Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sanırım orucum bozuldu,sadece bir gün kazası yeterli mi (1 Kullanıcı)

ylnz51

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı sabahlar...

Bugüne kadar firesiz tuttum orucumu ama az önce bi talihsizlik yaşadım.

Gece abur cuburu fazla kaçırdım,sahurda da af edersiniz aklıma gelmedi ismi şu bulgurdan yapılan köfte var ya ondan yedim.Bir litreye yakın da su içtim.10-15 dakika sonra fena bi mide yanması...

İyice şiddetlendi,nefes alamaz hale geldim titremeye başladım zar zor nefes alıyordum hatta tam alamıyordum.

Kendimi sıka sıka acıyla titreyerek sadece sabahın farzını kılabildim,yatağıma uzandım elimi mideme koyup ya şafi dedim sürekli ama mide resmen geri gönderdi içindekileri.

Ama istifare etmemde benim de payım vardı yani %75 kendiliğinden desek,%25 benim isteğimle.

Hadi acısına da dayanacaktım ama nefes alamaz oldum,nefes nefese kaldım boğulur gibi.

Peygamberin mideden dolu daha zararlı bir kap yoktur öğütünü dinlezsen öyle olur.

Kıssadan hisse orucum kesin bozuldu mu?(ben yine oruçluymuşum gibi devam edeceğim iftara kadar)

Bozuldu ise 1 gün kaza mı yoksa 61 kefareti mi?

İsfifare etmek biraz da benim isteğimle oldu ama orucumu önemsiz sayarak bozmadım,anlattığım gibi acısını da geçtim nefes alamıyordum boğuluyor gibi oldum kasılmaktan.

Şu hayatta hiçbir şeyi beceremediğim gibi,bi ramazan ayını tam tutmayı da beceremedim kocaman bi helal olsun bana...

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ebu Hüreyre Radiyallahu Anh anlatıyor:

Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

“Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin.â€￾
(Ebu Davud, Savm: 32; Tirmizi, Savm: 25; İbni Mace, Savm: 16)

Ağız dolusu kusmak, biri kendiliğinden gelen, diğeri de isteyerek olmak üzere iki şekilde meydana gelmektedir. Bir hastalıktan dolayı ağız dolusu olarak kendiliğinden gelen kusuntu kendi kendine içeri giderse ittifakla oruç bozulmaz. Fakat, kişinin kendi isteğiyle içeri çekilirse İmam Muhammed'e göre oruç bozulur, İmam Ebu Yusuf'a göre bozulmaz.

Kişinin kendi zorlamasıyla gelen ağız dolusu kusuntu orucu bozar. çünkü, bu durumda iken az çok tekrar mideye bir şeyler gider. Bu şekilde bozulan bir orucun sadece kazası gerekir. Fakat, ağız dolusundan az olup tekrar kendiliğinden içeri giderse İmam Muhammed'e göre orucu bozar, İmam Ebu Yusuf'a göre bozmaz. İnsanın kendi isteğiyle içeri giderse her iki imama göre oruç bozulur.

Kendi zorlamasıyla gelen kusuntu veya kendiliğinden geldiği halde kusuntunun bir kısmı insanın kendi isteğiyle içeri girerse ve insan bu hareketiyle orucunun bozulduğunu bilir ve bir şeyler yiyip içerse bundan sadece kaza gerekir.

Esas itibariyle bir hata eseri olarak oruç bozulunca hiçbir şey yiyip içmeden iftara kadar beklemek vaciptir. Bir hata sonucu bozulan oruçtan sonra kusmada olduğu gibi yeyip içmek sadece kazayı icap ettirir, keffareti gerektirmez.

İstemeyerek kusmak ağız dolusu bile olsa orucu bozmaz.

ALINTI

_YUSUF_

Yönetici
1 gün kaza yeterli degerli kardeşimiz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt