Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

PEYGAMBERİMİZ BÖYLE GÜVENİRDİ (1 Kullanıcı)

handan06

Kayıtlı Kullanıcı
Hicret sırasındaydı.
Peygamber Efendimiz ile Hz. Ebû Bekir düşmandan kaçarak Sevr mağarasına sığınmışlardı.
Mekkeli müşrikler de onların peşine düşmüş ve Sevr mağarasının ağzına kadar gelmişlerdi. Ayaklarının dibine dikkatlice baksalar onları göreceklerdi.
İşte bu sırada Hz. Ebû Bekir büyük bir telâşa kapıldı.

Resûlullah Efendimiz onu şu sözleriyle sakinleştirmeye çalıştı:

“Ebû Bekir! Üçüncüleri Allah olan iki kişiyi sen ne zannediyorsun?“ (Buhâri, Fezâilü‘l-ashâb 2; Müslim, Fezâilü‘s-sahâbe 1.)

Böylece Allah‘ın kendilerini koruyacağından ve düşmanın eline bırakmayacağından hiçbir şüphesi bulunmadığını kesin bir dille ifade etti.

Resûl-i Ekrem Efendimiz, kendini küçük ölüm denen uykunun kollarına bırakmadan önce Kâinatın Rabbine teslim ederdi.

Yatarken sıkça okuduğu dualardan biri şöyleydi:

Allahım!
Kendimi Sana teslim ettim.
Yüzümü Sana çevirdim.
İşimi Sana ısmarladım.
Sırtımı Sana dayadım.
Ümit bağladığım Sen, korktuğum yine Sensin.
Senden kaçıp sığınacak ve Senin elinden kurtulacak bir yer varsa yine Sensin.
İndirdiğin kitabına, gönderdiğin peygamberine iman ettim.
(Buhâri, Vudû 75, Daavât 6; Müslim, Zikir 56)

AH! ONA BİR GÜVENİLSE

İşte insan Allah‘a böyle inanıp güvenmelidir.

Şayet insan, Efendimizin buyurduğu gibi Kâinatın Rabbine tam manâsıyla güvenip teslim olabilse, sabahleyin yuvalarından aç çıkıp akşam tok dönen kuşlar gibi Allah onları da besler. (Tırmızî, Zühd 33; İbni Mâce, Zühd 14; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 30, 52; lbn Hibbân, es-Sahîh (Arnaût), II, 509; Hâkim, el-Müstedrek (Ata), IV, 354.)

Sabahleyin boş kursaklarıyla rızık aramaya çıkan kuşlar, aç kalma korkusuna kapılmazlar. Dağda, ovada, denizde rızıklarını usulünce aradıkları zaman, karınlarının doyacağını bilirler.

Ama insanların çoğu, Allah‘a böylesine güvenmek yerine; güçlerine, kuvvetlerine veya başkalarını aldatıp kandırabilecekleri zekâ ve maharetlerine güvenirler.

Helâlinden kazanmak için sabırla beklemez, aç kalacakları veya az kazanacakları endişesiyle haram yollara başvururlar. Allah Teâlâ‘nın, “Size verdiğimiz rızıkların temiz olanından yiyiniz, temizi pis olanla değişmeyiniz“ (Bakara 2/172; Nisa 4/2.) buyruğunu dikkate almazlar.

Böylece Allah‘a yeterince güvenmediklerini ortaya koyarlar.

ALINTIDIR

tuba07

Kayıtlı Kullanıcı
RE: PEYGAMBERİMİZ BÖYLE GÜVENİRDİ

Allahım!
Yüzümü Sana çevirdim.
İşimi Sana ısmarladım.
Sırtımı Sana dayadım.
(Buhâri, Vudû 75, Daavât 6; Müslim, Zikir

S.A KARDEŞİM EMEĞİNİZE SAĞLIK..ÇOK GÜSEL Bİ PAYLAŞIM...SELAMAETLE..

ararat

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ..ÇOK GÜZEL BİR NOKTADA YAKALAMIŞSIIZ ..ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM ALLAH RAZI OLSUN ..HAKKINIZI HELLAL EDİN VE SELAMUN ALEYKÜM

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
selamün aleyküm handan kardeşim... bu da ders alıncak bir paylaşımdı.. Allah razı olsun, emeğine sağlık. selametleB)

a.s evet ne güzel dua etmiş peygamberimiz aslında bizde etmeliyiz
allah hepimizden razı olsun aeo

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

tuba07 yazdı:
Allahım!
Yüzümü Sana çevirdim.
İşimi Sana ısmarladım.
Sırtımı Sana dayadım.
(Buhâri, Vudû 75, Daavât 6; Müslim, Zikir

S.A KARDEŞİM EMEĞİNİZE SAĞLIK..ÇOK GÜSEL Bİ PAYLAŞIM...SELAMAETLE..

a.s

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

s.aleyküm elinize sağlık gerçekten güzel bir paylaşım olmuş..İNŞAALLAH SADECE ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH'A TESLİM OLANLARDAN OLURUZ..

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

ararat yazdı:
SELAMUN ALEYKÜM ..ÇOK GÜZEL BİR NOKTADA YAKALAMIŞSIIZ ..ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM ALLAH RAZI OLSUN ..HAKKINIZI HELLAL EDİN VE SELAMUN ALEYKÜM

a.s allah hepimizden razı olur inş.hakkım varsa helal olsun a.s

cemil cemil

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Ebu Bekir (r.a) miladi 23 Ağustos 634'te vefat etmişti. Peygamberlerden sonra insanların en üstünü olan Hz. Ebu Bekir (r.a) efendimize vefat yıldönümleri olması hasebiyle birer fatihâ okuyalım ve örnek hayatlarının bazı yönlerini kısaca tekrar hatırlayalım...

Kişiliği ve Yönetimi

Tâcir olarak genis bir kültüre sahip olan Hz. Ebû Bekir, dürüstlügü ve takvâsi ile ashâb içinde ilk sirada yeralir. Karakteri; yumusak huyluluk, çok düsünüp çok az konusmak, tevâzu ile belirgindi. Hz. Âise'nin rivâyetine göre, "gözü yasli, gönlü hüzünlü, sesi zayif" biri idi. Câhiliye döneminde müsrikler ona güvenir, diyet ve borç-alacak islerinde onu hakem tanirlardi. Rasûlullah'in en sadik dostu olan Ebû Bekir'in Mirâc olayinda sergiledigi sonsuz baglilik örnegi ona "es-Siddik" lâkabini kazandirmistir. O bu olayda "O ne söylüyorsa dogrudur" demistir. Cömertlikte ondan üstünü de yoktur. Bütün malini mülkünü Islâm için harcamis, vefât ederken vasiyetinde, halifeligi müddetince aldigi maaslarin, topraklarinin satilarak iâde edilmesini istemis ve geride bir deve, bir köleden baska birsey birakmamistir. Dört esinden alti çocugu olan Ebû Bekir, kizi Âise'yi Rasûlullah ile hicretten sonra evlendirmistir. (Tabakat-i Ibn Sa'd, VI, 130 vd.; Ibnu'l-Esir, II, 115 vd)

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

RECEB BOZKUS yazdı:
s.aleyküm elinize sağlık gerçekten güzel bir paylaşım olmuş..İNŞAALLAH SADECE ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH'A TESLİM OLANLARDAN OLURUZ..

a.s inş.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt