Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Selamın Fazileti : (1 Kullanıcı)

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
Selam ne Demektir ?

Selam, emniyet, huzur, selamet, sağlık, barış, rahatlık, iyi netice, kurtuluş gibi manalara gelir. Selam vermek, bir kimseye yapılacak en güzel duadır. Selam, (Ben müslümanım, benden sana zarar gelmez, selamettesin) manasına, selamet üzere ol, müslüman olarak öl manalarına da gelir. Gayrı müslimlerin hidayete kavuşmaları niyetiyle, ihtiyaç olduğu zaman onlara selam vermek, hidayete kavuşmaları için dua etmek caizdir. (R.Nasıhin, Redd-ül Muhtar)

Selam nasil verilir ? (YAZILIR)

Bazen dikkat ediyorum da , bir çoğumuz selami kisaltarak veya harfleri yutarak yaziyor.mesela ; sa - as , selamu aleyküm , selam aleyküm vs gibi.Bu hoş bişey değil.Çünkü kelime anlamini yitiriyor dolayisiyla bereketinden ve faziletinden yenmiş oluyor.Unutmamali ki selamun aleyküm içinden Allah'in isimlerinden biri mevcut Es-Selam!

Verilen selamı daha güzeli ile almak da farz değil ise de, çok sevaptır. Peygamber efendimiz, (Selamün aleyküm) diyen için, (On sevap kazandı) buyurdu. Başka biri, (Selamün aleyküm ve rahmetullahi) dedi. (Yirmi sevap kazandı) buyurdu. Bir başkası da, (Selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü) dedi. Bu kimse için de, (Otuz sevap kazandı) buyurdu.(Taberani)

Selamin Fazileti :

(Yirmi müslümana selam veren bir mümin Cenneti hak eder.) [Deylemi]

(Tatlı dilli olmak, selamlaşmak ve yemek yedirmek, Cennete götürür.) [Hakim]

(Önce selam veren Allah’a ve Resulüne daha yakındır.) [Ebu Davud]

(Allah indinde derecesi yüksek olan, ekseriya önce selam verir.) [Tirmizi]

(Allahü teâlânın rahmet ve affına en layık olan, önce selam verendir.) [Ebu Davud]

(Selamlaşmayı yayarsanız Cennete girersiniz.) [Taberani]

(Amellerin en iyisi, selamlaşmayı yaymaktır.) [Eşiat-ül-lemeat]

(Yalnız tanıdıklara selam vermek kıyamet alametidir.) [Taberani]

Kimlere Selam verilmez ?

Açıktan günah işleyen fasıklara selam verilmez, mesela kumar oynayana ve içki içene selam verilmez.

İslamiyet’in hakim olduğu dönemlerde gayrı müslime ve fasık müslümana selam verilmezdi. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Yahudi ve Hıristiyanlara selam vermeyiniz!) [Müslim]

Kâfire saygı göstermek için selam verilmez. Hadis-i şerifte, (Münafık [ve her çeşit kâfir] ile konuşurken, efendim, demeyiniz) buyuruldu. Zalime, kâfire hürmet etmek, saygı ile selam vermek, üstadım demek, küfür olur. (Berika)

Bir kâfire,Müslüman olması için dua etmek, caiz olur. (Berika)

Saygilarimla...

alıntı

Ece Nisa

Kayıtlı Kullanıcı
selam-ün aleyküm çok güzel bir konuya değinmişsin

Bazen dikkat ediyorum da , bir çoğumuz selami kisaltarak veya harfleri yutarak yaziyor.mesela ; sa - as , selamu aleyküm , selam aleyküm vs gibi.....demişsiniz size katılıyorum,bir çoğumuz bunu yapıyoruz...

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü

ebrar_reyyan

Kayıtlı Kullanıcı

muberra

Kayıtlı Kullanıcı
Selam nasil verilir ? (yazilir)

Bazen dikkat ediyorum da , bir çoğumuz selami kisaltarak veya harfleri yutarak yaziyor.mesela ; sa - as , selamu aleyküm , selam aleyküm vs gibi.Bu hoş bişey değil.Çünkü kelime anlamini yitiriyor dolayisiyla bereketinden ve faziletinden yenmiş oluyor.Unutmamali ki selamun aleyküm içinden Allah'in isimlerinden biri mevcut Es-Selam!

bu konuda hataya düşüyoruz gerçekten merak ediyordum kısaltma yapmanın bir sakıncaı var mı diye,bunu öğrendiğim iyi oldu.tşk.ler

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı

Ve aleyküm selâm ve rahmetullâhi ve berekâtühü
Selamin Fazileti :

(Yirmi müslümana selam veren bir mümin Cenneti hak eder.) [Deylemi]

(Tatlı dilli olmak, selamlaşmak ve yemek yedirmek, Cennete götürür.) [Hakim]

(Önce selam veren Allah’a ve Resulüne daha yakındır.) [Ebu Davud]

(Allah indinde derecesi yüksek olan, ekseriya önce selam verir.) [Tirmizi]

(Allahü teâlânın rahmet ve affına en layık olan, önce selam verendir.) [Ebu Davud]

(Selamlaşmayı yayarsanız Cennete girersiniz.) [Taberani]

(Amellerin en iyisi, selamlaşmayı yaymaktır.) [Eşiat-ül-lemeat]

(Yalnız tanıdıklara selam vermek kıyamet alametidir.) [Taberani]

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
"selamûn aleyküm ve rahmetullahi ve berekatûhu"

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı

Paylaşımınz için Allah razı olsun kardeşim....

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
--- as , selamu aleyküm , selam aleyküm vs gibi.Bu hoş bişey değil.Çünkü kelime anlamini yitiriyor dolayisiyla bereketinden ve faziletinden yenmiş oluyor.Unutmamali ki selamun aleyküm içinden Allah'in isimlerinden biri mevcut Es-Selam!
------------------------------

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
Selam nasil verilir ? (yazilir)

bu konuda hataya düşüyoruz gerçekten merak ediyordum kısaltma yapmanın bir sakıncaı var mı diye,bunu öğrendiğim iyi oldu.tşk.ler

"selamûn aleyküm ve rahmetullahi ve berekatûhu"

Paylaşımınz için Allah razı olsun kardeşim....

Yaradanı dost bilene,
Selam olsun, selam olsun.
Yaradanım hak diyene,

İNCE, sözünü bilene,
Muhammed'i çok sevene,
Selam olsun, selam
Sabit İnce

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt