Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sabrin Fazileti (1 Kullanıcı)

cerennurum

Kayıtlı Kullanıcı
__ SABRIN FAZİLETİ HAKKINDA __

Hz Resulullah ( s.a.v ) , Hz Ömer’in ( r.a ) kendisini incitici bir harekete karşı sabırlı davranmasına sevinerek “ Dinin şükranesi olan sabrı göstermişsin.Allah ta gösterdiğin sabırdan dolayı sana ikram da bulunsun “ diye dua da bulunmuştur.

Kişinin nefsinin hoşuna gitmeyen , nefsini inciten olayların , sıkıntıların Allah ( c.c ) tarafından başına geldiğini bilerek sabretmesi ve isyan etmemesi , aynı zaman da şükretmesi anlamına geldiğinden dolayı , Resulullah ( a.s ) sabır için “ Dinin şükranesi “ buyurmuştur . Kişinin başına gelen musibetlere karşı iki türlü davranış şekli vardır.

Birincisi ; başına gelenin Allah’ın kendi üzerindeki taktiri olduğuna inanıp sabretmesi ki bu kişinin menfaatinedir . İkincisi ise ; sıkıntıların sebebini mahlukattan bilip , misliyle veya daha fazlası ile mukabele de bulunmasıdır ki bu da kişinin zararınadır . Elbet de sabırlı olmak biz aciz kullar için kolay değildir . Sıkıntılara karşı sabırlı olmak
mert işidir , pehlivan işidir . Bu sebeple Resul u Kibriya ( s.a.v ) “ Gerçek pehlivan güreş meydanında hasmına karşı galip gelen değildir.Pehlivan odur ki ! Başına gelen sıkıntılara karşı sabreder ve nefsine karşı galip gelir “ buyurmuştur .

Ancak şunu da unutmamalıyız ki Allah u Teala ( c.c ) bizlere asla taşıyamayacağımız yük yüklemez . Bunu bizatihi Allah ( c.c ) Kur an ı Kerim de bildirmiştir . Öyleyse insanın özünde , fıtratında başına gelenleri taşıyacak güç vardır . Yeter ki biz bunun ve üzerimizde ki sıkıntıların Allah’ın ( c.c ) taktiri olduğunun bilincinde olalım . Belki de başımıza gelen sıkıntıların sonucunun hakkımızda hayırlara vesile olacağı ihtimali de vardır . Derler ya “ Bir musibet , bin nasihat tan evladır “ Bu yüzden elimizden geldiğince sabredelim ve unutmayalım ki Sabır ; Allah’a ( c.c ) yaklaştırırken , isyan ise uzaklaştırır .

ATET-İ KERİMELER

ALLAH U TEALA ( C.C ) BUYURUYOR Kİ

*Ey iman edenler ! sabrediniz ve sabırda düşmanları geçiniz * ( Al-i İmran.200 )

*Behemehal sizi biraz korku,biraz açlık ve biraz mal,can ve mahsul eksikliği ile sınarız.sabredenleri müjdele * ( Bakara.155 )

*Sabredenlerin alacağı ecir,muhakkak hesapsızdır * ( Zümer.10 )

*Her kim sabreder ve suç bağışlarsa,bu hareket arzu edilen en iyi işlerdendir *
( Şüra.43 )

*Sabretmek ve namaz kılmak suretiyle yardım dileyiniz.Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir * ( Bakara.153 )

*İçinizden mücahede edenler,sabredenler belli oluncaya kadar elbette sizi deneriz *
( Muhammed.31 )

HADİS-İ ŞERİFLER

HAZRETİ MUHAMMED MUSTAFA ( S.A.V ) BUYURUYOR Kİ

*Mü’minin işi teaccübe şayandır . Zira işinin hepsi onun için hayırlıdır . Bu meziyet yalnız mü’mine mahsustur . Zira o sevinirse şükreder . Bu ise onun için hayırdır . Başına bela gelirse sabreder . Bu da onun için hayırlıdır *

* Asıl sabır ; musibetin ilk anında olanıdır *

* Bir kadın bana gelerek “ saram tutuyor ve tenim açılıyor . Binaenaleyh benim için Allah’a dua ediniz “ dedi . İstersen sabreder Cennetlik olursun . İstersen sana afiyet vermesi için Allah’a dua ederim . dediğimde “ O halde sabrediyorum. Lakin vücudum açılıyor . Açılmamaklığım için dua et “ dedi . Ben de ona dua ettim . İşte bu kadın Cennet ehlidir *

* Her hangi bir Müslüman’ın başına yorgunluk , hastalık , düşünce , keder , acı ve kaygıdan , diken batmasına varıncaya kadar , her ne gelirse , Allah bunları o Müslüman’ın hatalarına kefaret kılar *

*Allah u Teala bir kimseye hayır dilerse , -- Adalet-i İlahiye muktezası o kimsenin günahlarını bağışlamak ve derecesini yükseltmek için – onu musibete uğratır *

*Allah u Teala bir kulunun iyiliğini dilerse , dünyada cezasını tacil eder . Eğer bir kuluna fenalık dilerse suçundan dolayı onu dünyada cezalandırmaz ; ta ki o kul , kıyamet gününde günahıyla gelsin *

* Güçlü kimse insanları güreşte yenen değil , belki hiddet anında kendisini zapteden , iradesine sahip olan adamdır *

* Bir kimse , öfkesinin icabını yapmaya kadir olduğu halde öfkesini yenerse , Allah u Teala Kıyamet Günü’nde halkın gözü önünde onu çağırır , huriler içinden istediğini seçmekte muhtar kılar *

* Erkek olsun , kadın olsun , bir mü’min Allah’ına , günahsız , tertemiz kavuşuncaya kadar , başından , çoluk çocuğundan , malından bela eksik olmaz *

Yazımızı şu dua ile bitirelim :

Allah’ım sıkıntılara karşı dayanma gücü ver . Allah’ım hayrın ve şerrin senden geldiğinin farkına varma fırsatı ver ve bizi sabredenlerden eyle . ( Amin )

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
amın kardeşım
emeğıne sağlık
hatırlıyorum da bazen işlerımde aksılık olurdu ağlardun uzukurdum sonra bır muddet sonra duzelırdı cok dua ederdım cunku
ama bazen sabır surelerınde uzun olabılıyor
allah sabrımızın mukafatını kat kat versın
allah razı olsun
allaha emanet ol
selam ve du aıle

cerennurum

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
amın kardeşım
emeğıne sağlık
hatırlıyorum da bazen işlerımde aksılık olurdu ağlardun uzukurdum sonra bır muddet sonra duzelırdı cok dua ederdım cunku
ama bazen sabır surelerınde uzun olabılıyor
allah sabrımızın mukafatını kat kat versın
allah razı olsun
allaha emanet ol
selam ve du aıle

aleykümselam kardeşim senin dualarına da amin

likaye

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun çok güzel bir paylaşım

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim emeğine sağlık ALLAH razı olsun
ALLAHım bizleri sabredenlerden eyle...Sabredipte müjdelenenlerden eyle...
ALLAHım bizi bize bırakma...

RAHMAN ve RAHİM olan ALLAHa emanet olunuz...
selam ve dua ile...

sudelet

Kayıtlı Kullanıcı
selam-ün aleyküm ]emğine sağlık hemşerim ALLAH A emanet ol

cerennurum

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim emeğine sağlık ALLAH razı olsun
ALLAHım bizleri sabredenlerden eyle...Sabredipte müjdelenenlerden eyle...
ALLAHım bizi bize bırakma...

RAHMAN ve RAHİM olan ALLAHa emanet olunuz...
selam ve dua ile...

amiin kardeşim allah sizdende razı olsun

mehmethayri

Kayıtlı Kullanıcı
Allah’ım sıkıntılara karşı dayanma gücü ver . Allah’ım hayrın ve şerrin senden geldiğinin farkına varma fırsatı ver ve bizi sabredenlerden eyle . ( Amin )

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt