Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Pişmanlık gününe hazırmısınız?? (1 Kullanıcı)

~~sule~~

Kayıtlı Kullanıcı

Pişmanlık gününe Hazır mı sınız?..

"Şüphesiz, Rabbimiz ALLAH'tır deyip, sonra dosdoğru yolda yürüyenlerin üzerine melekler iner. Onlara: Korkmayın, üzülmeyin, size vâdolunan cennetle sevinin! derler." (41/30)

Bu ayet-i celileye muhatap olan bahtiyar mümin kişi kabrinden kalkar kalkmaz, melekler elinden tutup onu götürecekler. Ona diyecekler ki:

-Ey bahtiyar kişi! Çok büyük fırtınalar olacak. Sen sakın korkma, bugün senin için korku yoktur.

Bu durumu şöyle düşünün. İçinizden biri alışveriş için çarşı pazara çıkar. Cebinde paran varsa, esnaf seni sever, senin peşinden gelir. İsteğin, ihtiyacın nedir diye sorarlar ve isteklerini sana vermek için can atarlar.

Ahiret hayatında da buna benzer durum yaşanacak. Ahiret hayatına hasene getirenlerin işleri kolay olacak. Bir tek kelime-i tevhid terazinin bir gözüne konulacak, diğer gözüne de yerler gökler bütün kâinat konulacak, tevhid olan taraf ağır basacak.

Kardeşlerim! Şu kelime-i tevhidin ne büyük olduğunu anladınız mı? Çok ağır bir kelimedir. Bu kelime-i tevhidi söylemeyenler, ne kadar büyük kayıptadırlar bir bilseler. Sorarım size 'bugün beş bin tane "Lâ ilâhe illâllah" dedim yetmez mi?r17; Yetmez...

Bunu ticaret gibi düşünün, kapı açık, çalışın, çalışın...
Vakitlerinizi, özellikle boş vakitlerinizi çok iyi değerlendirin.

* * *
Namazlara çok dikkat edin. Sakın ha namazlarınızı zayi etmeyin.

Rabbimiz buyuruyor ki:

"Namaz kılanlar ki onlar namazlarında devamlıdırlar."(70/23)

O namaz kılanlar cemiyetlerini bir namaz vaktinden diğerine kadar muhafaza ederler.

"Onlar, ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken (her vakit) ALLAH'ı anarlar..."(3/191)

Rabbimiz bu ayet-i kerime ile bize bütün hallerimizde zikir üzere olmamız gerektiğini bildirmektedir. Her an ALLAH'ı anmanın değişik şekilleri vardır, bunlardan biri Kur'an-ı Kerim'in manasını düşünerek okumaktır.

* * *
Tekrar başa dönecek olursak, "Hasene ile gelenler için hayır vardır ve onlar o günde korkudan emin kimselerdir" ayet-i kerimesini hiç aklımızdan çıkarmayalım.

O mahşer gününün fırtınalarını, dehşetini, korkularını iman ehl-i, salih amel işleyenlerde görecek, hatta korkudan titreyecekler. Yukarıda yazdığımız gibi, kendilerine olmasa bile, gördüklerinden dolayı kapılacaklar. Müminlerin korktuğunu gören melekler:
-Korkma, o senin için değil, diyecekler.

Salih amel sahibi müminlere dehşeti görecek, sadece gördüklerinden korkacaklar.

* * *
"Rablerinin huzuruna kötülükle gelen kimseler ise yüzükoyun cehenneme atılırlar. (Onlara) 'Ancak yaptıklarınızın karşılığını görmektesiniz! denir."(27/90)

Ayet-i kerimede kâfirlerin yüzlerinin zikredilmesinin özel bir anlamı var. Yüz ifadesi, onların karşı karşıya kalacakları zilletin ne kadar zor ve çetin olacağının işaretidir.

Mahşere, seyyie ile gelen kimse seyyiesi sebebiyle tepe takla cehenneme atılmadan önce feryadı figana başlar. Bağıracaklar "dayanamıyoruz" diye. Onlara denilecek ki; "burada başınıza gelen dünyada işlediğiniz kötü amellerinizin karşılıdır."

Bu haberlerden sonra Rabbimiz Habibine hitaben şöyle buyuruyor:

"Ben ancak, bu şehrin, Mekke'nin Rabbine kulluk etmekle emrolundum. Her şey de zaten O'na aittir. Bana müslümanlardan olmam ve Kur'an okumam emredildi.

Artık kim doğru yola gelirse, yalnız kendisi için gelmiş olur; kim de saparsa ona de ki: Ben sadece uyarıcılardanım."(27/91-92)

Mahmut ustaosmanoğlu

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşlerim! Şu kelime-i tevhidin ne büyük olduğunu anladınız mı? Çok ağır bir kelimedir. Bu kelime-i tevhidi söylemeyenler, ne kadar büyük kayıptadırlar bir bilseler. Sorarım size 'bugün beş bin tane "Lâ ilâhe illâllah" dedim yetmez mi?Yetmez...

Esselamu Aleykum, bizlerle payla$tigin için te$ekkürler, Allah c.c razi olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt