Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

RESÛLULLAHIN SON VASİYETLERİ (1 Kullanıcı)

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı
RESÛLULLAHIN SON VASİYETLERİ
Peygamber efendimiz, 120 bin sahâbeye karşı, 23 Şubat 632’de son haccındaki veda hutbesinde buyurdular ki:

- Ey insanlar! Vasiyetimi iyi dinleyiniz! Burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Çünkü benim size son nasihatimdir.

- Ey insanlar! Dinimizin bildirdiği haramlara ve helâllere uyunuz!

- Ey insanlar! Birlikten, doğruluktan, istikametten ayrılmayınız!

- Ey insanlar! Kadınlara haksızlık etmenizden Allaha sığınırım. Kendilerine zulüm, haksızlık etmeyiniz!

- Ey insanlar! Ehl-i beytimi seviniz!

- Ey insanlar! Gerek kendinizi, gerekse çoluk-çocuğunuzu Cehennem ateşinden koruyunuz! Onlara Allahın ve Resûlünün yolunu öğretiniz!

- Ey insanlar! Büyüklerinize, amirlerinize itaat ediniz! Amirlerine itaat eden, bana itaat etmiş, bana itaat eden de Allaha itaat etmiş olur.

- Ey insanlar! Beş vakit namaza devam ediniz! Abdestleri güzel alınız! Namazlarınızın rükûlarını ve secdelerini tam yapınız! Tam bir huzur-u kalb ile kılınız!

- Ey insanlar! Hiç şüphe yok ki, Allah, hâli vakti yerinde olan Müslümanlara haccı farz etmiştir.

- Ey insanlar! Mallarınızın ve servetlerinizin zekâtını veriniz!

- Ey insanlar! Dilinizi koruyunuz! Gözlerinizden Allah için yaş akıtınız! Kalblerinizi Allahın huzuruna lâyık bir duruma getiriniz! Bedeninizi biraz sıkıntıya sokunuz!

- Ey insanlar! Kur’ân-ı kerîmi ezberleyip ahkâmı ile amel edenleri seviniz!

- Ey insanlar! Düşmanlarınızla savaşınız! Câmilerinizi, mâbetlerinizi imar ediniz! İmanlarınızı saflaştırınız!

- Ey insanlar! Müslüman kardeşlerinize nasihat ediniz, onlara hak yolu gösteriniz!..

--------------------------------------------------------------------------------

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt