Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Peygamber efendimizin ümmeti için duası (1 Kullanıcı)

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
[FONT=ARİAL]Ebû Hüreyre radıyallahu anh der ki: Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır:

"Her bir peygambere etmesi için bir duâ verilmiştir. Ben ise ümmetime şefâat olmak üzere duâmı âhirete bırakmak istiyorum." (24)

Her Peygamberin duası kabul olur. Her Peygamber, ümmeti için dünyada dua etti. Ben ise, Kıyamette ümmetime şefaat izni verilmesi için dua ediyorum. Duam inşallah kabul olacak. Müşrik olmayanların hepsine şefaat edeceğim. [Müslim]

Enes bin Mâlik'den gelen rivayette ise Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem:

"Her bir nebî Allah'dan bir dilekte bulundu. Yahud, her bir peygamberin Allah'a edeceği bir duâsı vardı. Her biri duâsını yaptı ve kabul olundu. Ben ise duâmı kıyâmet gününde ümmetim için şefâat kıldım." buyurmuşlardır.

Enbiyây-ı izâmın her duâsının müstecâb olması kuvvetle umulur ise de, kat'î olmayıp yalnız bir duâlarının kesin olarak kabûl edileceği kendilerine bildirilmişdir. O duâ, her bir nebîye Allah tarafından husûsî olarak verilen duâdır.

Ezcümle Hazret-i Âdem -aleyhisselâm bu müstecâb duâsını tevbesinin kabûl olması için; Hazret-i Nuh aleyhisselâm- kavmininin helâki ve berâberindeki mü'minlerin kurtulması için, Hazret-i İbrahim-aleyhisselâm-- Mükerreme ve Beytullah için, Hazret-i Mûsâ -aleyhisselâm- Fir'avn'ın helâki için, Hazret-i îsâ -aleyhisselâm- gökten bir mâide, sofra indirilmesi için etmişler ve müstecâb olmuşdur.

Hazret-i Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz ise, bu kesinlikle kabul olunacağı Allah tarafından te'min olunan duâsını, ümmetine şefâat için âhirete bırakmıştır. Ne mutlu O'nun sünnetine sımsıkı sarılan mü'minlere..

ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMED[/FONT]

ayse64

Kayıtlı Kullanıcı
emeğinize sağlık selam ve dua ile

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.Allah'a emanet olun.

Beautiful_1064

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber Efendimizin Şefaatine nail olabilmek dileğiyle inşaALLAH....
Bizi bizden çok düşünen ümmetin sevgilisine salat ve selam olsun...
ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMED...

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber Efendimizin Şefaatine nail olabilmek dileğiyle inşaALLAH....
Bizi bizden çok düşünen ümmetin sevgilisine salat ve selam olsun...
ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMED...

Amin inşaallah

ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMED

Nazar57

Kayıtlı Kullanıcı
Bizi ne kadar çok seviyor...Allah O'nun sevgisine layık olmayı nasip etsin inşAllah...Allah bin kere razı olsun...

Nadas06

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAHümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Herşey yokluk karanlıklarındayken, varlığın türküsünü ilk seslendiren "O" idi.

Kendini aşmış, sabahlara kadar hıçkırıklarla ümmeti için inleyen "O" idi.

Dünyaya geldiği zaman annesinin şahitliğiyle "ümmeti, ümmeti" diyen, mahşerin dehşetinden herkes hatta peygamberler bile "nefsi, nefsi" diyecekleri zaman yine ümmeti ümmeti diyecek olan "O" idi.

Geceleri iniltileriyle kendini insanlık için yiyip bitirmesine karşılık "Sana indirilene inanmıyorlar diye kendini helak mı edeceksin" diye uyarılan "O" idi.

"Sen olmasaydın Kâinatı yaratmazdım" hitabı ilahisine "Bende senin için her şeyi terk ve feda ettim" cevabını veren "O" idi.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanlar içinde sözleri, davranışları en çok kaydedilip bilinen "O" idi.

Buna rağmen onun iç âlemindeki o engin biliş ve sezişlerinden en az haberdar olduğumuzda yine "O" idi.

Kendisine her türlü eziyeti reva görenleri güç eline geçtiği zaman affeden "O" idi.

Sahabelere her şeyimiz sana feda olsun dedirten "O" idi.

Onu çeşit çeşit rüşvet teklifleri ile davasından vazgeçirmeye çalışanlara "Bir elime Ayı bir elime Güneşi verseniz de davamdan vazgeçmem" diyen "O" idi.

Güneşin hareketini bir saat geciktirerek sözünü doğrulatmak istediği zat "O" idi.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Lisanı ile Kuranın Ayetlerini aleme duyururken, hali, tavırları ve ahlakıyla da onun manasını neşr edip, hal dili ile de Kuranı okuyan "O" idi.

Allahın bütün isimlerini en yüksek derecede ayine olarak kendinde sergileyen "O" idi.

Haramı-Helali, ölüm ötesi yolculuğu, yaratıcının vasıflarını, marzi-i ilahiyi bize kemaliyle bildiren "O" idi.

"Lailahe İllallah" bayrağını açıp dünyanın her tarafında yankılatan "O" idi.

Düşmanlarının bile faziletini takdir ettiği zat "O" idi.

Muhammed-ül Emin, Cevami-ül Kelim, Habibi Rabbül Alemin "O" idi.

Haris ismi ile serfiraz olarak insanlığın kurtuluşu için çırpınarak hırs gösteren "O" idi.

Varlık ağacının çekirdeği olup sonunda da en mükemmel meyve elbisesi giyen "O" idi.

Akıllara muallim, nefislere mürebbi, ruhlara sultan olan "O" idi

Her an Âlemlerin Rabbiyle oluşunu; Her hareket ve davranışında dua dua yalvarmaları ile gösteren "O" idi

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Allah'ı en iyi bilip, en çok korkanınız benim diyerek aynı zamanda Rabbinin sevgisini kaybetmekten en çok korkan olduğunu gösteren "O" idi.

Taifde taşlanmasından sonra gelen meleğin, istersen şu dağı üstlerine devireyim deyişine "belki bunların soyundan iman edenler çıkar" diyerek rahmet peygamberi olduğunu gösteren "O" idi.

Mirac gecesinde Refref'e binip, Cebrail'i arkada bırakıp, Kab-ı Kavseyn'e koşup giden Zat-ı Nurani "O" idi.

Evet kitaplar dolusu "O" idi diye anlatılabilecek ruhumuzun ruhu, canımızın canı, sertacımız efendimiz Hz MUHAMMED (a.s.m) dır.

Ve bugün "Lailahe İllallah" diyorsak "Muhammed Resulullah" sayesinde olduğunu bilmeliyiz.

Rabbim cümlemizi Habibinin şefaatine nail olanlardan eylesin! Amin..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt