Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Selâm (1 Kullanıcı)

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
SELÂM

Barış, rahatlık, esenlik; müslümanların birbirleriyle karşılaştıkları zaman, karşılıklı olarak sağlık ve esenlik dileklerini sunmaları, yani birinin diğerine "Selâmün aleyküm" (Selâm sizin üzerinize olsun, Allah her türlü kazâdan ve beladan korusun!) demesi; diğerinin ise: "Ve aleykümü's-selâm ve rahmetullahi ve berekatüh" (Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketi sizin de Üzerinize olsun!) şeklinde cevap vermesi anlamına gelen bir İslam ahlakı terimi.

Müslümanlar arasında, bir dostluk ve iyi niyet işareti olan selâmı vermek sünnet; almak ise farzdır.

Hz. Peygamber (s.a.s)'in selâm ile ilgili hüküm ve talimatı şöyledir: Küçükler büyüklere, binekli atlı veya arabalı olanlar yayalara, yürüyenler, oturanlara; arkadan gelenler yetişince öndekilere; iki grup karşılaştığı zaman, az olanlar çok olanlara önce selam verirler" (Buhârî, İsti'zân, 4-7; Müslim, Selâm, I). Gruplar arası selâmlaşmada ise, grubun birinden bir kişinin selâm vermesi, diğer gruptan da bir kişinin alması yeterlidir (Ebu Dâvud, Edeb, 141). Şayet gruptan hiç kimse selâmı almazsa, o grupta bulunan herkes günahkâr olur.

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Cevdet Kardeşim....

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
allah razı olsun cok ınce bır ayrıntı selam vermek ve almak
hatıralar geldı goz onume
oyle bır yerde calışmıştım kı kımse kımseye selam vermıyordu
cok uzuluyordum
acaba bu kadar gunah olduğunu bılseler boyle yaparlar mıydı
allaha emanet olun
selam ve dua ıle...

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
allah razı olsun cok ınce bır ayrıntı selam vermek ve almak
hatıralar geldı goz onume
oyle bır yerde calışmıştım kı kımse kımseye selam vermıyordu
cok uzuluyordum
acaba bu kadar gunah olduğunu bılseler boyle yaparlar mıydı
allaha emanet olun
selam ve dua ıle...

VE ALEYKÜM SELAM KARDEŞİM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN RABBİME EMANET OLUN SELAM VE DUA İLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt