Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

***Peygamberimiz(S.A.V)in sabırla ilgili hadisleri*** (1 Kullanıcı)

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşlerim
kardeşime Peygamberimizin sabırla ılgılı
söyledıgı hadısler lazımmıs
yardımcı olur musunuz?

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar bana yardımcı olacak yok mu?

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar bana yardımcı olacak yok mu?

_____Ey Allah'ın Resulü, dedim, "her şeyi erkekler için görüyorum. Hiçbir şekilde kadınların zikredildiğini görmüyorum," Bunun üzerine şu ayet indi. (mealen); "Doğrusu, erkek ve kadın Müslümanlar, erkek ve kadın mü'minler, doğru sözlü erkekler ve kadınlar,
sabırlı
erkekler ve kadınlar, gönülden bağlanan erkekler ve kadınlar, oruç tutan erkekler ve kadınlar, iffetlerini koruyan erkekler ve kadınlar, işte Allah bunların hepsine mağfiret ve büyük ecir hazırlamıştır" (Ahzab,35). ______

Ebu Ubeyde, Hz. Ömer (ra)'e yazarak Rum cemaatlerini ve bunlardan duyduğu endişeyi belirtti. Hz. Ömer (ra) kendisine şu cevabı verdi: "Emma ba'd: Bil ki, mü'min bir kula nerede bir şiddet inecek olsa Allah ondan sonra bir ferec (kurtuluş) verir. Zira bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamaz. Cenab-ı Hakk da Kur'an-ı Kerim'inde şöyle buyurmuştur: "Ey iman edenler, sabredin, düşmanlarınızdan daha sabırlı olun, cihada hazır bulunun, Allah'tan da korkun ki başarıya eresiniz." (Al-i İmran 200).

Emma ba'd, bilesiniz, Resulullah (sav) atlarımıza "Allah'ın atları" diye isim verdi. Bize, korktuğumuz zaman cemaat olmamızı, savaştığımız zaman da sabırlı ve sakin olmamızı emrederdi."

Resulullah (sav), bir kimsenin: "Ya Rabbi, senden nimetin kemalini taleb ediyorum" dediğini işitmişti. Sordu: "Nimetin kemali nedir?" "Bu bir duadır, onunla dua edip, onunla hayır (çok mal) ümid ettim" dedi. Resulullah (sav) "Sordum, zira, nimetin kemali cennete girmektir, ateşten kurtulmaktır" dedi. Bir başkasının da şöyle dediğini işitti: "Ey celal ve ikrab sahibi Rabbim!" hemen şunu söyledi: "Duana icabet edilmiştir, (ne arzu ediyorsan) durma iste." Derken, bir başkasının: "Ya Rabbi senden sabır istiyorum!" dediğini işitmişti, ona da: "Allah'tan bela istedin, afiyet de iste!" dedi.

Resulullah (sav) buyurdular ki: "İşittiği şeyin verdiği ezaya aziz ve celil olan Allah'tan daha sabırlı kimse yoktur. Çünkü O'na şirk koşulur, evladlar nisbet edilir. O, yine de onlara afiyet ve rızık vermeye devam eder."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "İki şeyde ne çok şifa vardır: Sabır ve süffa." [Rezin tahric etmiştir.]

inşallah yardımcı olmuşumdur

şekerleme

Kayıtlı Kullanıcı
google den hadisler sabır gibi bişey yazarsan gelir diye düşünüyorum bende google şuan gelmiyor

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü
sabır cennet hazinelerinden bir hazinedir.
ALLAH(cc) hazretlerine karşı azim bir duruş sergilemeyek isteyen kula verilen cevap olması bakımından sabır bir musibete karşı gösterilen cennetvari bir hediyedir. kendisi cennetten gelen şey oranın mülkü olmakla yerinde kullanan kişi bakımından bitmez bir hazinedir. sonsuzluğun bitmeyen bir hediyesi olur, ama kimin için. hali cennetlik olan kula cennetin ziynetleri yakışır. üstündeki ziyneti sabır olan da her gün yeniden doğar, ve her gün yeniden azim sahibi olarak rızıklanır.sabrın özü, cennetten gelmekle onu heba etmemenin yolu da açıktır. sabırım yok diyen onu cennetlik olmayan amellere karşı kullanmıştır. o da onu terkeder. sabır, sevilenin yanlışına karşı gösterilirse ebedidir. yoksa münkirin hali sabır değil itabı gerektirir. böylece sabır nimetin tamamlayacısı olmak bakımından sahibinden razı olur da ALLAH(cc) HAZRETLERİ O NİMETİ TAMAMLAR KULUN ELİNDEN ALMAZ. bu yüzden namazı niyazı olan veya bu yolda olan ama en azından mümminin vasfını taaşıyana karşı sabır haktır. açıkça hatada olanlara karşı kesinlikle kalp ile söz ile gerekirse el ile buğz gerekir. böylece sabır ziyadeleşir, ve gereksiz yerde kullanılmamakla anlam kazanır sahibibni cennete götürür, ve kul rabbisinden razı olana kadar SABUR(cc) verir de verir.ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü

BUKET58 ALINTI
İşittiği şeyin verdiği ezaya aziz ve celil olan ALLAH'tan daha sabırlı kimse yoktur. Çünkü O'na şirk koşulur, evladlar nisbet edilir. O, yine de onlara afiyet ve rızık vermeye devam eder."

bu durum tahlikenin en açığı olup ALLAH(cc) bu iddiada olanlara verdiği rızkın niteliğini görmemek ve bilmemekle telif edilir. ALLAH(cc) intikam sahibidir. o hiç bir kuluna iftira edilmesin diye gıybeti yasaklarken kendine de iftira ettirmez. yukarıdaki iddia sahipleri tabiri caizse pislik içinde yaşar o pislik aklınıza ne gelirse odur. yedikleri rızık ve yaşadıkları mahal ruhlarını taru mar eder. gırtlakalrı parçalayan dünyanın tek varisis olurlar. ALLAH(cc) münkirlerle mücadele edin diye emir verirken, ilk muhatabıdır bu emrin. yani o münkirlere zaten göz açtırmaz açtığını zanneden anasının karnındaki 3 karanlıkta uğraşan bedbahtlardır. şayet siz namazlarınızı kılar ve rızkı ALLAH(cc) beklerseniz, ALLAH(cc) sizi kuşlar gibi rızıklandırırken kafire içini soğutacak bi damla su içirmesiğini müşahade edersiniz.yakıcı azabını yollar devamlı olarak onu artırır. bu şundandır cehennem de ALLAH(cc) kuludur ve münkire hesap sorucu olarak yaratıılmıştır. o yüzden kafire karşı verilen cevabı anlamak ancak hak teala ve tekaddes hazretlerinin tam anlamıyla yanında saf tutmayla anlaşılır. ALLAH(cc) BİZLERDEN RAZI OLSUN.

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Bize Ebu'n-Nu'man haber verip (dedi ki) bize Hammâd b. Zeyd, Yezîd b. Hâzim'den rivayet etti (ki, o şöyle demiş) Bana amcam Cerir b. Zeyd rivayet etti ki o Tübey'i, Ka'b'dan, şöyle dediğini rivayet ederken işitti: Şüphe yok ki ben (eski dinkitaplarında) bir topluluğun vasıflarını, (tanıtımını) şöyle buluyorum:
Onlar uygulamaksızın, (amel etmeksizin) öğrenmeye, ibadet yapmaksızın fakih olmaya çalışırlar.
Ahiret ameline mukabil dünyalık peşine düşer, kalbleri sabır özsuyundan daha acı olduğu halde koyun postuna bürünürler.
Onlar, şu halde, benim (merhametime) mi aldanıyorlar, yoksa beni aldatmaya mı çalışıyorlar? Ben zatıma yemin ettim ki onlara, kesinlikle, sabırlı-ağırbaşlı insanı bile şaşkın bırakacak bir imtihan hazırlayacağım!

SÜNEN-İ DARİMİ
Hadis no 305

Bize el-Hakem İbnu'l-Mubârek haber verip (dedi ki), bize Mâlik, İbn Şihâb'dan, (O) Atâ1 b. Yezîd el-Leysî'den, (O da) Ebû Sa'id el-Hudrî'den (naklen) rivayet etti ki; (bir gün) Ensârdan (yani Medme'li müslüm anlardan) bazı insanlar, Rasûlullah'tan (bir şey istediler. O da onlara verdi. Sonra yine istediler, O da onlara verdi. Nihayet yanındaki şeyler tükenince şöyle buyurdu:
"Yanımda olan bir malı sizden saklayacak değilim. (Ancak) kim iffetli olmak isterse, Allah ona iffet ihsan eder.
Kim aza kanaat edip (halktan bir şey istemezse), Allah onu zengin kılar.
Kim sabırlı olmaya çalışırsa, Allah ona sabır bahşeder.
Hiç kimseye de sabırdan daha hayırlı ve daha geniş bir bağış verilmemiştir. "

SÜNEN-İ DARİMİ
Hadis no 1653

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt