Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Salavatın manası rahmettir (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Salavatın bir manası, rahmettir. Rahmet duası olan salavat ise, RahmetenlilÂlemînin yakınlaşmaya vesiledir. Öyle ise salavatı kendimiz için alemlere rahmet Hz. Muhammede (sas) ulaşmaya bir vesile yapmalı ve O zâtı da Rahmeti Rahmana nâil olmaya vesile kılmalıyız.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Salavatın manası rahmettir

ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN ABLAM.
Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

YÜCE RABBİM sizden razı olsun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim cümlemizden razı olsun değerli kardeşim

dilema

Kayıtlı Kullanıcı

´´ALLAH VE RESULU BIR ISE HÜKÜM VERDIGI ZAMAN,INANAMIS BIR ERKEK VE KADINA O ISI KENDI ISTEKLERINE GÖRE SECME HAKKI YOKTUR.HER KIM ALLAH VE RESULÜNE KARSI GELIRSE,apacik bir sapikliga dusmus olur.´´

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Salavat, Resulullah’ın (sas) duasına âmîn demektir

Teşehhüdde Hz. Peygamber’e (sas) bütün mahlukatın salavat ve selâmlarını kendi hesabına Yüce Rabb’imize hediye edip, Resul-i Ekrem’e selâm etmekle, O’na karşı olan bağlılığımızı yenilemiş ve aynı zamanda O’nun bize olan emirlerine itaatımızı izhar etmiş oluyoruz.
Yine Asr-ı Saâdet’ten günümüze kadar bütün ümmetin salatları, Resulullah’ın (sas) duasına devamlı surette bir âmîn demektir ve bir umumî iştiraktir. Hattâ O’na getirilen her bir salavat dahi, O’nun duasına birer âmîndir ve ümmetinin her bir ferdinin, namazlarında O’na salat ve selâm getirmeleri, O’nun ebedi saâdet hususundaki duasına gayet kuvvetli ve umumî bir âmîndir. Yani bir yönüyle Hz. Peygamber (sas) dua ediyor, diğer insanlar da bu duaya âmîn diyorlar. Bu da, O’nun duasının ne derece makbul olduğunu gösterir. S.A:D:D:D

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Adamın biri salavat-ı şerife getirmek hususunda tembel ve gayretsizmiş. Bir gece rüyasında Resulülah (a.s) ' ı görmüş. Fahr-i kainat Efendimiz kendisine hiç iltifat buyurmamışlar. Mübarek yüzlerini, başka tarafa çevirmişler.Adamcağız ağlayıp sızlayarak :
-Ya Resulellah ! Bana kızmana sebep nedir? diye sormuş.
Hazreti Peygamber (s.a.v.):
-Ben seni tanımıyorum , buyurmuş.
O kimse de : " Aman ya Resulellah ! Ben senin ümmetinden bir dertliyim. " demiş. Hem alimlerden işittiğime göre ; Ben ümmetime kişinin evladını bildiğinden ziyade bilirim ; buyurmuşsunuz. Beni nasıl tanımazsın?
Hazreti Fahr-i A lem cevaben:
-Gerçekten öyledir. Ama,sen bana salavat getirmiyorsun. Ben ümmetimi getirdiği salavat kadar tanırım,buyurmuş.
Adamcağız, korku ve dehşet içinde uyanmış ve o günden sonra, her gün yüz defa salavat-ı şerife getirmeyi adet edinmiş.
Günlerden bir gün , yine rüyasında Hazreti Peygamber (s.a.v) i görmüş ve şu müjdeyi almış.
-Seni tanıyorum ahirette sana şefaat edeceğim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt