Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

S.A ARKADAŞLAR BİR SORUM VAR!!!... (1 Kullanıcı)

enise karadeniz

Kayıtlı Kullanıcı
s.a.
arkadaşlar sizlere bişey sormak istiyorum.benim komşum kurşun döktürmenin eğer dua edilerek olursa günah olmayacağına inanıyor.aslında inançlı bir insan ama kendi bildiği şeyin doğruluğuna daha çok inanıyor.sonuçta kötü bir niyetimiz yok diyor.yanlızca dua ediyoruz kurşun döküyoruz diyor ve bana kurşun döktükten sonra iyileşen bazı hasta yakınlarını anlatıyor.inanmıyorum böyle şeylere dedikçe beni suçluyor.okuduğum bütün hurafe kitaplarında ilmihallerde kurşun döktürmek hiçbir şeklide duayla veya duasız diye ayrılmıyor.her zaman büyü yapmakla tütsü yakmakla filan aynı kefeye koyuluyor.bende buna inanarak her şeklnin günah olduğunu düşünüyorum.
arkadaşlar benim sizden isteğim eğer bu konuda bilginiz varsa yorum yapmanız ve yorumlarınızı eğer elinizdeyse ayet veya hadislerle pekiştirmeniz.şimdiden allah razı olsun hepinizden.B)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
RE: S.A ARKADAŞLAR BİR SORUM VAR!!!...

aleykümselam kardeşim bu konuyu açtığın iyi oldu sağolasın kurşun döktürmenin yok kem göz var yok nazara iyi gelir bunlar hurafe neden mi? falcılarda biz burçlardan yola çıkarak yapıyoruz bunu islam dininede burç var diyor vede gel gelelim söylediklerimin hepsi çıkıyor ben herşeyi biliyorum diyorlar.... tövbe tövbe haşa niyet her zaman farklı veresin bana 10 sipali seni koruyaım nazardan bunlar hurafe çünkü böyle irşey olmuş olsaydı FELAK NAS SÜRELERİni mevlam indirmezdi nazar duasını okumamızı istemezdi... değil mi??

bizler şu ahir zamanda imtan oluyoruz insanoğlu buraya imtan olmaya geldi vede dünya yok oluncaya kadarda bu devam edecektir...
sonra şeytan Allaha senin kileri al benim kileri ver cehennemime götüreyim diyecektir kuşkusuz....

bu insanlarala bizler imtahan oluyoruz ama kimse bu işin astarını böyle düşünmüyor ki...hemen aaaa falcının dedikleri çıktı nereye çıktı kendini kandırma başkasınıda ona inanması için sürükleme sen imtan oldun Allah seni bu yolda imtan etti ona o sözleri söylemek ilham oldu sonra dedikleri yaşamında tuttu aldı 15 sipaliyi koydu cebe sende inandın bunu açıklayan en güzel ayet şudur...

"bir insan iyilik ister iyilik yolunda çaba sarfederse Allah iyiliği yaratır. bir insan kötülük ister o yolda çaba harcarsa Allah kötülüğü yaratır" bunu hiç bir zaman unutmayalım vede düşünün burda mevlam nedemek istemiş

biz inandığımız yada inanmak istediğimiz doğrultuda yaşıyoruz yanlış olanda bu zaten din hiç bir zaman sana ayak uydurmaz uyduramaz senin islama ayak uydurman gerekir vede böyle şeylere inanma imtan oluyorum de geç Rabbim büyüksün de geç kardeşim umarım yardımcı olabilmişimdir selametle

ilm_nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: cok yanlış

RE: cok yanlış

Fal açtırmak, cin çağırmak, kurşun döktürmek, kahve telvesinde ikbal aramak, İslâm’ın ve aklın reddettiği fevkalade yanlış şeylerdir. ...
bu söz diyanetin cuma hutbesinde yayınlanmıştır...sakın kardeşim böyle şeylere ne kulak asın ne de inanın yoksa ahirette bakacak yüzümüz kalmaz Allah muhafaza...

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAHTAN baska yarin ne olacagini bilemez.ben inanmiyorum oyle seylere.ALLAHIM affetsin dogru yola getirsin

abdullahazzam

Kayıtlı Kullanıcı

Allah'ın Resûlu (s.a.s.), bir hutbesinin sonunda şu sözleri söylemişlerdir: "Sözün en hayırlısı Allah'ın kitabıdır; yolun en hayırlısı Muhammed'in yoludur. İşlerin kötüsü sonradan çıkanlardır (yani bid'atlardır). Her bid'at sapıklıktır" (Müslim, Mişkât I, 51)

Bir başka hadis de şöyledir: "Size Allah'tan korkmayı (takvayı), Habeşli bir köle de olsa Allah yolunda yürüdüğü müddetçe -başkanınıza- itaat edip sözünü dinlemeyi tavsiye ederim. Çünkü içinizden benden sonra yaşayanlar çok ihtilaf (anlaşmazlık) görecekler. Size benim sünnetim, ergin ve doğru yolda halifelerimin sünneti gereklidir. Bunlara sımsıkı sarılınız ve hiç bırakmayınız. Sonradan çıkan işlerden (bid'atlardan) kaçının dinde her sonradan ortaya çıkan bid'attir. Her bid'at sapıklıktır" (Ahmed; Ebu Davud, Tirmizî; Mişkat, I , 58).

gul-rana

Kayıtlı Kullanıcı

Kardeşim bazı haller vardır ki bunlar bidatlerdir.Yani bir nevi hurafedir.Bu tür bidatler uydurmadır ve dinde en çok sakınılması gereken hallerdir.Maalesef benim çevremde de kurşun döktürmeye inananlar var.bu nedenle seni daha iyi anlayabiliyorum.

Evet etrafı ikna etmek biraz zor.Çünkü bunun kökeni şamanizme dayanıyor.Eskiden şaman dininde bu tür ayinler yapılırmış.Yani bu inancın islamiyetle değil batıl bir din olan şamanizmle alakası var.Tahtalara vurma adeti bu şekilde...biliyorum bunu insanlara anlatması zor ..Rabbim dinimizi bu tür batıl inançlardan muhafaza buyursun inşallah..bildiklerim bu kadar faydası olur umarım selametle..

enise karadeniz

Kayıtlı Kullanıcı

arkadaşlar allah razı olsun.yazdıklarınızı onada okuttum ama pek değişmiş gib durmuyor.olsun artık ben elimden geleni yaptım.allah razı olsun tekrar.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt