Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sadece Bir Öneri İstiyorum.. (1 Kullanıcı)

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.. Arkadaşlar, benim kendim farkettiğim şöyle bir huyum var ve ben son derece rahatsızım bu konuda. Kısaca size şöyle özetlemem gerekirse: Benim sıkıntılı olduğum veya bir telaşa kapıldığım dönemlerimde genellikle Allah'a yaptığım ibadetleri özenerek yapamıyorum. Şöyle ki bir derdim varsa o çözülene kadar namazlarımı doğru düzgün kılamıyorum kuranımı okuyamıyorum falan.. Bu konuda ne yapmam gerekiyor gerçekten bir öneriye ihtiyacım var kendi kendime sorunumu farkettim ama çözemiyorum. Şimdiden Allah razı olsun hepimizden..

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Tamam şu an 26.11....haydi saat 08:00 dan bir dakika sonra yolun açık olsun..Daha ne istersin..Hamd ve Şükret...Allah C.C. na bu yeterli olsun...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Hediye hediye ...Sığın Allah C.C. na ...Yeter ....yeter..yeter ki sığın...

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.. Arkadaşlar, benim kendim farkettiğim şöyle bir huyum var ve ben son derece rahatsızım bu konuda. Kısaca size şöyle özetlemem gerekirse: Benim sıkıntılı olduğum veya bir telaşa kapıldığım dönemlerimde genellikle Allah'a yaptığım ibadetleri özenerek yapamıyorum. Şöyle ki bir derdim varsa o çözülene kadar namazlarımı doğru düzgün kılamıyorum kuranımı okuyamıyorum falan.. Bu konuda ne yapmam gerekiyor gerçekten bir öneriye ihtiyacım var kendi kendime sorunumu farkettim ama çözemiyorum. Şimdiden Allah razı olsun hepimizden..

Aleykum selam kardeş, senin bu söylediğin huy değil herkesde olan vesvese kardeş. Günümüzde dünya işleri ahiret işlerinin önüne geçtiği kafamız devamli birşeylerle meşguldür. Şeytan da bunları kullanarak namazlarda (kuranda) bunları düşündürerek seni meşgul eder. Hatta bu vesveseler sebebiyle namazı ve kuranı bile bıraktırır (yani tam manasıyla yönelemiyorum vesvesesi vererek kafanda işi çözdükden sonra okursuın der fakat sen o işini çözdükden sonra mutlaka başka bir iş gelir. Bu sebeple ne düşünürsen düşün namaza kurana devam et.)İslam da buna vesvese denir.

Nasıl kurtulacaksın, şimdi eğri oturup doğru konuşucaz. Sen (yani bizler) takva sahibi olup bir zühd hayatı yaşamadıkça bunlar gitmeyecek. Ama madem bunlar gitmeyecek hocalarımızın bizlere verdikleri tavsiyeler zikirleri çok yapın denir yani bunun manası aklı meşgul eden dünya işlerini biraz olsun sıyırıp zikirle meşgul olmak. Tabi gene dürüst olmak gerekirse zikri bıraktığın an kafan gene o işlere gidicek ama hiç olmaz namazda kuranda bunları düşünmemi sağlamak gerek.

Dİğer konu aklından geçen düşüncelerden sorumlu değilsin kardeş tabi düşünmemek de senin elinde ama birde bu yönden düşün.

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm. Önerileriniz için teşekkür ediyorum kardeşlerim, ancak bende bunun farkındayım vesvese olduğunu biliyorum ama bunu engellemek istiyorum işte.. Normal zamanlarda zikrimi hiç bırakmam sürekli yaparım hergün düzenli kuran okurum en azndan okumaya çalışırım. Ancak bazı durumlarda gerçekten sıkıntıya giriyorum ve de buna engel olmak istiyorum.. Herkese çok teşekkür ediyorum söyledikleriniz için kardeşlerm..

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum Selam kardeş, senin sahip olduğun durum herkesde var herkes sıkıntıya girebilir bunu engelleyemezsin ancak dediğim gibi takva sahibi olup zühd hayatını seçip dünyayla alakanı kesebilirsen azaltabilirsin. Lakin sahabe bile vesvese sahibi iken bizde bununla yaşamayı öğrenicez. Şöyle düşün senin sevmediğin hoşlanmadığın vesvese, şeytanın sevmediği zikir namaz kuran. Sen ne yapıyorsan aynen devam et. Ve bunu engelliycem diyede kendini heder etme dediğim gibi sahabe bile bunu yaşadı.

Sıddık-i Ekber r.a. a bile helada gelen vesvese meshurdur. Bunu unutma.

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.. Hz.Ebubekir'e helada gelen vesvese hakkında pek bilgim yok onu benim için bir bulur musun kardeşim.. Saolasn şimdiden..

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeş bu mevzuu Rabıtaya delil olarakda verilir. Cübbeli Hocamızın Tarikatı Aliyye’de Rabıtayı Celiyye isimli eserinde kaynağıyla mevcut fakat kitap yanımda değil şuan. Hadise şuydu Hz.Ebubekir r.a kaza-i hacet için bile Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) den hali (boş) bir yer bulamadığından dolayı Peygamberimiz’den çok utanırdı. Bu durumu Efendimiz’e şikayet ettiğinde, peygamber efendimiz O’na ruhsat vermişti. (Yani abdest bozarken dahi gayri ihtiyari bir şekilde Resulüllah’ı hatırlamasında (vesvese) bir sakınca olmadığını beyan etmiştir)

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı

Ve aleyküm selam kardeşim...

Allah için mücahede yaparsanız kısa zamanda bu nefsinizde huy olur ve kalıcı olur.Ancak bunda büyük bir sabır gerek...Önce güzelce bir gusül abdesti al ve 2 rekat hacet namazı kıl günahlarına tövbe et ve kaza namazlarını da kılmayı ihmal etme!...Başarabilmen için Allah'a yalvar,gerisi gelir İnşaallah.Allah yar ve yardımcın olsun.Bu yol çok çetin ve zor bir yoldur.Haydi şimdiden "Bismillah" deyin ve başlayın...

İnsanların kötü huyunu değiştiren tek metod riyazet ve mücahededir.Evliyaullah bunu yapıp hidayete ermişlerdir.

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleyküm selam kardeşim...

Allah için mücahede yaparsanız kısa zamanda bu nefsinizde huy olur ve kalıcı olur.Ancak bunda büyük bir sabır gerek...Önce güzelce bir gusül abdesti al ve 2 rekat hacet namazı kıl günahlarına tövbe et ve kaza namazlarını da kılmayı ihmal etme!...Başarabilmen için Allah'a yalvar,gerisi gelir İnşaallah.Allah yar ve yardımcın olsun.Bu yol çok çetin ve zor bir yoldur.Haydi şimdiden "Bismillah" deyin ve başlayın...

İnsanların kötü huyunu değiştiren tek metod riyazet ve mücahededir.Evliyaullah bunu yapıp hidayete ermişlerdir.

Selamun Aleyküm.. Allah razı olsun önerilerin için kardeşim.. Allah hepimize bu cihadımızda yardım etsin.. Çünkü herkesin yapması gereken ve hali hazırda yaptığı bir cihat bu zaten.. Bense aciz bir kulum az bi aklımla düşünüp büyüklerime danışarak bir yol bulma ümidi içerisindeyim..Selametle kalın inşaAllah..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt