Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sabır ve önemi...; (2 Kullanıcı)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
2- BAKARA SÛRESİ ;

45. Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı
duyanlardan başkasına ağır gelir.

153. Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah
sabredenlerle beraberdir.

155. Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz.
Sabredenleri müjdele.

177. İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah’a, ahiret
gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu
yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için)
kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine
getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve
davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah’a karşı gelmekten sakınanların ta
kendileridir.

3- ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ ;

123. Andolsun, siz son derece güçsüz iken Allah size Bedir’de yardım etmişti. O hâlde Allah’a karşı
gelmekten sakının ki şükretmiş olasınız.
124. Hani sen mü’minlere, “Rabbinizin, indirilmiş üç bin melek ile yardım etmesi size yetmez mi?”
diyordun.
125. Evet, sabrettiğiniz ve Allah’a karşı gelmekten sakındığınız takdirde; onlar ansızın üzerinize gelseler
bile Rabbiniz nişanlı beş bin melekle size yardım eder.

146. Nice peygamberler var ki, kendileriyle beraber birçok Allah dostu çarpıştı da bunlar Allah yolunda
başlarına gelenlerden yılmadılar, zaafa düşmediler, boyun eğmediler. Allah, sabredenleri sever

11- HÛD SÛRESİ ;

9. Eğer insana tarafımızdan bir rahmet (nimet) tattırır da, sonra bunu ondan çekip alırsak, şüphesiz o
ümitsiz ve nankör oluverir.
10. Ama kendisine dokunan bir sıkıntıdan sonra, ona bir nimet tattırırsak mutlaka, “Kötülükler benden
gitti” diyecektir. Çünkü o, şımarık ve böbürlenen biridir.
11. Ancak sabredip salih amel işleyenler böyle değildir. İşte onlar için bağışlanma ve büyük bir mükâfat
vardır.

12. (Ey Muhammed!) Belki de sen, (müşriklerin) “Ona bir hazine indirilseydi veya beraberinde bir melek
gelseydi ya!” demelerinden dolayı sana vahyolunanlardan bir kısmını göz ardı edeceksin ve o yüzden
göğsün daralacak. Fakat sen, ancak bir uyarıcısın. Allah ise her şeye vekildir.

Evet arkadaşlarım SABIR Hakkında yukarıda yazılı Ayetler gibi pek çok ayet var...
Mealen okumanızı tavsiye ederim...
Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Tabi ki bu konuyu açmamızın sebebi var...Hatırlarsanız TAKSİ konusunda ısrarla...Sırat-ul Mustakim yolundan ayrılmamaktan bahsetmistik...Bunun nedeni;
Allah C.C. yolu öyle bir yol ki...İLİM... her yanını sarmıştır...Tabiri caiz ise Taşı sıkıp suyunu çıkarmak gibi...İLİM de; her yönden, Sırat-ul Mustakim yolunu sarmıştır...
Bu yolda benlik...yoktur...Allah C.C. nun İLMİ vardır ve gerçektir....Bizim için zerresi büyük olan Allah C.C. İLMİ 18000 İLİM dir...Buda bizim aciz kapasitemizin idrak edemeyeceği miktardır...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
İLİM Deryasında yüzseniz dahi...Allah C.C. nun İLMİ ne... İlmi size açığa her defasında açmasına muhtaçsınızdır...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Farz ve Kabul edelim ki..Allah C.C. size nasip etti ve İLMİ sırlarından sadece bir adedine sahip oldunuz...
Tabi ki biz insanlar için bu bilgi korkunç derecede büyük bir bilgi ve İLİMDİR....

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Ancak bilmelisiniz ki bu İLİM 'e her müracaatınız da Allah C.C. nun iznine tabisiniz dir...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Tabi ki bazı İLİM ler Allah C.C. emri ile tamamen size açık olabilir ancak dilerse her an kapatıp izin iste emri verebilir...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Gene düşünelim ki bize göre büyük Alim siniz ancak ne olursanız olun Allah C.C. izin vermez ve öğretmez ise...İzne muhtaçsınızdır...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bu da ne kadar İLİM sahibi olursanız olun her defasında Allah C.C. nun Emri karşısında ÜMMİ siniz manasına gelir...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bu emre Allah C.C. doğrusunu bilir ancak emin olun ki Peygamber A.S. lar dahil her yaratılan tabi dir..

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Şimdi siz arkadaşlarım bu konuyu incelesin ...Muhakeme etsin için ara vermek isterim....

yakais

Yasaklı Kullanıcı
DEMSİZ konu aşksız hayat gibidir...

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Ne buyuk sevap Allah tan istemek, isteyince gelmesi ,geleni kabul etmek ,razi olmak sukretmek sabretmek sonrada mukafatlandirilmak topraktan gelip topraga donmek. Sadik kalmak yaradana yolunda yurumek yurudukce yorulmak yoruldukca tekrar yurumek sevgisine susamak bir tebessum beklemek bir damla cok sukur ya rab
sualsiz sorgusuz inandik sana
ne gelirse gelsin guvendik sana
ben bilirim sen bilirsin halimi
İznin olmadan ne anlami var ilmimin,kibrimin.........

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Ne kadar güzel söylediniz...Sabır Allah C.C. na itaat demektir...Takdirine riayet etmek demektir...Sabır Zümrüt...Yakut ...Elmas tan taç demektir...

Dinlemek ... Düşünmek ... Tefekkür etmek ... Arz etmek ... Sonuçta boynu büküp sabırla teslim olmak... Alınacak dersi almak...Sonucu beklemek ..Peşin hüküm vermemek ...

Vesaire işte güzel vasıflar böyle olsa gerek ...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar aklımıza takıldı acaba konu açarken Haddi aşıp hatamı yapıyorum ... Çok felsefi mi düşünüp tefekkürde ilerimi gidiyorum...
Yorumunuza ihtiyacım var...
Nasıl davranayım ... Yazayım ...
Yoksa doyuma ulaşıldı da bıkkınlık mı vermeye başladık...?

Ne dersiniz ?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Saçmaladığım izlenimimi oluştu...Bende sussam mı acaba ...Lütfen doğru yazarak bizi ikaz ediniz...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Insan aceleci yaratilmistir, hemen ister
Iyilik deyince anlar da kotuluk deyince zarar zanneder, sabir devreye girer , bakar ki zarar ziyan dedigi kârâ doner
Madem ki Allahc;c bizimle beraber sabirda hayir var
Sabret gonlum sabret, buda gecer demekle ne kaybeder? hiç ya dua? iste garip iste istemekle ne kaybedersin?
seni isteriz Rabbim , sen herseye kadirsin...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Yok bana gore konu tam ama ben de sabir konusunda zorlaniyorum
Kardeslerim için se agir zannederim size hafif , bize agir konu
cunku çok onemli , ornekler gerekli bence

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bilemiyorum...Beklenti ve kibir...benlik yok ama imamı ediyoruz..yoksa... Hep nasihat eder durumda olmak zor... Nasıl yapmalıyım ki dinleyici soran ...öğrenende kalayım...?

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Lütfen devam edelim daha bir damla degil umulanlar gonuller daha tam cosmadi onun icin devam insallah.....

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
ne kadar güzel söylediniz...sabır allah c.c. Na itaat demektir...takdirine riayet etmek demektir...sabır zümrüt...yakut ...elmas tan taç demektir...

Dinlemek ... Düşünmek ... Tefekkür etmek ... Arz etmek ... Sonuçta boynu büküp sabırla teslim olmak... Alınacak dersi almak...sonucu beklemek ..peşin hüküm vermemek ...

Vesaire işte güzel vasıflar böyle olsa gerek ...
ya rabbim biz acil kullarınada bu güzel vasıflardan nasip et ...
Aminnnnn

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt