Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Selamün aleyküm yerine (s.a) yazmakta bir sakınca var mıdır? (1 Kullanıcı)

irfani

Kayıtlı Kullanıcı
Sual: Selamün aleyküm yerine (s.a) yazmakta bir sakınca var mıdır?
CEVAP
(s.a) yazmak uygun değil. Yeni yazılan bazı kitaplarda da aynı kısaltmalar var, uygun değildir, tam yazmalıdır. Peygamber efendimizin ismi yazılınca da sallallahü aleyhi ve sellem yazmalı, kısaca SAV yazmamalı, Allahü teâlânın ismi yazılınca da (c.c.) yazıyorlar, böyle yazmamalı. Celle celalühü yazmalıdır. Yahut Allahü teâlâ demelidir.

dinimizislam.com dan alıntıdır

irfani

Kayıtlı Kullanıcı
evet bu konu önemlidir.daha çok cep msjlarında ,sohbet programlarında (mesala msn) çok

yazılıyor.Buna dikkat etmek gerekir.selamün aleyküm yazalım aynı şekilde aleyküm selam

diyelim.kısaltmayalım.

leyla-1

Altın Üye
Aleyküm Selam kardeşim Allah razı olsun selam ve dua ile Allah'a emanet olun.

irfani

Kayıtlı Kullanıcı
Cümlemizden Allahü teala razı olsun.

önemle okunması rica olunur.

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
BİSMİLLAH...

SUAL:

(ÇOK AZ BİR ARAŞTIRMA İLE--ÇİN ALFABESİNİN SEMBOLLERDEN OLUŞTUĞUNU ÖĞRENDİK...( BU PARANTEZ İSTİKBELDE GEREKTİĞİNDE DOLDURULMAK İÇİN AÇILMIŞTIR)..
KAVRAMLARIN SEMBOLLEŞMESİ DE HURUFTA TEKAMÜL EDERMİŞ...

1.BİZ ŞİMDİ GENEL BİR FETVA İLE ÇİNLİ MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZİ DE BU FETVAYA NASIL ALIRIZ...? SORU BU DEĞİL?

2.HAYDİ DİYELİM ALDIK...NASIL MARUF YAPARIZ???(SORU BU DEĞİL)

3.HAYDİ DİYELİM YAPTIK...SELAM KAVRAMININ EN DOĞRU YAZILIŞI Nasıldır???(SORU BU DEĞİL)

4.S.A V.A.S YAZILDIĞINDA NE OKUNUYOR??? (SORU BU DA DEĞİL)

PEKİ SORU NE???BU AMEL İŞLENMİŞMİDİR İŞLENMEMİŞMİDİR?

(3. SORUYA DİKKAT)

SELAMETLE...

BENİ BIRAK O' NU BULURSUN

irfani

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm türkçe bu şekilde yazılır.çin alfabesi yada kiril alfabesi bilen müslüman

da kendi alfabesi ile uzun şekilde yazar .önemli olan selamün aleyküm sesinin çıkmasıdır

yani söylenmesidir.s.a şeklinde kısaltmanın uygun olup olmadığı ayrıca dimizislam.com da

sual olarak sorulmuş ve uygun olmadığı belirtilmiştir.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
sayın irfani ehli kitabla ittifak etmek caiz midir ?

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;700920' Alıntı:
sayın irfani ehli kitabla ittifak etmek caiz midir ?

selamün aleyküm kardeşim merak ettiğim sizin isminizin okunuşu :

nayime midir tam çözemedim ne zamandır sormak itiyorum

merakımı bağışlayın.yüce yaradana emanet olunuz.selam ve

dua ile

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim merak ettiğim sizin isminizin okunuşu :

nayime midir tam çözemedim ne zamandır sormak itiyorum

merakımı bağışlayın.yüce yaradana emanet olunuz.selam ve

dua ile

aleyküm selam , evet naimedir. nimet olsaydı bu şekilde yazılmış olurdu : نعمةbenimki ise naime -
نعيمة

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;700940' Alıntı:
aleyküm selam , evet naimedir. nimet olsaydı bu şekilde yazılmış olurdu : نعمةbenimki ise naime -
نعيمة

çok teşekkür ederim benim babaannemin ismide naime idi...

arapça yazıp okuyabilene ne mutlu :H

irfani

Kayıtlı Kullanıcı
naime kardeşimizin sorusuna cevaben;

kardeşim bu soru yu neden sorduğunu bilmiyorum vede önemli olan bir nokta var ki benim

yazdıklarım kendi aklıma göre yazdığım şeyler değildir. büyük islam alimlerinin sevgili

peygamberimizden aktardıklarına ve bu alimlerin ictihadına göre günümüz konularına

bakılması taraftarıyım.kendi kafamıza yada kim oldukları bilinmeyen hocaların söylediklerine

riayet edilemez.kim oldukları bilinmeyen hocalar derken yani hocası olmayan bir silsile ile

peygamberimize ulaşmayanları kastediyorum.çünkü bu insanlar nekadar iyi olsalar bile

kendi akıllarına göre fetva verdiklerine göre yanılma ihtimalleri yüksektir.çünkü dinimiz

peygamberimizden nakil edilerek gelmiştir.

Sual: Aklıma uymayan dini hükümlere uymam gerekir mi?

CEVAP

Dinde aklın yani şahsi görüşlerin yeri yoktur. Dinde nakil esastır. Akla göre din olmaz. İslamiyet, nakle dayanan, selim akıl dinidir. Selim akıl, yanılmayan akıldır. Birinin aklına uygun gelmeyen bir şey, selim akıl sahibi için uygun gelebilir. Akla göre din olsa, insan sayısı kadar din olur. İslamiyet’te aklın ermediği şey çoktur. Fakat, selim akla uymayan bir şey yoktur.

açıklama:
sual ve cevap dinimizislam.comdan alınmıştır.

gelelim sorulan soruya öncelikle kardeşim ingiliz casusun itirafları kitabını okumanı tavsiye ederim.hatta linkinide vereyim

http://www.hakikatkitabevi.com/download/turkce/09-IngilizCasusu.pdf

bu kitabtada görüldüğü gibi ehli kitabla ittifak yapamayız.çünkü adamlar islamı yıkmak

amacında .neyin yanlış neyin doğru olduğunu öğrenmek için büyük islam alimlerinin yazdığı

ilmihalleri okuyunuz.ilmihal bilgilerinizi kuvvetlendirirseniz kimse sizi kandıramaz

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
naime kardeşimizin sorusuna cevaben;

kardeşim bu soru yu neden sorduğunu bilmiyorum vede önemli olan bir nokta var ki benim

yazdıklarım kendi aklıma göre yazdığım şeyler değildir. büyük islam alimlerinin sevgili

peygamberimizden aktardıklarına ve bu alimlerin ictihadına göre günümüz konularına

bakılması taraftarıyım.kendi kafamıza yada kim oldukları bilinmeyen hocaların söylediklerine

riayet edilemez.kim oldukları bilinmeyen hocalar derken yani hocası olmayan bir silsile ile

peygamberimize ulaşmayanları kastediyorum.çünkü bu insanlar nekadar iyi olsalar bile

kendi akıllarına göre fetva verdiklerine göre yanılma ihtimalleri yüksektir.çünkü dinimiz

peygamberimizden nakil edilerek gelmiştir.

Sual: Aklıma uymayan dini hükümlere uymam gerekir mi?

CEVAP

Dinde aklın yani şahsi görüşlerin yeri yoktur. Dinde nakil esastır. Akla göre din olmaz. İslamiyet, nakle dayanan, selim akıl dinidir. Selim akıl, yanılmayan akıldır. Birinin aklına uygun gelmeyen bir şey, selim akıl sahibi için uygun gelebilir. Akla göre din olsa, insan sayısı kadar din olur. İslamiyet’te aklın ermediği şey çoktur. Fakat, selim akla uymayan bir şey yoktur.

açıklama:
sual ve cevap dinimizislam.comdan alınmıştır.

gelelim sorulan soruya öncelikle kardeşim ingiliz casusun itirafları kitabını okumanı tavsiye ederim.hatta linkinide vereyim

http://www.hakikatkitabevi.com/download/turkce/09-IngilizCasusu.pdf

bu kitabtada görüldüğü gibi ehli kitabla ittifak yapamayız.çünkü adamlar islamı yıkmak amacında .neyin yanlış neyin doğru olduğunu öğrenmek için büyük islam alimlerinin yazdığı

ilmihalleri okuyunuz.ilmihal bilgilerinizi kuvvetlendirirseniz kimse sizi kandıramaz

Allah razı olsun..., şunun altını da çizmek lazım Allahü Teala Kuranı Kerimde , Maide suresinde buyurduki "Ey iman edenler yahudi ve hristiyanları dost edinmeyin, sizden kim onları dost edinirse onlardan olur "

Evet Allahın fermanı bu ehli kitabı dost edinenler onlardan olur. yani her ne kadar müslümanlardan görünseler bile onlar ehli kitabın ta kendileridir. "gizli kilisedir"..böyle olduğunu da görüyoruz.

"Yeryüzünde bozgunculuk yapanlara "bozgunculuk yapmayın dendiği zaman "biz sadece ıslah ediciyiz" derler.."

Hidayet sadece Allahtandır. körlere görme kabiliyetini kazandırma gücümüz yoktur, ancak Allahtan korkanlara faydalı olabiliriz, ama ne olursa olsun, emri bil maruf, nehiy anil münker yapmalıdır insan , emri bil marufu terkendenler sapıklarla birlikte helak olacaklardır. ibadetleri kabul edilmeyecektir.

iyi günler

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
bismillah...

Sual:

(çok Az Bir Araştirma Ile--çin Alfabesinin Sembollerden Oluştuğunu öğrendik...( Bu Parantez Istikbelde Gerektiğinde Doldurulmak Için Açilmiştir)..
Kavramlarin Sembolleşmesi De Hurufta Tekamül Edermiş...

1.biz şimdi Genel Bir Fetva Ile çinli Müslüman Kardeşlerimizi De Bu Fetvaya Nasil Aliriz...? Soru Bu Değil?

2.haydi Diyelim Aldik...nasil Maruf Yapariz???(soru Bu Değil)

3.haydi Diyelim Yaptik...selam Kavraminin En Doğru Yazilişi Nasıldır???(soru Bu Değil)

4.s.a V.a.s Yazildiğinda Ne Okunuyor??? (soru Bu Da Değil)

peki Soru Ne???bu Amel Işlenmişmidir Işlenmemişmidir?
(3. Soruya Dikkat)

Selametle...

beni Birak O' Nu Bulursun

selamün Aleyküm Türkçe Bu şekilde Yazılır.çin Alfabesi Yada Kiril Alfabesi Bilen Müslüman

Da Kendi Alfabesi Ile Uzun şekilde Yazar .önemli Olan Selamün Aleyküm Sesinin çıkmasıdır

Yani Söylenmesidir.s.a şeklinde Kısaltmanın Uygun Olup Olmadığı Ayrıca Dimizislam.com Da

Sual Olarak Sorulmuş Ve Uygun Olmadığı Belirtilmiştir.

Bismillah...

Kardeşim Nasilsiniz Iyisinizdir Inşaallah...???

Yukarida Bizim yazdıklarımız ile sizin yazdıklarınız sabittir...
Konuda Nekadar Ehilsiniz Değilsiniz En Doğrusunu şüphesiz Rabbim Bilir...

Madem Böyle Bir Konu Açtiniz ..ardi Sira Gelecek Sorularinda Biiznillah Muhatabi Başka üyenin Ismi Yazilmadikça Sizsiniz...

Sorduğumuz Sorudan Sonra Cevabiniza Baktik...cevap Göremedik..

(ayrica çok Iyi De Gördük Ki....1.2. Soruya Cevap Vermeye çalişmişsiniz..hemde soru Bu Değil dememize Rağmen..peki Neden Diğer Sorulari Cevaplamadiniz???(gördüğümüz yer burasıydı)tekrar Ediyorum Sizden Bu Sorularin Cevabini Değil...yukarida Kirmizi Ile Yazilmiş Peki Soru Ne Diye Başlayan Sorunu Cevabini Istiyorum)

Yazinizda Dinimiz Islam Com Dan Alinti Yaptiğinizi Belirtmişsiniz...

Eğer Soruma şahsiniz Cevap Veremiyorsaniz..
O Zaman Bu Soruyu Oraya Siz Sorunuz ..
Ondan Sonra Geliniz Cevabi Bize Inşaallah Yaziniz...

Dinimiz Islam .com.dan Alinti Diye Buraya Geliniz Yayinlayiniz Inşaallah...

Selametle....
Kardeşim....

irfani

Kayıtlı Kullanıcı
özür dilerim ama ben sizin kadar bilgili değilim ben cahil bir insanım s.a yazmanın uygun olmadığını dinimizislam.com dan alarak yazdım
sorunuzun ne olduğunu anlamış değilim.
ama konu okadar açık ki neyi sorduğunuzu anlayamadım.
ayrıca amacınız nedir onuda anlayamadım
soru buda değil yazmışsınız peki soru bu değilse soruları yazma amacınız nedir?
yani 1,2,3,4 sorularını niye soruyorsunuz o zaman.
amacınız bilginizi ,ilminizi konuşturmak,göstermek mi?
gösterdiniz zaten ben alıntı yapıyorum evet kendi aklımdan birşey söylemem.hiç bir dini konuda ehilde değilim hiçbir dini soruya şahsım yani kendi aklımı kullanarak cevap vermem veremem.çünkü dini konular nakil yoluyla gelir.
eğer sorunuzu daha açık sorarsanız ozaman daha iyi olur yani soru bu değil soru bu değil diye değil.bilmem anlatabildim mi?

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
özür dilerim ama ben sizin kadar bilgili değilim ben cahil bir insanım s.a yazmanın uygun olmadığını dinimizislam.com dan alarak yazdım
sorunuzun ne olduğunu anlamış değilim.
ama konu okadar açık ki neyi sorduğunuzu anlayamadım.
ayrıca amacınız nedir onuda anlayamadım
soru buda değil yazmışsınız peki soru bu değilse soruları yazma amacınız nedir?
yani 1,2,3,4 sorularını niye soruyorsunuz o zaman.
amacınız bilginizi ,ilminizi konuşturmak,göstermek mi?
gösterdiniz zaten ben alıntı yapıyorum evet kendi aklımdan birşey söylemem.hiç bir dini konuda ehilde değilim hiçbir dini soruya şahsım yani kendi aklımı kullanarak cevap vermem veremem.çünkü dini konular nakil yoluyla gelir.
eğer sorunuzu daha açık sorarsanız ozaman daha iyi olur yani soru bu değil soru bu değil diye değil.bilmem anlatabildim mi?

rica ederim ama...

şahsımla ilgili ilminizi konuşturmak falan..neyse geçelim bunu...

ben sizin aklınıza yazmadım...

bilmezmiydim ki aklınızın bu soruyu cevaplamayacağını...

selametle...

huma

Kayıtlı Kullanıcı
çok teşekkür ederim benim babaannemin ismide naime idi...

arapça yazıp okuyabilene ne mutlu :H
selamün aleyküm hemşerim adım hüsniye bende kütahyadan katılıyorum merakımı hoş görün bayansanız bana cevap yazın lütfen

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt