Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

RESULULLAH HAKKINDA BUNLARI BILIYORMUSUN (1 Kullanıcı)

muhammedsas

Kayıtlı Kullanıcı
* Peygamberin(sav) babaannesinin isminin Fatima oldugunu...

*Hz.Peygamberin öz amcalarinin Ebu Talib ve Zübeyr olmak üzere iki tane oldugunu, diger amcalarinin üvey oldugunu...
*Hz.Abbas’in Efendimizden 3 yas büyük oldugunu...
*Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe’nin Efendimizin(sav) ilk süt annesi oldugu gibi, Hz Hamza’nin da süt annesi oldugunu ve Efendimizin (sav) bu aziz amcasi ile ayni zamanda süt kardes oldugunu...
*Annesi Amine’nin Efendimizi(sav) ancak 1 hafta emzirdigini, Efendimizin (sav)dogumunun miladi olarak 20 Nisan oldugunu...
*Ibn-i Abbas’tan nakledildigine göre Cenab-i Hakk’in Kur’an da sadece Hz.Peygamberin(sav) hayatina yemin ettigini (Hicr-72)
*Ömer bin Abdülaziz’in Resulullah’in(asm) esyalarini bir eve toplayarak müze yapip, sergiledigini... Sergiledigi esyanin ise iple örülmüs bir sedir, içi hurma lifi ile doldurulmus bir çanak, su bardagi, elbise, el degirmeni, basina sardigi bir kadife ve giyim esyasindan ibaret oldugunu...

*Peygamberimizin meshur devesi Kasva’yi hicreti sirasinda 400 dirheme aldigini, ona kesik kulak (kasva) adini bizzat verdigini ve hayati boyunca ondan çok memnun kaldigini...

*Uhud’da bir kiliç darbesiyle mübarek yüzü kanla kaplanan Allah Resulünün (sav) “Peygamberinin yüzünü kana bulayan bir topluluk nasil kurtulur ve mutlu olur?” dedigini...

*Mute’ye giden orduya katilan ama Efendimiz(sav)in arkasinda son bir Cuma namazi kilmak için Medine’de kalan Abdullah bin Revaha’ya : “Yeryüzü dolunca sadaka dagitsan, onlarin bir sabah namazinda elde ettikleri ecr ve mükafati elde edemezsin” denilince bu zatin hemen yola çikip arkadaslarina yetistigini•Hz.Enes’ bin Malik’in “Sevgili Peygamberimi rüyada görmedigim gece olmuyor” dedigini.

•Abdullah bin Mesud’un Hz.Ömer’in vefatina üzüldügü ve agladigi kadar hiçbir seye üzülüp aglamadigini, hatta “Vallahi Ömer’in bir köpegi sevdigini bilseydim ben de onun severdim. Dikenli agaçlarin bile onun ölümüne üzüldügünü hissediyorum" dedigini...

•Ebu Said adli sahabenin “ Resulullah’i toprakta görünce kalplerimiz burkuluverdi" dedigini..

•Abdullah bin Zübeyir’e göre insanlar içinde Resulullah’a en çok benzeyenin torunu Hz.Hasan oldugunu.

•Resulullah’in “Beni Hud, Vakia, Mürselat, Nebe,Tekvir sureleri ihtiyarlatti" buyurdugunu.

•”Siz bu ayetlere mi hayret ediyor,gülüyor da aglamiyorsunuz” ayetleri(Necm:59-60) nazil oldugu zaman Suffa ashabinin yanaklari islanincaya kadar gözyasi döktügünü,iniltileri Resulullah’a(sav) ulasinca onun da onlarla agladigini.

•Hz.Enes’in “Ensardan yirmi genç Resulullah’a hizmet için ondan ayrilmazlardi. Peygamberimiz bir is görmek istedigi zaman onlari gönderirdi" dedigini.

.Peygamber efendimiz(sav)in yolculuklarina Persembe günü disinda çiktiginin pek nadir oldugunu, ekseriyetle Persembe gününü tercih ettigini...

•Amcasi Ebu Talib’in Resulullah daha gençken ve kendisine nübüvvet verilmeden evvel O’nun hakkinda birsiirinde “Tertemiz yüzü aski için yagmur talep edilen, dullarin hamisi, yetimlerin siginagi” dedigini.

•Resulullah’in dedesi Abdülmuttalib’in uzun boylu, sarisin ve sevimli bir sakal sahibi oldugunu.

•Ibn-i Habib adli müellifin “Ümmehat-un Nebi” adiyla bize 20 nesil boyunca Resulullah’in ninelerini gösteren calib-i dikkat bir çalisma biraktigini

•Resulullah’in(sav) yedi yasinda bir göz hastaligina tutuldugunu, Mekke’nin tabibleri soruna çözüm bulamayinca, Ukaz civarindaki bir Hristiyan tabibin hazirladigi ilaçla iyilestigini.

•Belazuri’nin nakline göre Efendimiz(sav) gençliginde bir gün amcalari Ebu Talib ile Ebu Leheb kavga ederken, Ebu Leheb’in Ebu Talib’in üzerine çikip onu hirpalamasi üzerine kosarak onu ittigini. Bunun üzerine Ebu Talib’in Ebu Leheb’in üzerine çikip onu bir güzel dövdügünü...Kavga bittikten sonra Ebu Leheb’in “Ya Muhammed. Ben de Ebu Talib gibi senin amcanim. Yapacagini bana yaptin. Niçin ona da ayni sekilde hareket etmedin? Neden? Vallahi gönlüm seni asla sevmeyecek, asla” dedigini…

•Efendimiz’in(sav) dedesi Abdülmuttalib’in Ramazan ayinda Hira magarasina inzivaya çekilip kapandigini.

•Resulullah’a bir keresinde deve üzerinde iken vahy geldigini, Efendiler Efendisinde(sav) olusan agirlik etkisiyle devenin bacaklarinin neredeyse kirilacak hale geldigini

•Hz.Ebu Zer’in Efendimiz(sav)’i bulmak için geldigi Mekke’de Kureyslilerce çok kötü dövüldügünü. Hatta “Kendime geldigimde akan kanlarla kizila boyanmis bir puta döndügümü gördüm”dedigini…

•Ukbe bin Muayt adli bir kafirin Mekke döneminde Resulullah Kabe’de namaz kilarken,elbisesiyle onu bogmaya çalistigini.

•Imani dolayisiyla sehid edilen ilk sahabenin Haris bin Ebu Hale oldugunu.

•Ilk teblig yillarinda Müslümanlarin alabildigine zorlandigini...Hatta Sad bin Ebi Vakkas’in “Bütün bir yil boyunca Islam’i saklamaya çalistik.Ve namazlarimizi kapilar arkasindan sürgülü oldugu halde evlerde ve sehir civarindaki dag araliklarinda kildik” dedigini

•Altinci Müslüman olan Sad bin Ebi Vakkas’in ayni zamanda Allah yolunda ilk kan döken Müslüman oldugunu

•Bedr Savasinda Allah Resulü(sav)’nün sancaktarin Musab bin Umeyr oldugunu.

•Resulullah’in(sav) her gece 11 veya 13 rekat teheccüd namazi kildigini..

•Ibn-i Abbas’tan bir rivayete göre Resulullah’in(sav) “Üç sey var ki, bana farz size nafiledir:1-Kurban kesmek
2-Vitr namazi
3-Sabahin iki rekatlik sünnetini kilmaktir” buyurdugunu.

filiz_58

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ALLAH RAZI OLSUN

RE: ALLAH RAZI OLSUN

Aslında bilmediğimiz o kadar şey varki keşke peygamberimiz(s.a.v) hakkında daha çok şey bilsek veya öğrenmeye çalışsak öğrendiklerimizi başkaları ile de palaşsak her şey sözde kalmasa birazda icraata dökebilsek inşaallah hayatımızı hep keşkelerle geçirmeyiz teşekkürler.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt