Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sarımsağın Bir Faydası Daha Bulundu (1 Kullanıcı)

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
158520100211022202762.jpg

Yeni yapılan araştırmalar, sarımsağın kanser hastalığıyla savaşmaya yardım ettiğini gösteriyor. Daha fazla sarımsak tüketen insanların daha düşük kanserojen seviyesine sahip olduğu ortaya çıktı.
Analytical Biochemistry dergisinde yayınlanan küçük bir pilot çalışmaya göre, araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir idrar testi, daha fazla sarımsak tüketen insanların daha düşük kanserojen seviyesine sahip olduğunu belirtiyor.

Bilimadamları, araştırmanın nitrojen-içeren bileşenlerle ilişkili tüm vücut süreçleriyle ilgili olduğunu söylediler. Bu süreçler, nitrosation (yiyeceklerin ızgarada pişirilmesi sonucu içlerindeki nitratın serbest nitrosamine radikallerine dönüşümü) ya da yiyeceklerde veya kanserojen madde bulaşan suda bulunan bazı maddelerin konversiyonunu içeriyor.

Ohio State Üniversitesi'nde görevli beslenme profesörü Earl Harrison, birisi kanser riskiyle ilişkili ve diğeri de sarımsak tüketiminin kapsamını belirleyen iki farklı bileşeni ölçebilen idrar testi geliştirdiklerini açıkladı. Bilimadamları, beslenmeye ait sürecin yaygın olarak işlenmiş gıdalardan ya da yüksek ısıda hazırlanan gıdalardan kaynaklanan nitrat isimli maddelere maruz kalmayla başladığını ifade ediyorlar.

Tüketilen nitratların yaklaşık yüzde 20'si nitrite dönüşüyor. Bu bileşenlerden sadece nitrosaminler kanserle ilişkili. Sebzeler aynı zamanda nitrat içeriyor. Ancak, önceki araştırmalar sebzelerdeki C vitaminin, nitratların toksik maddelere dönüşme riskini düşürdüğünü gösteriyor.

Ayrıca araştırmacılar, sarımsaktaki besinlerin C vitamini gibi benzer antioksidan etkilere sahip olduğundan şüpheleniyorlar.

Alıntı--Haber7​

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Evet dün haberde görmüştüm
saolasın tekrardan.
zaten soğan sarımsak severim :)

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Peygamber efendimiz kokusundan sebep Soğan sarımsak yiyipte mescide gelmeyi yasaklamıştır.

bu vucut icin cok gerekli maddeler barındıran yiyecekleri yiyelim.

Fakat yasağa da dikkat edelim.

Koku giderici kullanalım gerikli olduğu durumlarda.

Mantıya bayılırım sarımsaklı ise bide....

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber efendimiz kokusundan sebep Soğan sarımsak yiyipte mescide gelmeyi yasaklamıştır.

Kurandada yazıyor pişirip yeyin diğor soğanla samırsağı
ayarıntıya gerek yok :)

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Evet dün haberde görmüştüm
saolasın tekrardan.
zaten soğan sarımsak severim :)

Konuyu okuyup düşüncelerinizi paylaştığınız için sağolun..

__henza__

Kayıtlı Kullanıcı
YA ACIKTIM ŞİMDİ MANTI OLACAKTI :) ohh mis gibi neyse ben susayım Bilgi için tesekkür ederiz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt