Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SABIR (1 Kullanıcı)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
HAYAT SABRA DENKTİR

Olmaz gönlüm, olmaz öyle.Keskin sirkenin akıbeti malum.Dört mevsimi yaşayan bir cennetin bağrında büyüdün de sen, onun için böyle bir baharı ve yazı özlersin.Dedim ya sen dört mevsim hesabını yaparsın yaşarken duygularını.Ama bilmelisin herkes buralı değil. Bilmelisin, güneş görmeyen yurtlar var.

Olmaz gönül olmaz öyle.Yükün ağır bilmekteyim,baharı yaşamayanlarla kış nasıl; geçer onu da bilmekteyim.Ama şunu da bilmekteyim ki, sabredebildiğin ölçüde yaşarsın.
Eminim ki hayat sabra denktir.Ve sabır, tahammülün bittiği yerde filizlenir,maneviyat çeperlerini genişlettikçe boy atar,sırf Yaradanı düşünerek fiiliyatta bulunduğun zaman neşv ü nema bulunur.

Sabır gönlüm,sabır! İçine çekerken zehir gibi gelir tadı,boğulacağını zannedersin.Kanın çekilir yüzünden,bembeyaz olur siman; yutkunursun,geri döner içinde düğümlenenler. Başını eğmek istemezsin; ama kaldıramazsın da göklere doğru.Ağlarsın gözyaşın akmaz.Haykırmak gelir içinden,zangır zangır gürültüler habercisi olur titreyen ellerin.Konuşursun yalnızca kendinle,dökersin içini; senden başkası duymaz bilirsin bunu.Sitemlerin dillenir haklı olduğunca,bağırırsın rahatlarcasına, ama sadece kendi içinde, ama sadece Yaradanla baş başa. Sonra gözlerin ... Gözlerin nihai nokta olmak ister en sonunda. Duru öylece bakar,bakar,bakar ... Ve kimseler fark etmez neden donuklaştığını, kimseler anlamaz anlatmak istediğin çifte derin manayı ... Sonra çekip alıverirsin anlamlı bakışlarını ruhunu bir kenara bırakmışlardan.Yüzünü çekersin, yalan dünyanın yalancılarından.Alnındaki kırışıklıkları alıverirsin haberi olmayanların önünden.Doğruca bırakırsın asil dergaha.Bağrına cennetler sığan seccadenin secdeliğine.Ve başlar böylece sabır maratonun.Korkma gönül,sen hele azmet sabır için, yüreğini ortaya koy, gör ne manevi hediyeler paketliyor Yaradan ...

En masumane tavırlarına gaddarca yaklaşanlar olacak belki.İçindeki çocuk hafife alınacak... Anlatmak istediklerin değil, anlaşılamamış yanların konuşulacak."Olsun" diyeceksin, yüzündeki gülümsemeyi kaybetmeden.Yine de hüsn-ü zan edeceksin.Allah için söylediğini yine Allah için olduğu terde bırakacaksın.Yaradanı alıp yüreğine,sırtını dayayıp tevhidin çınarına, akıbetini ukbada düşüneceksin. Ve kalbin şöyle bir hafifleyecek, damarlarına giden iyimserlik yolu tıkanmadığından ...

Üzülüp acı çektiğin anlarda çileni hafife alanlar olacak belki...Öyle yanacak ki için kimseye anlatamayacaksın.Günlerce ağlayacaksın gözyaşının lahuti ikliminde.Sonra en yakınındaki, en yüreğindeki vuracak hislerini ...Canım dediğin dönecek sırtını.Bir "ah! " çekeceksin derinden ve anlamaya çabalarken empatinin gücüyle,arkanı döndüğünde kimse kalmamış olacak."Sabır" diyeceksin yine sabır ..."Bugün Allah için ne yaptın? "sorusu geldiği an kulağına vereceği cevabı bulamayanların tedirginliği değil, en zor imtihanını başarıyla vermiş öğrencilerin rahatlığı olacak ruhunda.Başını yastığa koymadan "elhamdülillah" diyecek, rüyanda cennetten kesitler izleyeceksin belki ...Ve sabaha erdiğinde, avucunda tuttuğun tesbih tanesi yine "ya sabır" la şakırdayacak ...

Faltaşı gibi açılıp kalacak gözlerin bazen de ...Çok şaşıracaksın,çook! .Ya gönül ...Kalp kırmak çok kolay oldu, kalbin değeri pazarlara bile çıkartılmaz oldu.Tatlı sözü unutanlar çok, şu hengamesinden sallanıp duran asırda! Aldırma diyemem, aldıracaksın elbet,hislenip içerleyeceksin belki.Zannediyor musun ki yüreğine aldıklarına söylediğin nazenin kelimeleri boşta kalır! İnanıyor musun ki, sevdiklerin için kurduğun latif cümleler, öksüz bırakılır! Yok gönül, yok! Sahibi var hepsinin. Bırak duymasın insanlar, bırak sertliği onlara!
Bırak, tabularına kale yapsınlar! Yeter ki sabret gönül, asıl sahibini düşünüp sabret, başını sonunu kestiremediğin olaylarda bile ...

Bırak vursunlar ayıbını yüzüne, bir kusuruna binler cefa taksınlar.Yaradanın "Settar" ismi beşerin hükmüne mi kalmış.Sen sabret gönül ...Felaket telalarlı susmasınlar isterlerse.Olumsuzluğu yaymanın zevkine inat, bütün düşüncelerini yay sere serpe.Zehrini ağzında taşıyan yılanın başını ezmesen de, bal damlasın dilinden.İbrahim'in(as) ateşleri gül olurken mi sunmuş Dostların Dostu şu ayetini : " Güzel söz, güzel bir ağaç gibidir ki onun kökü sabit dalları ise göktedir." Sabır gücünün tükenirliğinden korkarsan bir gün, gel gir şu dizelerin sırlı havasına ...İnan, kimse üzmez seni orda.Ve uzan o ağacın dallarından ötelere ... Uzat ellerini ve bekle.Sabırla bekle gönül! En geç surun sesi duyulduğunda tutacak ellerinden Resuller Resulü. Pes etme, sabret gönül, sabret! ...

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SABIR

Esselamun aleyküm ablacığım Rahman razı olsun.Dinimiz sabrın üzerinde çok durmaktadır ve sürelerde de açıklamaktadır. Asra andolsun ki insan ziyan içindedir.Ancak iman edenler, bibirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler bunlardan müstesnadır. Rabbim bizleri hakkı ve sabrı tavsiye eden kullarından eylesin inşaallah selam ve dua ile...B)B)B)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

selamün aleyküm ablam..

Rabbimiz (c.c) razı olsun, çok duygulu ama bir o kadar da güzel ve etkileyici bir paylaşımdı.. hayatın gerçekleriyle dolu.. emeğinize sağlık ablam. bu güzel paylaşım için teşekkürler.. Asıl sahibimize emanet olun. O'nun her zaman sabreden kullarından olabilmeyi nasip eylesin inşallah. selam ve dua ile.B)

Kaan Erdem

Yönetici

ALLAH CC RAZI OLSUN SELAM VE DUA İLE KALIN SELAMETLE ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞI OLMUŞ.

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleykum.. Çok güzeldi güzel ablam, Allah c.c. razı olsun, yüreğine sağlık..
Selametle kal inşaAllahB)B)B)B)B)B)B)

YENIDEN DOGUS

Kayıtlı Kullanıcı

YÜREĞİMDEN VURDUN ALİYE SABIRIN AŞAMALARI BU KADAR GÜZEL ANLATILIRMI İÇİM O KADAR TUHAF OLDUKİ ANLATAMAM YAŞADIĞIM HİSLER O KADAR GÜZEL ANLATILIYOR Kİ BU YAZIDA RABBİM SABIR VER[SABIR VER DEYİNCE DE BELALARI ÇEKERMİŞSİN AMA]

AZeRi_86

Kayıtlı Kullanıcı

tesekuller yureyine,emegine saglik arkadas.RABBIM SENDEN RAZI OLSUN.ben de hep rabbimden sabir isterin dogrumu yalnismi bilmiyorum ama o sabri dunya mali icin degil seytana, nefsime uymamak icin isterim hep.Allahim ahiterimizi guzel eder insallah

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm ~zynp_rukiye, ~aliye_aliye, ~KAAN ERDEM, ~desertrose, ~YENIDEN DOGUS, ~AZeRi_86, ~AHSEN-I FIGAN kardeşim,

Rabbimizin sabrımızı ve şükrümüzü daim etmesi duası ile.

selamünaleyküm

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Ebu Sinân anlatıyor: "Oğlum Sinan'ı defnettiğimde kabrin kenarında Ebu Talha el-Havlani oturuyordu. Defin işinden çıkınca bana:
"Sana müjde vermeyeyim mi?'" dedi. Ben:

"Tabii, söyle!'" dedim.

"Ebu Musa el-Eş'ari (radıyallahu anh) bana anlattı" diye söze başlayıp Resulullah'ın şu sözlerini nakletti:

"Bir kulun çocuğu ölürse, Allah meleklere şöyle söyler:

"Kulumun çocuğunu kabzettiniz mi?"

"Evet" derler.

"Yani kalbinin meyvesini elinden mi aldınız?'' Melekler yine:

"Evet" derler. Allah tekrar sorar:

"Kulum (bu esnâda) ne dedi?''

"Sana hamdetti ve istircâda bulundu'' derler. Bunun üzerine Allah Teâla hazretleri şöyle emreder:

"Öyleyse, kulum için cennette bir köşk inşa edin ve bunu Beytu'l-hamd (hamd evi) diye isimlendirin.''

Tirmizi; Cenâiz, 36; (1021).

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Hazreti Enes b. Mâlik (radıyallahü anh)'ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Allah Rasûlü (aleyhissalatü vesselam) şöyle buyurmuştur:

İman iki kısımdan müteşekkil bir bütündür; onun bir yarısını sabır, diğer yarısını da şükür oluşturur.

(Şuabü'l-İman, 123/7; Feyzu'l-Kadîr, 188/3)

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

Faltaşı gibi açılıp kalacak gözlerin bazen de ...Çok şaşıracaksın,çook! .Ya gönül ...Kalp kırmak çok kolay oldu, kalbin değeri pazarlara bile çıkartılmaz oldu.Tatlı sözü unutanlar çok, şu hengamesinden sallanıp duran asırda! Aldırma diyemem, aldıracaksın elbet,hislenip içerleyeceksin belki.Zannediyor musun ki yüreğine aldıklarına söylediğin nazenin kelimeleri boşta kalır! İnanıyor musun ki, sevdiklerin için kurduğun latif cümleler, öksüz bırakılır! Yok gönül, yok! Sahibi var hepsinin. Bırak duymasın insanlar, bırak sertliği onlara!
Bırak, tabularına kale yapsınlar! Yeter ki sabret gönül, asıl sahibini düşünüp sabret, başını sonunu kestiremediğin olaylarda bile ...

Bırak vursunlar ayıbını yüzüne, bir kusuruna binler cefa taksınlar.Yaradanın "Settar" ismi beşerin hükmüne mi kalmış.Sen sabret gönül ...Felaket telalarlı susmasınlar isterlerse.Olumsuzluğu yaymanın zevkine inat, bütün düşüncelerini yay sere serpe.Zehrini ağzında taşıyan yılanın başını ezmesen de, bal damlasın dilinden.İbrahim'in(as) ateşleri gül olurken mi sunmuş Dostların Dostu şu ayetini : " Güzel söz, güzel bir ağaç gibidir ki onun kökü sabit dalları ise göktedir." Sabır gücünün tükenirliğinden korkarsan bir gün, gel gir şu dizelerin sırlı havasına ...İnan, kimse üzmez seni orda.Ve uzan o ağacın dallarından ötelere ... Uzat ellerini ve bekle.Sabırla bekle gönül! En geç surun sesi duyulduğunda tutacak ellerinden Resuller Resulü. Pes etme, sabret gönül, sabret! ...

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
Ebu Sinân anlatıyor: "Oğlum Sinan'ı defnettiğimde kabrin kenarında Ebu Talha el-Havlani oturuyordu. Defin işinden çıkınca bana:

"Tabii, söyle!'" dedim.

"Ebu Musa el-Eş'ari (radıyallahu anh) bana anlattı" diye söze başlayıp Resulullah'ın şu sözlerini nakletti:

"Evet" derler.

"Sana hamdetti ve istircâda bulundu'' derler. Bunun üzerine Allah Teâla hazretleri şöyle emreder:

"Öyleyse, kulum için cennette bir köşk inşa edin ve bunu Beytu'l-hamd (hamd evi) diye isimlendirin.''

ALLAH RAZI OLSUN!BEN BU KISSA LARLA COK TESELLI OLUYORUMB)

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:

"Tabii, söyle!'" dedim.

"Evet" derler.

S.A. KARDEŞİM ELLERİNE GÖNLÜNE SAĞLIK ALLAHA EMANET OL B)B)B)B)

leyla-1

Altın Üye

ALLAH CC RAZI OLSUN SELAM VE DUA İLE KALIN SELAMETLE ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞI OLMUŞ.
EMEĞİNİZE SAĞLIK ŞU DÜNYADA İNSAN NELERE SABIR ETMİYOR Kİ ALLAH'IM BİZLERİ DOĞRU YOLDAN AYIRMA ŞEYTANA NEFSİMİZE UYDURMA SABIR ETMEK İÇİN BİZE GÜÇ KUVVET VER İNŞALLAH. RABBİM BU GÜNLERDEN GERİYE KOYMASIN HALİMİZE ŞÜKÜR BETERİN BETERİNDEN BİZLERİ KORUSUN. HER ZAMAN SABIRLI OLMAK NASİP ETSİN İNŞALLAH.AMİN...:(:(:(B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt