Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şal ile kapanmak günah mi? (1 Kullanıcı)

dryy

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba dostlar...

size bir sorum olacak...

ben kapanmak istiyorum... fakat, kullanilan ipek veya baska kumas basörtülerinden hic hoslanmiyorum.

Yazma ve Sal cok seviyorum. ama yazma evde kullanilmaya yarayan bir kumas oldugunu düsündügüm icin geriye sadece sal kaliyor.
acaba sal ile kapanmak günahmidir? ayrica sal'in altina hafif topuz yapmak günah mi?

simdiden tesekkürler

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
bende senelerdir şal kullanırım ipek eşarğları sevmiyorum sonuçta bonenle ve şalınla saçını kapatmıyomusun bence farkı yok ama :)

topuzun aşırısı günah tabi bı konuyla ilgili hadislerde var bilen arkadaşlar yazar ama saçını toplayacak kadar mecbur yapılıyo azda olsa onun sakıncAaıyoktur heral diye düşünüyorum :)
bilen varsa aydınlatsınn canlarr:)

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Bende şal kullanıyorum :) Ama hiç böyle düşünmemiştim, günah değildir bence, eğer saçlarımız görünmüyorsa ? :)

smyrna35

Kayıtlı Kullanıcı
Sakıncası yoktur ama örtünme tarzına dikkat edilmesi gerekir..
Şalı örterken boyun,kulaklar gözükmemelidir.
Hafif bir topuz yapabilirsin ama başının üstünü geçmemesi gerekir(deve hörgücü gibi)..

hümeyra90

Kayıtlı Kullanıcı
şal adı verilen özellikle gençler tarafından oldukça rağbet edilen örtüler Peygamber efendimizin emrettiği örtünme şekli değildir ah şu sözde islami modacılar yokmu, moda uğruna tesettürü ne hale getirdiler, topuzun ufağı da küçüğü de aynıdır arkadaşlar katiyen uzak durmalısınız. tesettürü sadece baş örtme olarak görmeyin arkadaşlar şallardan Allah rızası için uzak duralım tesettürü nefsimizin istekleri uğruna lekelemeyelim, örtünme şekli ise Nur suresi 31. ayette

"Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Ziynetlerini açmasınlar. Bunlardan görünen kısım müstesna. Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapayacak surette) koysunlar. Zinet (mahal)lerini kendi kocalarından, yahut kendi babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut kendi oğullarından, yahut kocalarının oğullarından, yahut kendi biraderlerinden, yahut kendi biraderlerinin oğullarından, yahut kardeşlerinin oğullarından, yahut kendi kadınlarından, yahut kendi ellerindeki memlukelerden, yahut erkeklerden yana ihtiyacı olmayan hizmetçilerden, yahut henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Hepiniz Allaha tövbe edin ey müminler. Taki korktuğunuzdan emin, umduğunuza nail olasınız."

Allah (c.c) süslerinizi örtün emretmiştir, örtüyle süslenmeyiniz.

dryy

Kayıtlı Kullanıcı
cevaplariniz icin cok tesekkür ederim...

o zaman kesinlikle topuzdan uzak duracagim... ama cevaplara bakilirsa yine de sal kullanmamda bir sakinca yoktur diye düsünüyorum... :)

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
cevaplariniz icin cok tesekkür ederim...

o zaman kesinlikle topuzdan uzak duracagim... ama cevaplara bakilirsa yine de sal kullanmamda bir sakinca yoktur diye düsünüyorum... :)

kardeşim şal var şal var nasıl bağladığınız da çok önemli..
şimdi moda olan şal bağlama şeklinde, geniş geniş bırakıyorlar çene altından şalı, olmuyor..
normal eşarp gibi hatta omuzlarından aşşağıya sarkıtacak şekilde de şal bağlayanlar var..
şimdi şal bağlamak vaaar e şal bağlamak var.. ::)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Çeşmi krdeşimizin de dediği gibi..
Şal var.. Şal var..
Genelde başlarını şalla örten kardeşlerimizin şalı örtme şekli tesettüre uygun değil..
Önü, arkası sıkılıyor. Baş, omuz,sırt... tamamen ortada kalıyor..
Önden ve arkadan bolca aşağıya doğru bırakılması gerekir..
Başörtümüzü omuzlarımızdan aşağıya uzatabildiğimiz kadar uzatalım..
En büyük boy başörtülerden alalım inşaAllah..
Rabbim cümle kardeşlerimizi hakkıyla örtünenlerden eylesin..
Rızasına uyarak, nefsimize uyarak değil.. İnşaAllah..

hLL.yncy

Kayıtlı Kullanıcı
s.a hümeyra90 arkadaşımız çok güzel bir şekilde açıklamış Allah razı olsun. kuranda başörtünün omuzlardan aşağı bırakılması gerketığı söylenıyor yeterınce açık bir ayet. şuan elhamdülillah kapalıyız diyoruz ama gerçekten kapalı mıyız Rabbim katında da kapalı mıyız bilemıyoruz. benim belirtmek istediğim sadece şu güzel kardeşim orucun sevabını nasıl Allah verecekse tesettürün de öyle ve bir büyüğümüz diyor ki ' eğer bir bayan tesettürü karşısında verilecek sevabı bilseydi tırnaklarının ucuna kadar kapanırdı...' hadis olma ihtimali çok yüksek ben birinin sohbetnde dinlemiştim bunu.. açıkçası bu sözü duymak insanı derinden etkiliyor.. şimdiden hayırlı olsun diyerek ve Rabbim seninle birlikte bizleri de kaabul etsin diyerek noktalıyorum. selametle....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt