana inanılmaz bir sıkıntı veriyor kendimi harramin içindeymişim gibi hissediyorum .Ailem oku taraftarı ama ben değilim. bana tavsiyede bulunursanız sevinirim

Beautiful_1064

Kayıtlı Kullanıcı
aLeyküm seLam
üyeLiğiniz önceLikLe hayırLı oLsun
kendinizi sıkmayın ALLAH yar ve yardımcınız oLsun inşaALLAH sıkıntıLarınız geçer RABBİM gönLünüze ferahLık versin
ben üniversite mezunu oLduğum için okumanızdan yanayım bu düzenden rahasızım bende ama yinede bizim gibi tesettürLü kızLarın okumasından yanayım sizde umutLarınızı yitirmeyin inşaALLAH..
seLam ve dua iLe..

F

FiSeBiLiLLaH

Aleykum selam hoş geldiniz kardeşim...

Üniversitede okuyorsunuz o zaman Allah'ın emrettiği farz olan yani terki haram olan tesettürü muhafaza edemiyorsunuz anlaşılan...

Sadece başlıca bu büyük bir musibet...
Ayrıca mü'min kadınların ve erkeklerin birbirine bakmasıda haramdır...
Üniversitede ne üzere eğitim alıyorsunuz bilmiyorum lakin yukarda saydığım gibi bu 2 haramdan muhakkak kaçınmanız gerekir okulunuzu bırakmanız pahasına dahi olsa..Çünkü diploma uğruna onca yıl Allah'a isyan etmek ahirete iman edenlerin yapacağı şey değildir...

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam kardeşim hoş geldiniz
De anlamadığım bişi var.
Üniversitelere başörtüsüyle girilmiyor mu artık ?
Anlamadım doğrusu.

F

FiSeBiLiLLaH

ve aleykum selam kardeşim hoş geldiniz
De anlamadığım bişi var.
Üniversitelere başörtüsüyle girilmiyor mu artık ?
Anlamadım doğrusu.

baz üniversitelerde girilse bile çoğunluğunda yine girilmiyor.Kaldıki girilse ne olacak Allah'ın emrettiği tesettürü üniversitede muhafaza edilemez,kimse kimseyi kandırmasın bir kağıt parçası uğruna...

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum selam ablacım
Hoş geldiniz :)
ALLAH celle celalühü yardımcınız olsun

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
baz üniversitelerde girilse bile çoğunluğunda yine girilmiyor.Kaldıki girilse ne olacak Allah'ın emrettiği tesettürü üniversitede muhafaza edilemez,kimse kimseyi kandırmasın bir kağıt parçası uğruna...
Ben bütün üniversitelere başörtüsüyle giriliyor sanmıştım artık.

Tesettürün muhafazası derken neden muhafaza edilmesin ?
Kadın erkek beraber okuyor diye mi

leyla-1

Altın Üye
Aleyküm Selam kardeşim hoşgeldiniz üyeliğiniz hayırlı ve daim olur inşallah.Allah yar ve yardımcınız olsun hakkınızda ne hayırlı ise Allah en güzelini ve hayırlısını nasip etsin Rabbim.
allah korktuklarımızdan emin umduklarımıza nail olmak nasip etsin Rabbim.Selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

F

FiSeBiLiLLaH

Ben bütün üniversitelere başörtüsüyle giriliyor sanmıştım artık.

Tesettürün muhafazası derken neden muhafaza edilmesin ?
Kadın erkek beraber okuyor diye mi

Erkek ve kadının beraber okuması ayrı bir fitne fesad...
Tesettürün muhafaza edilmemesi vücut hatlarının ve yüzün görülmeyeceği bir tesettür giyilmemesi...Vücut hatlarının hiç biri görünmese bile yüz açık oluyor zaten en büyük fitne yüzün açık olması...Malesef hanefiyi taklit ediyorum diyip işin içinden sıyrılma çabasında olanlar var..Oysaki ahzab 59 hicabı getirdi kimse hicabın ne olduğunu yüzüde kapadığını dile getirmiyor.Oysaki sadece Cariyelerin yüzü açıktır... Başta tüm sahabe hanımlar olmak üzere her hür kadının yüzü kapalıydı ve kıyamete kadar öyle olması farzdır...

suda

Kayıtlı Kullanıcı
üniversiteyi mutlaka okumak lazım

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Erkek ve kadının beraber okuması ayrı bir fitne fesad...
Tesettürün muhafaza edilmemesi vücut hatlarının ve yüzün görülmeyeceği bir tesettür giyilmemesi...Vücut hatlarının hiç biri görünmese bile yüz açık oluyor zaten en büyük fitne yüzün açık olması...Malesef hanefiyi taklit ediyorum diyip işin içinden sıyrılma çabasında olanlar var..Oysaki ahzab 59 hicabı getirdi kimse hicabın ne olduğunu yüzüde kapadığını dile getirmiyor.Oysaki sadece Cariyelerin yüzü açıktır... Başta tüm sahabe hanımlar olmak üzere her hür kadının yüzü kapalıydı ve kıyamete kadar öyle olması farzdır...
Kardeşim bu yüzle ilgili konuyuda ilk defa sizden duydum.
Bilgilenirinize güvenirim.
Ama hanefi mezhebine bağlı biri olarak hanefiyi talkit edicem kimi edicem yanlış anlamayın ama.
ilk defa duyunca baya bir şaşırdım.
Ne diyim ALLAH sizin gibilerin sayısını çoğaltsın.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleyküm selam kardeşim.. Üyeliğiniz hayırlara vesile olur inşaallah..

F

FiSeBiLiLLaH

Kardeşim bu yüzle ilgili konuyuda ilk defa sizden duydum.
Bilgilenirinize güvenirim.
Ama hanefi mezhebine bağlı biri olarak hanefiyi talkit edicem kimi edicem yanlış anlamayın ama.
ilk defa duyunca baya bir şaşırdım.
Ne diyim ALLAH sizin gibilerin sayısını çoğaltsın.

Rabbim kurtulacak olan o taifeden eylesin bizleri.Amin.
Gelen hadislere baktığımızda başta Aişe(r.a) annemiz olmak üzere hanım ashabın peçeli olduğunu görüyoruz...

BU KONUDA DERLENMİŞ BİR MAKALEYİ AKTARAYIM...

MÜSLÜMAN KADININ ÖRTÜSÜ
Değerli Müslümanlar ! Rabbimiz kerim kitabında şöyle buyurmak-tadır

[FONT=&quot]يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُوراً رَّحِيماً [/FONT]

“ Ey Nebi ! Hanımlarına, kızlarına ve tüm mü’minlerin kadılarına söyle ; cilbablarını üzerlerine bürünsünler. Bu, onların tanınmaları ve eza edilmemeleri bakımından en uygun olanıdır.”

Ahzab : 59
Hicabın Farz olduğunu anlatan en açık Ayet-i kerimelerden bir tanesi de budur. Ayet’i celileye dikkat edilirse buradaki hicab emri, - bazılarının iddia ettiği gibi - sadece peygamberin hanımlarına veya kızlarına yönelik bir emir değildir. Bu emir, bütün müslümanların kadınlarına ve kızlarına da yönelik bir emirdir. Resulullah s.a.v’in hanımları ve kızlarının özellikle anılmasının sebesi ise, üstün mevkilerinden ve aynı zamanda diğer kadınlar için örnek teşkil ettiklerinden dolayıdır.

Ey Müslüman ! şurası çok iyi bilinmelidir ki hicab Ayet’leri, kadını tepeden tırnağa örtmek için gelmiştir… Ve en önemlisi, onun güzelliğinin ve çirkinliğinin kendisinden belli olacağı yüzünü örtmek için gelmiştir. Çünkü hicab Ayet’lerinden önce zaten Müslüman kadınlar örtülü idiler. Yani onlar çıplak olarak dolaşmıyorlardı…. Hatırlarsınız Allah Resulü s.a.v Mekke de işkence edilirken kızı Zeyneb’in yanına geliş şeklini ve Resulullah’ın da ona söylediği ifadeleri.

{ … Gamid kabilesinden Haris 'in oğlu Haris'den, diyor ki : Biz Mina’da iken babama “ bu cemaat nedir “ diye sordum, babam dedi ki, onlar bir müneccim için toplanmışlardır. Haris diyor ki : Biz indik " başka bir rivayette de geldik " baktık ki, Rasulullah s.a.v insanları tevhide ve imana davet ediyordu. Oradaki kalabalık ise Rasulullah'ın sözünü reddedip ona eziyet ediyorlardı. Gün yarıya varıp yanındaki kalabalık çekilince gerdanlığı görünen bir kadın ağlıyarak Rasulullah'ın yanına geldi. Kadının elindeki kadehte su bulunuyordu, bir elinde de mendil vardı. Onu Rasulullah'a sundu, Rasulullah sudan içti, abdest aldı. Sonra başını kadına doğru kaldırarak buyurdu ki :
" Ey kızım gerdanını ört. Babanın mağlup ve zelil olacağından korkma " “ Kimdir bu kadın ? ” dediğinde, “ O kızı Zeyneb’tir ” dediler. }

Tabarani Mu’cemül kebir : 1.C. 245.S - İbni Asakir Şam tarihi : 4.C.46.S

İşte bu ve emsali deliller, Müslüman kadınların Mekke’de iken yüzlerinin açık ama örtülü olduklarını isbat etmektedir… Hicab Ayet’i ise Medeni’dir ve yüzün örtülmesi için gelmiştir.

Bunun en açık ve en güzel delillerinden birisi, Aişe annemizin ıfk hadisesinde kullanmış olduğu şu ifadelerdir :

“ ……. Ben Zekvan’ın “ inna lillahi ve inna ileyhi raciun “ sözlerini işitince, hemen fereceme bürünüp yüzümü örttüm, halbu ki bu zat beni hicabtan önce tanırdı. “

Buhari : 10.c.4598.s - Müslim : 8.c.2770.n
İşte bu açık ve net ifadeler, hicaptan önce kadının yüzünün açık olduğunu ve hicap emrinin ise kadının yüzünü örtmesi hususunda indiğini bildirmektedir.

{ … Allah resulü s.a.v şöyle buyurdular : " İhramlı olan kadın yüzüne peçe takmasın eline de eldiven giymesin "

Buhari : 4.c.1730.s – Ebu Davud : 5.c.1826.n
Şeyhül islam İbni Teymiye r.h " Nur suresinin tefsiri " adlı eserinin 56. sayfasında şöyle diyor :

" Bu da gösteriyor ki peçe ve eldiven o gün ihramlı olmayan kadın-ların giyimleri arasındaydı. Ve herkesçe maruftur. Böylece kadınların yüzlerini ve ellerini örtmeleri gerekir. "

Değerli Müslümanlar ! gerek Peygamberimizin kadınlarının ve gerekse diğer Müslümanların kadınlarının hicaba bürünerek yüzlerine değin örttüklerini belirten hadisler pek çoktur… Gelin onlardan bazılarını beraberce okuyalım.

{ … Enes r.a Hayber gazası ile ilgili kıssayı rivayet ederken Peygam-berimizin esirler arasında kendi nefsi için Safiye'yi ayırt edişini şöyle anlatır : " Rasulullah s.a.v Hayber'den çıkınca onu henüz kendisi için almamıştı. Deve yaklaşınca Rasulullah ayağın dik tutarak Safiye'nin deveye binmesi için ayağını baldırına koymasına yardım etti. Safiye kaçındı ayağını koymadı sadece dizini Peygamberin baldırının üstüne koydu. Rasulullah onun üstünü örttü. Terkisine bindirdi şalını Safiye'nin yüzüne ve beline sardı. Sonra ayağının altından bağlayıverdi. Ve beraberinde eve götürerek hanımları arasına onu da girdirdi." }

İbn-i Sa'd Tabakat : 8.c.87.s
{ … Aişe r.anha’dan : Sevde hicabını çıkardıkdan sonra bir ihtiyaç için dışarı çıktı. Sevde cüsse bakımından iri yapılı bir kadındı. Onu tanıyanlar hemen farkına varırlardı. Hattab oğlu Ömer onu görünce dedi ki : " Ey Sevde Allah'dan korkmaz mısın ki, bizim yanımıza örtünmeden geliyorsun ? Baksana nasıl çıkmışsın. Bunun üzerine Sevde gerisin geriye eve döndü. Rasululullah s.a.v de o an benim evimde akşam yemeğini yiyordu. Elinde de bir et parçası vardı. Sevde hemen Rasulullah'ın yanına gedi. Ve şöyle dedi : " Ey Allah'ın Rasulu, ben bazı ihtiyaçlarım için dışarı çıktım. Ömer ise böyle böyle dedi." Bunun üzerine gelen vahyi ilahide belirtilen Ayet’in hükmüne muvafık olarak Efendimiz buyurdu ki : " Öyleyse siz ihiyacınızı gidermek için dışarı çıktığınızda hicaba bürünmelisiniz. ” – Aişe der ki : Vahiy geldiği an da etin dikesi hala Rasulullah'ın elinde bulunuyordu. }

Buhari : Müslim : Ahmed : 6/56 – İbni Sa’d Tabakat : 125
{ … Aişe r.anha dan.Buyurdular ki : " Biz Rasulullah'la birlikte ihramlı olduğumuz zaman süvariler yanımızdan gelip geçiyorlardı. Tam hizamıza geldikleri vakit her birimiz abalarımızı başımıza ve yüzümüze örterek yan tarafa sarkıtıyorduk. Bizi geçtikleri vakit tekrar açıyorduk." }

Ahmed : 6/30 - Ebu Davud ve Beyhaki Hac mevzuunda zikretmişlerdir.

{ … Ebu Bekir kızı Esma'dan : Diyor ki : " Biz erkeklerden yüzümüzü örter, ihramlı iken örtmeden önce de taranırdık." }

Hakim 1/454 de zikreder ve sahih olduğunu söyler. Zehebi de bu konuda ona muvafakat etmiştir.

{ … Şeybe kızı Safiye'den diyor ki : Ayşe'yi, Kabeyi tavaf ederken peçeli olarak görmüştüm. }

Burada şunu izah etmekte fayda vardır inşaallah : Bilindiği gibi Anne-lerimizin tavaf esnasında yüzlerini açmaları, Resulullah s.a.v’in şu umumi emrinden dolayıdır :

“ İhramlı olan kadın yüzüne peçe takmasın eline de eldiven giymesin "

Buhari : 4.c.1730.s – Ebu Davud : 5.c.1826.n

Dolayısıyla bu ifadeler bize ; diğer kadınların da ihram hariç yüzlerinin kapalı olacağını anlatmaktadır.

Büyük ilim adamı İbnu’l-Kayyım r.h, bu konuda şunları söylemektedir : “ Kadının ihram esnasında - peçeyi çıkarması hariç - yüzünü açmasının gerektiği hakkında bir tek harf dahi nakledilmiş değildir…” Daha sonra şunları söyler : “ Esmâ’dan sabit olduğuna göre o ihramlı olduğu halde yüzünü örterdi. Âişe de şöyle demiştir : “ Binek sırtında olan erkekler yanlarımızdan geçer ve biz o sırada Peygamber s.a.v ile birlikte ihramlı halde bulunuyor idik. Binekliler bizimle aynı hizaya geldiklerinde bizden herhangi bir hanım cilbabını yüzünün üzerine örterdi. Bu kişi geçip gidince biz de yüzümüzü açardık ”

Tehzibu’s Sünen : 2 . 350
{ … Ömer oğlu Abdullah şöyle diyor : Peygamber s.a.v Safiye'yi yanına alınca Aişe’yi halkın ortasında örtülü olarak görmüş ve tanımıştı. }

El – Albani der ki : İbn-i Sa'd 8. cildinin 97. safyasında bu hadisi zikrettikten sonra ravilarinin sıka olup isnadın yerinde olduğunu bildirmiştir. Rivayet zinciri şu şekilde gitmektedir. Esed kabilesinde Abdullah oğlu Muhammed Süfyan bin Cüreyc’den o da Hasen bin Müslim’den o da Safiyye’den bize anlattı.

{ … Abdurrahman İbni Avf’ın oğlu İbrahim’den dedi ki : " Hattab oğlu Ömer son haccında Peygamberin hanımlarının da birlikte hacca gitmelerine izin vermiştir. Onlarla beraber Affan oğlu Osman’ı ve Avf oğlu Abdurrahman’ı da gönderdi. İbrahim diyor ki, Osman r.a Kabe’de şöyle bağırmıştı : “ Onların yanına kimse yaklaşmasın, kimse onlara bakmasın ” dedi. Onlar indikleri zaman Osman ve Abdurrahman topluluğun gerisinde idiler ve yanlarına kimse yaklaşmamıştı. }

El – Albani der ki : Bu hadisi İbni Sad Tabakatı’nın 8. cildinin 152. sayfasında, şu rivayet zinciriyle zikretmişir. Bize Ata oğlu Velid Sad oğlu İbrahim’den, o da babasından, o da dedesi Ömer İbnül Hattab’dan rivayet etti..
Bu isnad hasen olup ravileri sika dır. Zehebi mizan adlı eserinde, Hafız lisan adlı eserinde irad etmişlerdir.

Bütün bu hadislerden açıkça anlaşıldığı gibi Peygamber s.a.v’in devrinde gerek peygamber hanımlarının ve gerekse diğer mü’min kadınların yüzleri peçeli idi.

Ve tabiki daha sonra gelen fazilet sahibi kişiler de onların yolunu takip ederek peçe kullanmış ve yüzlerini örtmüşlerdir.

{ … Asım oğlu Ahvel anlatıyor : " Biz Sirin'in kızı Hafsa’nın yanına vardığımızda abasını hep şu şekilde yapardı : " Yüzünü ve gözünü örterdi. Biz ona derdik ki, " Ey Allah'ın rahmeti üzerine olasıca kadın. Allah'u Azze ve Celle Kur'an’ı keriminde buyurmuyor mu ki :

“ Evlenme arzusu kalmamış oturan – ihtiyar – kadınlara,süslerini açığa vurmamak şartıyla,dış esvaplarını çıkarmaktan ötürü sorumluluk yoktur……. “ Nur : 60

Hafsa ise bunda ne var diyordu. Biz ayetin devamını okuyup " Şayet iffetlerini takınırlarsa kendileri için daha hayırlıdır " dediğimiz zaman. Ve o : " İşte hicabın şart olduğunu beliren hüküm budur." diyordu. }

Beyhaki : 7 / 83 – Albani Hicab : 48.s

Hulasa değerli müslümanlar ! yukarıda Kur’an ve Sünnet’ten derleyerek sunduğumuz bu delillerden açıkça anlaşıldığı gibi, kadının tepeden tırnağa örtünmesi onun üzerine vacip olan bir görevdir.

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam. Aramıza hoşgeldiniz. Hayırlara vesile olması temennilerimle.

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Allah yar ve yardımcınız olsun.hayırlı paylaşımlar diliyorum.selametle kalın.

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Fisebilillah kardeşim
Cevabınız için sağolun.
ALLAH Celle Celalühü Razı olsun.

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Yıllarca bizi okadar alıştırmışlarki.....
Teşekkürler Fisabillah abi

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt