Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

resim yapmak günahmıdır? (1 Kullanıcı)

seramik

Kayıtlı Kullanıcı
ben 6 senedir güzel sanatlarla ilgileniyorum ve simdi hala güzel sanatlar fakültesinde okuyorum..ben bu konuda fazla kararsızım ama gercekten herkesın bu konuda düşüncelerini öğrenmek istiyorum,ve lütfen önargılı olmayalım,resimin sanatın dinde yeri varmıdır ,ve günahmıdır...özellikle bu konu hakkında hadisi şerifler varmıdır, bilen arkadaşlarımız varsa,onları bekliyorum...

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
RE: resim yapmak günahmıdır?

Değerli kardeşim siz sordunuz Bende islama göre İslamın bakış açısıyla bildiriyorum. İslam dininde Resim yapmanın Hükmü; resim yapmak Haramdır.

Allah resulü buyurdular;

Şüphesiz bu suretleri yapanlar kıyamet günü azaba uğrar ve kendilerine: "Yaptığınız suretlere can verin bakalım!" denilir." Buyrulmuştur.

Abdullah b. Ömer (r.a) dan rivayet edilmiştir. Kaynak kitap; sıhıh-i Buhari sayfa 722 sıra nosu 2002 burun açın bakın.

Müminlerin annesi Aişe (r.a.) anlatır. Kendisi, içerisinde suretler bulunan yastık minderler satın almış. Resulullah(s.a.v) bu yastığı görünce içeri girmeyip kapıda durmuş. Aişe r.a. şöyle devam eder; "Yüzündeki memnuniyetsizliği fark ettim; "Ey Allah'ın Resulü, Allah ve Resulüne tövbe ederim, ne günah işledim?"dedim. Resulullah s.a.v. "Bu yastık minderde neyin nesi?" buyurdu: Üzerine oturup yaslanasın diye senin için satın aldım." Resulullah s.a.v. " Bu suretleri yapanlar kıymet günü azaba uğrar ve kendilerine: "Yaptığınız suretlere can verin bakalım" denilir." buyurdu. devamı olarak: " İçerisinde suretler bulunan eve Melekler girmez." diye buyurmuşlardır.

kaynak kitap: Sıhıh-i Buhari sayfa: 336 sıra no:1006 bakınız

umarım açıklayıcı olmuştur selamete s.a.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Değerli Kardeşimiz

İslâm dini semavî bir din olup insanın dünya ve âhiretini imâr etmek için nazil olmuştur. Getirdiği hükümlerin herkesin akıl ve zevkine uyması da mümkün değildir. Çünkü simalar birbirine uymadığı gibi akıl ve huylar da birbirine uymazlar. Akıl ve mantıki veren Allah Teâlâ, insan için hangi hüküm daha uygun, hangi nizam daha güzel ise onu biliyor ve onu indiriyor.

Bunun için emir, nehiy, haram ve helâl ile ilgili olan ilâhî kanun ve nizamların bazılarına aklımız ermezse de tümüne inanıp hikmetini araştırmamız gerekir. Araştırma yapmadan inkâr etmek küfre götürür. Bunun için şu veya bu niye haram olsun? Aklıma yatmıyor, demek büyük bir vebaldir. Birçok kimse heykel ve resim haram oluşundan söz edildiği zaman hoşlanmıyor, "heykel bir sanattır. Neden haram olsun?'' deyip İslâm'ın hükmünü tereddütsüz reddediyor.

İnsanı yeryüzüne Hâlife olarak tâyin eden Allah Teâlâ, taştan ve ağaçtan kendi eliyle yaptığı heykel ve resimlere yaptığı ibadetten onu kurtarıp lâyık olduğu makama çıkarmak için canlı mahlûkların her türlü heykel ve resimlerini yasakladı.Bu hususta Peygamber (sav)'in birçok sahih hadisleri vardır. Ez cümle:

1- Kıyamet günü bu suretleri yapanlara; yaptığınızı canlandırınız denilecektir.( Buhari )

2- Kıyamet günü Allah'ın en şiddetli azabına maruz olanlar Allah' ın yarattıklarını taklid edenlerdir.( Müsned Ahmed bin Hanbel)

3- Hazreti Aişe bir gün resimli bir yastık satın aldı. Peygamber (sav) dışardan yastığı görünce içeri girmedi. Kapının önünde ayakta kaldı. Hazreti Aişe (ra) da onun yüzündeki memnuniyetsizliği anladı ve şöyle dedi: Yâ Resûlullah! Allah ve O'nun Resulüne tevbe ediyorum günahım nedir? Peygamber (sav) ona cevaben buyurdu ki: "Yastıktır." Hazreti Aişe üzerine oturup yaslanasın diye senin için satın aldım, dedi. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Resim yapanlara azab verilecek, yaptığınızı canlandırınız denilecektir. Sonra şunu ilâve edip buyurdu: İçinde resim bulunan eve melekler girmez".( Müslim c. 4, s. 90)
Nevevî, müslim'in şerhinde resimle ilgili görüşünü özetle şöyle ifade ediyor: Bizim mezheb ulemasıyla diğer mezheb uleması diyorlar ki: Canlı varlıkların resmini yapmak şiddetle yasaklanmıştır. Resim yapmanın üzerine büyük vebal terettüp eder. Hakkında büyük tehdidler varid olmuştur. Zira resim yapmak, Allah'ın yaratıcılık işini taklid etmek anlamını ifade eder..
Kardeşim siz sormuşsunuz bizlerde acizane olarak dinimizin gereklerini size sunmaya çalıştık umarız faydalı olur.SELAM VE DUA İLE

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

Çok önemli bir konu bence 2 YORUMU YAPAN kardeşlerden Allah razı olsun....B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt