Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sehitlerin Yildizi Musab Bin Umeyr... (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
--------------------------------------------------------------------------------

Onlar için korku ve hüzün yoktu
Onlar şehadeti yudum yudum içmek arzusundaydı.
Onlar kanlarını alllah yolunda infak edenler
Onlar ölümsüzlüğü seçenler
Onlar ölüpte ölmeyenlerdi.

Allah yolunda öldürülenleri ölü zannetmeyin.Şüphesiz onlar diridirler' ayet-i kerimesine iman etmişler,İşittik ve itaat ettik diyerek içlerinde bir dirhem şüphe olmadan kalben inanmışlardı.
Vucutları kazanlarda kızdırılmış zetinyağına atılmasına ramak kalmış iki sahabi, 'keşke binlerce canımız olsada hepsini Allah için verebilsek karalılığıyla' meydan okuyorlardı müşriklere. Güle oynaya gidiyorlardı ölüme. Birisi kazana atılıp etleri kemiklerinden sıyrılınca dahi geride kalanın sağlamlığı aynıydı.
Allah-ü Tealanın bu şanslı kullarından biri de Mus'ab bin Ümeyrdi. Öyle yakışıklı ve öyle zengindiki Mus'ab bir bakan bir daha bakar,giydiği elbiseden tavırlarına kadar yaptığı herşey, Mekkede adeta moda olurdu.Peygamber efedimiz dahi onun için
'' Mekkede Mus'ab B, Ümeyr den daha güzel saçlı, zarif elbiseli, daha bol nimetlere sahip birini görmedim '' diyordu.
Zaten inananlar içinde iki cihan güneşi aleyhüsselati vesselema en benzeyen şehsiyette Mus!ab tı.
Mus'ab, Efendimizin İslama davetine hemen icabet edenlerdendi
Erkam ın evinden dünyaya saçılan nurlardan biri de oydu.Ama ne varki Annesi ve kavminin Müslüman olduğunu duyması onu çok endişelendiriyordu.
Nihayetinde korktuğu bşına geldi Mus abın.

Osman bin Talha isimli şahıs onu namaz kılarken görmüş ve ailesine gammazlamıştı.O an, başlamıştı Mus!ab ın çilesi.....
Ona günlerce azab edip hapsetmişlerdi. Musab, bu eziyetlerden Allahın izniyle halas olarak,Habeşistana göç eden mümünler arasında yer aldı.
O dünyanın bütün nimertlerini bir kenara iterek inanmıştı rabbine. Bu yolda bütün varlığını kaybetmişti.
Bir gün Efendimiz bir grup sahabiyle oturuken Mus'ab Bin Ümeyr çıka geldi.Üzerinde bütün vücudunu örtemeyecek kadar küçük yarım bir hırka vardı.Cemaat bu görüntü karşısında başlarını öne eğdi
Ancak kainatın efendisi onu hayırla yad edip överek: '' Ben bunun Mekkedeki durumunu hatırlıyorum.Anne ve Babası ona çok iyi bakarlar ve nimet içinde yüzdürürlerdi.Kureyş delikanlıları arasında onun gibi düzgün giyinen yoktu. '' demişti.

Mus'ab, dinü mübini anlatmak ve ila-yı Kelimetullah için çalışakcaktı. ta ki Uhud savaşına katılana dek. Oda uhudun bahadırları arasında yer alacak, müminlerin sancağını taşıma şerefiyle şerefyab olacaktı.Aldığı yaralara rağmen ölene kadar düşürmeyecekti Allah ve resulunun isimleri yazılı olan sancağı. Çölün sıcak kumları üzerine saplayıp öyle bırakacaktı kendini, öyle teslim edecekti ruhunu melekülmevte....
Müminlerin sancağı harbin sonuna dek hiç düşmemişti.O öyle yüce br sahsiyetti ki, sancak onun suretindeki bir melek tarafından dalgalandırılacak yükseklerede tutulacaktı.
Mus'ab yaşadığı gibi, yine hiç bir şeyi olmadan yürüyecekti rabbine. Onu tamamen örtecek bir kefeni dahi olmamıştı.Sadece bir hırkası vardı.Ayağını örtsen başı açık kalıyor,başını örtsen ayakları dışarı çıkıyordu.
O şehadet şerbetini yudumlayan sahabilerden yalnızca biriydi. O mus'abtı, Ümeyr in oğlu Mus'ab.
Allah tüm şehitler gibi seninde ruhunu şad eeylesin güzel Mus'ab.

hatice kübra

Kayıtlı Kullanıcı
HAFİZE ABLACIM ELLERİNE SAĞLIK BİLMİYORUM AMA SAHABELER ARSINDA EN ÇOK İLĞİMİ ÇEKEN MUSAB BİN UMEYR NERDE İSME GEÇSE HEMEN OKURUM ALLAH RAZI OLUN RABBİME EMANETSİN...DUA İLE

yarali_serce

Kayıtlı Kullanıcı
s.a ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ....

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Allah yolunda canını feda eden bu aziz şehid sahabi için Ashab-ı Kiram'dan Habbab (r.a) şunları anlatıyor: 'Biz Hz. Peygamberle birlikte Medine'ye yalnız Allah rızası için hicret ettik. Artık mükâfatını Allah'tan bekleriz. Arkadaşlarımız arasında bu nimetlerden tatmadan âhirete gidenler vardır ki Mus'ab b. Umeyr bunlardan biridir. O Uhud günü şehid olmuştu da, kendisini saracak bir kefen dahi bulamamıştık. Yalnız şehidin bir kaftanını bulmuş ve bu aziz şehidi ona sarmaya çalışmıştık. Ancak başını örterken ayakları açılıyor, ayaklarını kapatırken de başı açığa çıkıyordu. Bu yoksulluk karşısında Hz. Peygamber bize şehidin başını örtmemizi ve ayaklarının üstüne de izhîr denilen kokulu ottan koymamızı emretti' (Buharî, Cenâiz 27; İbn Sa'd, a.g.e., III, 121).

Selamün Aleyküm, emeğinize sağlık. Allah c.c razı olsun. Rabbimiz c.c onlar gibi bir takva, onlar gibi bir ihlas ve şehadet nasip eylesin inşallah cümlemize.. Selam ve dua ile.

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
ELHAMDÜLİLLAHİ RABBİLALEMİN..
MUSAB BİN ÜMEYR İN BU SAVAŞTA OLAN DURUMUNU SİTEMİZDE Bİ FORUMDA OKUMUŞTUM VE ÇOK DUYGULANMIŞTIM..PAYLAŞIMINIZLA TEKRAR HATIRLAMIŞ OLDUM..ALLAH(CC)RAZI OLSUN İNŞALLAH..
BİR MELEĞİN MUSABIN SURETİNE GİREREK,YAŞIYOR GİBİ GÖSTERİLMESİ,ALLAH IN (CC) Bİ MUCİZESİ VE ALLAH IN(CC)SEVDİĞİ BİR KUL OLMASININ Bİ BELİRTİSİ..
RABBİM MEKANI CENNET OLAN MUSAB BİN ÜMEYR İN ŞEFAATİNE NAİL EYLESİN..
SELAM VE DUALARIMLA..

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
MUS'AB b.ÜMEYR
İslam'la şereflendikten sonra,müslümanların arasındaki lakabıyla MUS'ABU'L-HAYR; Daru'l-Erkam'da İman Nuruyla aydınlanan ve İslam'la Şereflenen,Mekke halkının en hoş insanı olan bu genç daha ilk andan itibaren adeta olgunlaşmış,hayatının akışı değişmişti.Annesi Hunnas bint Malik'in kendisini engellemek isteyeceğini bildiği için bir zaman imanını gizlemek zorunda kaldı. Fakat toplantıya gizlice katılan Osman b.Talha bunu hemen annesine duyurdu.Mus'ab bu sebeple eve hapsedildi.Habeşistan'a hicret zamanı bir fırsatını bulup evden kaçtı ve oraya gitti.Tekrar Mekke'ye dönüldü ancak Resulullah'ın emri üzerine yeniden Habeşistan'a ikinci defa hicret ettiler.Bu son dönüşünden sonra annesi onu tekrar hapsetmek istemiş,Mus'ab buna direnip,kendisini hapsetmek isteyenleri öldüreceğine dair yemin edince,kararlı olduğunu gören annesi bundan vazgeçmişti.O sırada hem kendi hem de oğlu ağlıyordu.Artık birbirlerinden ayrılma vaktiydi,bu son veda anı;annenin küfürde inadın direnişini,oğlun da imanda şaşılacak sebatını sergiliyordu. Anne oğlunu evden kovdu ve şöyle haykırdı"İstediğin yere git,artık ben senin annen değilim !" Mus'ab annesine yaklaştı ve "Ey anneciğim ! Sana yardımcı olmak istiyorum ve senin adına endişe ediyorum ! Allah'ın Bir olduğuna ve Muhammed'in Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şehadet getir" dedi.Annesi cevaben "Parlayan yıldıza yemin olsun ki,senin dinine asla girmem,aklım zayıf,görüşüm kıt değil!" Böylece Mus'ab bolluğu ve rahatı bir tarafa itip,eski elbiselere ve bir gün tok,bir çok gün aç kalmaya razı oldu.
İşte tam da o ara Resullullah onu Medine'ye elçi olarak gönderecek, Akabe'de Allah Resulü'ne biat edip iman şerefine eren Ensara İslam'ı öğretecek,başkalarının da Allah'ın Dinine girmelerini sağlayacak ve Medine' yi büyük bir hicret günü için hazırlayacaktı.
Mus'ab'u'l-Hayr vakarlı ve yumuşak tavrıyla,kendisini tebliğ vazifesinden men etmek isteyen,elinde kılıcıyla karşısına dikilen Üseyd b. Hudayr'a Kur'an dan az bir ayet okumuş,imana gelmesine vesile olmakla kalmamış bunun neticesi haberi duyan Sa'd b.Muaz,Sa'd b. Übade ve onların da iman etmeleriyle,diğer bir çok kimsenin dine girmesiyle vazifesini başarıyla yerine getirmiştir.
Uhud gününde kazandık zannedilerek ihtiyatı elden bırakan okçuların yerlerini terketmelerinden sonra,müşriklerin toparlanıp yeniden saldırıya geçtikleri o korkunç anlarda İslam Sancağını iki eli de kesilmesine rağmen yere düşürmemek için,göğsüne kollarının arasında bastırarak sahip olmaya çalışmış,ancak bir mızrak göğsüne saplanarak Şehid düşmüştür.Müşriklerin ona saldırdıkları sırada Mus'ab her seferinde "Muhammed ancak Resuldür,Ondan önce de Resuller gelmiştir"(AL-İ İMRAN:144)diyordu.
Allah Resulü ve Ashabı savaş alanını incelemek ve Şehidleri tesbit etmek için geldiler.Mus'ab'ın yanına gelince gözleri dolu dolu oldu. Ve;
"Mü'minlerden öyle erkekler vardır ki,Allah'a verdikleri sözde durdular"(AHZAB:23) ayetini okudular.Onu defnederken kefenlediği gömleğine baktılar;"İşte sen..gömleğinin içinde saçları dağınık.."dediler
Sonra etrafındaki sağ kalan Ashab'ına dönüp;"Ey İnsanlar ! Onları ziyaret edin,onların yanına gidin,selam verin.Nefsim,kudret elinde olana yemin ederim ki,onlara bir müslüman kıyamet gününe kadar selam vermez ki, o selamı iade edilmesin."
Selam üzerine olsun Ey Mus'ab'u'l-Hayr...Selam üzerinize olsun Ey Şehidler topluluğu...Selam üzerlerinize..Allah'ın Rahmeti-Bereketi.

Allah razı olsun Hafize Abla,selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt