Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SALİH AMELİM YOK Kİ! (1 Kullanıcı)

nursena72

Kayıtlı Kullanıcı
Salih amelim yok ki!

Yezîd er-Rakkaşî anlatıyor:

İsrailoğulları zamanında zalim bir hükümdar vardı. Bir gün makamında otururken kapıdan içeri sevimsiz görünüşlü ve korkunç halli birisinin girdiğini gördü. Hükümdar onun aniden içeri dalışının heybetli bir şekilde girişinin verdiği şiddetli korku ile hemen adamın karşısına dikilerek:

- Ey adam, sen kimsin! Evime bu şekilde girmene kim izin verdi? diye sordu.

Gelen adam:

- Bu evin asıl sahibi izin verdi! Ben ise hiçbir kapıcı ve muhafızın engel olamayacağı, hiçbir padişahın yanına girerken izin almaya ihtiyaç duymayan, hiçbir sultandan korkmayan, hiçbir zalimin korkutamadığı ve aynı zamanda hiçbir kimsenin elimden kaçamadığı birisiyim, dedi. Bunları duyan hükümdar yüz üstü yere düştü, vücudu titremeye başladı; Ona:

- Yoksa sen ölüm meleği misin? diye sordu; o da:

- Evet, ben ölüm meleğiyim, dedi. Hükümdar:

- Allah'a yemin ederek söylüyorum; bana bir gün zaman tanışan da, yapmış olduğum bütün günahlardan tövbe etsem, Allah'tan benim kusurlarımı bağışlamasını istesem ve hazinemde biriktirmiş olduğum bütün malları dağıtsam! Yoksa ben, ahirette O'nun azabına tahammül edecek güçte değilim, dedi. Melek:

- Sana nasıl zaman tanıyabilirim ki! Ömrünün günleri sayılı ve vakitleri değişmeyecek şekilde yazılıdır, dedi. Hükümdar:

- O zaman bir saat mühlet versen olmaz mı? diye sordu; melek:

- Sana tanınan bütün saatler bu hesabın içindededir. Onlar geçip gitti, senin hiç haberin olmadı. Sen bütün nefeslerini tükettin, senin için bir nefeslik süre kalmadı, dedi. Hükümdar:

- Peki, sen beni mezara koyunca yanımda kim olacak? diye sordu. Melek:

- Salih amelinden başka hiçbir şey olmayacak, dedi. Hükümdar:

- Benim hiçbir salih amelim yok ki! deyince, melek:

- Hiç şüphesiz senin gidişin ateşe ve varacağın yer Cabbar olan Allah'ın gazabı olacaktır, dedi ve onun ruhunu aldı.

Ruhu alınan hükümdar tahtından aşağı yüz üstü düştü. Memleketindeki insanlar ise ardından feryat ediyorlardı. Şayet onlar Allah'ın ona gazap etmesi sebebiyle gideceği yeri bilselerdi; daha çok ağlarlar ve daha fazla feryat ederlerdi.

Yöneticilere Altın Öğütler....
İmam Gazâlî

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SALİH AMELİM YOK Kİ!

allah razı olsun paylaşım için..selametle..

liliam

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SİZLERE TÜM KALBİMLE İYİ DİLEKLERİMİ SUNUYORUM

RE: SİZLERE TÜM KALBİMLE İYİ DİLEKLERİMİ SUNUYORUM

BENİM YAKINLARIM DA HİÇ SİZLER GİBİ AHİRETİNİ DÜŞÜNEN İNSAN YOK:

VE BENDE AHİRETİNİ DÜŞÜNMEYEN BİR İNSAN OLARAK BU DURUM DAN KENDİMİ UZUN ZAMAN DIR KURTARMANIN YOLLARINI ARIYORUM.

TAM KENDİMİ BULACAĞIM SIRADA BİR ARKADAŞIM ARIYOR VE BEN YENİDEN SAPIYORUM.

BİR KURTULUŞ REÇETESİNE İHTİYACIM YOK...

BEN ZATEN KURTULUŞ YOLUNU BİLİYORUM. AMA BİR TÜRLÜ BU YOLA GİREMİYORUM. ESSELAMU ALEYK.

zeynepnur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SALİH AMELİM YOK Kİ!

SALİH AMEL İŞLEYEN KULLARDAN OLMAYI , SALİH VE SALİHA BİRER KUL OLMAYI RABBİM BİZE NASİB ETSİN İNŞ. TŞK PAYLAŞIM İÇİN

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt