Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Saygıdeğer Beylere Öneriler (2 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Saygıdeğer beylere, birazdan söyleyeceklerimiz için daha başlamadan özürlerimizi sunalım. NE yaparsınız, ne hayat her zaman bizi hoş tutacak kadar eğlenceli ne de bizler sandığımız kadar kusursuz varlıklarız.

Her toplumun kendine ait özellikleri ve kalıplaştırdığı tutumları söz konusu. Bizim toplumumuzda da erkek çocuklar şımartılır, ilerdeki zamanlarda da öncelikler onlara tanınır. Nedense buna neden olanlar da annelerdir.

Çevremize baktığımızda gördüklerimiz bizi haklı çıkaracak niteliktedir. Her hangi bir ailede, tv'de maç varsa, babanın ailenin diğer fertlerinin isteklerini göz ardı edip kendi istediği kanalı seyretmesi olağan görülür.

Yada baba zor bir hafta geçirmiştir, (anneler hep evde oldukları için onların kendilerini yoracak işleri yoktur zaten, bu yüzden yorulmazlar), babalar hafta sonlarında erkenden kalkıp arkadaşlarıyla karar verdikleri planlarını gerçekleştirebilirler. Çünkü dinlenmeyi hak etmiştir. Beyler sabah koşusuna giderken, hanımlar evde çocukları uyandırır, kahvaltıyı hazırlar, koşudan dönen eşiyle kahvaltıya oturur.

İş günlerinin akşamlarında eve gelip, kanepeye uzanıp, haberleri seyrederken bir fincan kahve, bir bardak çay, biraz meyve, sonra ufak atıştırmalar da sipariş edebilir.

Evin bütçesi babaların kontrolündedir ve şartlar kısıtlı olsa bile çok istediği bir şeyi satın alabilir, borçların ödenmesini ve maddi durumlarının düzelmesini beklemeyi gerekli görmeyebilir.

Annelerin erkek çocuklarını vermekten çok almayı bekleyerek yetiştirdiği bir gerçektir. Bizler bile, odasını toplamayan oğlumuza kızarken bile, kız çocuklara gösterdiğimiz anlayıştan daha fazlasını gösteriyoruz. Temizlik yaparken oğlundan camları silmesini isteyen bir anne tanıyor musunuz? Ya da pantolonlarını kendisinin ütülemesini isteyen?

Kendi sınırları içinde yaşarken aile resileri, yani beyler zamanla çevrelerine bir de duvar örerler. Duvar yüksektir, bir tek kapısı vardır ve içeri yanlızca siz müsade ederseniz girilebilir. Evde geçirdiğiniz zamanları yine kendi başınıza ve kendi kendinize planladığıız şekilde geçirmeye devam ederseniz, duvar yükselecek, kalınlaşacak, aşmaya çalışanların gayretleri tükenecek, sonunda vaz geçecekler ve siz kendi özel kalenizde yapayanlız kalacaksınız. Yanlızca siz değil eşiniz ve ailenizin diğer fertleri de acı çekecek. Acıyı önelmenin tek yolu, duvarı ören tarafın af dileyerek aynı duvarı yıkmasıdır.

Bırakın eşiniz size yaklaşsın, bırakın çocuklarınız sizden ürkeceklerine sizi sevsinler, saygıyı öfke ve hırçınlıkla değil, adalet ve sevgiyle kazanın.

Ailenizle birlikte olmaktan, eşinize yardım etmekten, onun yükünü hafifletmekten, çocuklarınıza kitap okumaktan, gezilere hep birlikte çıkmaktan, akşamları gürültü nedeniyle kafanızın birazcık şişmesinden rahatsız olmayın. Her saadetin bir bedeli vardır, ailenizdeki mutluluğun bedeli ise kendinizi onlara sunmaktır.

KADIN VE AİLE

taklamakan

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Saygıdeğer Beylere Öneriler

Çok doğru görüş ve düşüncelerinize katılmamak mümkün değil. Selametle

BRC

Kayıtlı Kullanıcı

helal olsun.. tamamiyle kayılıyorum..B)

zahide nur

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel anlatmışsınız gerçekten de böyle oluyor maalesef:) ben bir de çalışıyorum daha fazla hissediyorum bunları.

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

s.a kardeşim yine güzl kir konuya değinmişsin yalnız bu yazıdaki anlatılan baba karekteri
bana biraz uzak ben burada ishahyakup kardeşime katılıyorum.Benim için eşim ve oğlum benim her türlü şahsi ihtiyaçlarımdan önce gelir .Ben eşimlen üç sene beraber çalıştık
eve beraber gittik ve bütün ihiyaçlarımızı beraber hallettik.halen dahi bütün planlarımız beraberdir bazen akşamları ona kolaylık olsundiye bulaşıklarına yardımediyorum hafta sonları temizliğine yardım ediyorum biliyorum ki o evde bizim afacanı bakarken benim işte yorulduğumdan daha çok yoruluyor
Kısacası benin onlarsız bir hayatım ve planım yok A.E.O

mustafa_46

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı

S.A KARDEŞİM ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSIN EVLİLİK MÜESSESİNİ AMA SENİN ANLATTIKLARIN BENCE. ESKİDE KALMIŞ EVLİLİKLER. ŞİMDİ NADİR RASTLANAN SAYGI,SEVGİ VE ANLAYIŞLI EVLİLİK YOK DENİLECEK KADAR AZ KALDI. 10-15 SENEKİ EVLİLİKLERDEN BAHSETMİŞSİN GİBİ GELDİ BANA. OZAMAN EVLİ OLMAYI AZAMANDA YAŞAMAYI ÇOK İSTERDİM.İNSANLARDA SAYGI, SEVGİ, AR,NAMUS GİBİ TÜRK İNSANIN DİNİ İNANCINA GÖRE YAŞAYIŞ TARZLARINA HEP GIPTA İLE BAKMIŞIMDIR. BELKİ BİRAZ GERİ KAFALICA OLABİLİR AMA ŞİMDİKİ EVLİKLERE BAKIN SAYGI YOK SEVGİ AZALMIŞ GÜVEN DİYE BİRŞEY KALMAMIŞ. ANNELER ÖNCEDEN KIZLARINI GELİN EDERKEN AMAN KIZIM BEYİNE İTATLİ OL ONUN ANNESİ BABASI SENİN ANNEN BABAN CENNET KOCANIN AYAKLARI ALTINDA TATLI GEL TATLI GİT.........VS. GİBİ NASİHATLAR VERİRDİ. ŞİMDİ AMAN KIZIM SANA EL KALDIRMASIN AMAN KÖTÜ SÖZ SÖYLERSE KARŞILIĞINI VER SEN ONUN ANNESİNE BABASINA BAKMAK ZORUNDA DEĞİLSİN HİZMETÇİ VERMİYORUM BEN ONLARA, BİŞEY DERLERSE ÇIK GEL ........VS. GİBİ NASİHATLAR VERİLİYO. TABİKİ EN UFAK Bİ TARTIŞMADA ÇİFTLER AYRILIYO. OLAN TABİKİ ORTADA ÇOCUK VARSA ONLARA OLUYO. ALLAHA ŞÜKÜR BİZ BİRAZ TABİRİ CAİZSE ESKİ KAFALI ANNE VE BABALARIN NASİHATLARI İLE BÜYÜDÜK. ŞÜKÜRLER OLSUN KAFAMA GÖRE Bİ EŞ BULDUM ALLAH HERKESE BİZİMKİ GİBİ EVLİLİKLER NASİP ETSİN. KABA TABİRLERİM İÇİN HERKESTEN ÖZÜR DİLERİM HAKKINIZI HELAL EDİN A.E.OB)

serkan25

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)SELAMÜN ALEYKÜMB)B)B)
ABLACIM ELE ALINAN AİLE YAPISI KÖTÜ BENCE O ŞEKİLDE YAŞANILMAZ ZATEN DEMİ...
BENCEDE MÜSLÜMAN AİLE REİSİNİ TARİF ETMİYOR...
HEM ANNEM BANA MÜMKÜN MERTEBE İŞ YAPTIRIYO VALLA GERÇİ 3 AYDIR EVDE KALMIYORUM AMA YİNEDE DEDİGİNİZ GİBİ AYAGIMIZI DENK ALMAMIZ LAZIM...

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

S.A ABLAM ÇOK GÜZEL ANLATTIN.BU BİRAZ BİZİM EVİ ANIMSATTI BANA.BİZİM EVDEDE ERKEKLERE BİRAZ DAHA SERBESTLİK TANINMIŞ.ERKEKLERİN BÜTÜN İHTİYAÇLARINI BİZ GÖRÜRÜZ.ARTIK BAZEN ÖYLE KIZIYORUM Kİ EVDE BAĞIRMAK ZORUNDA KALIYORUM.SANKİ ÖZÜRLÜSÜNÜZ DİYORUM KALKIN KENDİ İŞİNİZİ KENDİNİZ YAPIN.ŞÜKREDİN ALLAH SİZE EL VERDİ AYAK VERDİ.BU SİZİN YAPTIĞINIZ ŞÜKÜRSÜZLÜK DİYORUM ACİZLİK DİYORUM.KIZIYORUM.AMA BUNU BABAM VE ANNEM ALIŞTIRDI ONLARA.BİZİM EVDEDE TAM 5 TANE ERKEK VAR KÜÇÜĞÜDE AYNI BÜYÜĞÜDE.

l_papatya

Kayıtlı Kullanıcı

meftun61 yazdı:
S.A ABLAM ÇOK GÜZEL ANLATTIN.BU BİRAZ BİZİM EVİ ANIMSATTI BANA.BİZİM EVDEDE ERKEKLERE BİRAZ DAHA SERBESTLİK TANINMIŞ.ERKEKLERİN BÜTÜN İHTİYAÇLARINI BİZ GÖRÜRÜZ.ARTIK BAZEN ÖYLE KIZIYORUM Kİ EVDE BAĞIRMAK ZORUNDA KALIYORUM.SANKİ ÖZÜRLÜSÜNÜZ DİYORUM KALKIN KENDİ İŞİNİZİ KENDİNİZ YAPIN.ŞÜKREDİN ALLAH SİZE EL VERDİ AYAK VERDİ.BU SİZİN YAPTIĞINIZ ŞÜKÜRSÜZLÜK DİYORUM ACİZLİK DİYORUM.KIZIYORUM.AMA BUNU BABAM VE ANNEM ALIŞTIRDI ONLARA.BİZİM EVDEDE TAM 5 TANE ERKEK VAR KÜÇÜĞÜDE AYNI BÜYÜĞÜDE.

s.a kardeşim çok güzel anlatmışsın aynı bizim ev bazen bende sinirlenip bağırmak zorunda kalıyorum herkes sabah arkamdan bağıryo gömleğim ütülümü çorabım nerde daha evlenmeden böleyim yani allah sonumuzu hayretsin inşallahB)B)B)

ruveyda28

Kayıtlı Kullanıcı

Çok güzel bir paylaşım herzamanki gibi,Allah razı olsun kardeşim..

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

l_papatya yazdı:
meftun61 yazdı:

s.a kardeşim çok güzel anlatmışsın aynı bizim ev bazen bende sinirlenip bağırmak zorunda kalıyorum herkes sabah arkamdan bağıryo gömleğim ütülümü çorabım nerde daha evlenmeden böleyim yani allah sonumuzu hayretsin inşallahB)B)B)

evet kardeşim aynen.dediğin gibi daha evlenmeden böyleyiz.ama rabbime şükür eşimin öyle sorumsuz olacağını düşünmüyorum.inşallah olmaz.benimki köye gidince evin önünü süpürüyomuş.mustafa abi bunu duymasın:D

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

GERCEKTEN GÜZEL Bİ KONUYA DEĞİNMİŞSİN %100 KATILIYORUM SANA AMA ŞÖYLE Bİ KONU DA VAR ERKEK .OCUKLARINI SADECE ANNELERDE DEĞİL BABALARDA ÇOK ŞIMARTIYOR ELLERİNE SAĞLIK

l_papatya

Kayıtlı Kullanıcı

meftun61 yazdı:
l_papatya yazdı:
meftun61 yazdı:

evet kardeşim aynen.dediğin gibi daha evlenmeden böyleyiz.ama rabbime şükür eşimin öyle sorumsuz olacağını düşünmüyorum.inşallah olmaz.benimki köye gidince evin önünü süpürüyomuş.mustafa abi bunu duymasın:D

:Dcanım kardeşim süpürsün tabi :D:Dmustafa abiii gülsümün nişanlısı evin önünü süpürüyomuş gülsümden korktuğundan layt yapmış çocuğuuu:D:p:p:D:D:D:D:D:D:D:D:D

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

l_papatya yazdı:
meftun61 yazdı:
l_papatya yazdı:
meftun61 yazdı:

:Dcanım kardeşim süpürsün tabi :D:Dmustafa abiii gülsümün nişanlısı evin önünü süpürüyomuş gülsümden korktuğundan layt yapmış çocuğuuu:D:p:p:D:D:D:D:D:D:D:D:D

İNAN DAHA DİLİNDEN KURTULAMAM BEN ONA ÇOK TAKILDIM BULAŞIK YÜZÜNDEN.:D

Kaan Erdem

Yönetici

BU KONU SANIRIM HER AİLE İÇİN GEÇERLİ DEĞİL...BENİM ÜÇ ABLAM VAR ÖYLEDE ŞIMARTILMADIK YADA YAZILANLAR GİBİ DEĞİL..:D:D:DAMA YAZILANLAR GİBİDE VAR ES GEÇMEYELİM...SELAM VE DUA İLE...ALLAH CC EMANET OLUN..SELAM VE DUA İLE...

l_papatya

Kayıtlı Kullanıcı

meftun61 yazdı:
l_papatya yazdı:
meftun61 yazdı:
l_papatya yazdı:
meftun61 yazdı:

İNAN DAHA DİLİNDEN KURTULAMAM BEN ONA ÇOK TAKILDIM BULAŞIK YÜZÜNDEN.:D

tamam kardeşim taş fırın olmuş deriz :D:D:D:D:D

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Yorumları okuyorumda ben bu kavramı hiç yaşamadım erkek çocuk kız çocuk ayrımı ben daha çok el üstünde tutuldum desem abartı olmaz bu ailelerin yetişme tarzından ileri geliyor erkek çocuk yada kız çocuk ayrımı yapmak yerine bu iki cinside hayırlı yetiştirip toplumda kaliteli insanların artmasına sebeb olmak en güzelidir düşünceme göre
SELAM VE DUA İLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt