Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Peygamber efendimizin erkeklerle-kadınlarla ilgili hadisleri (1 Kullanıcı)

tekdinIslam

Yasaklı Kullanıcı
Allah(c.c)'ın Selamı Rahmeti Bereketi Üzerinize Olsun​

Sadece Türk toplumunda değil, dünyanın her yerinde hemen hemen kadınlar hep ikinci sınıf muameleyle karşılaşırlar. Materyalist dünya görüşünde erkek egemen bir lider ve hakim, kadın ise değersiz bir canlı varlık olarak görürüz.

Halbuki bilinenin aksine islam dinimiz kadına çok büyük değer ve önem verir. Allah c.c kadınlarımıza toplum içerisinde korunup kollanmalarını, onlara sevgi ve saygı gösterilmesi gerektiğini Kur-an’ı Kerim ayetleri ile bizleri aydınlatıp bu konuda bildirmiştir.

Elbette kadın ve erkek arsında fiziksel anlamda farlılıklar vardır. Ancak bu fark kadını erkekten geri planda bırakılması için bir sebeb olarak sayılamaz.

Yüce Allah c.c kadın ve erkeği eşit tutmuş ve tek farkın ‘takva’ yani Allah sevgisi olduğunu bizlere öğretmiştir.

Anneye verilen değer, bizi 9 ay karnında taşıyan ve büyük özveri ile büyüten annelerimize karşı hürmette ve iyilikte bulunmamızı Yüce Allah pek çok ayetinde emreder.

“Biz insana, anne ve babasına iyilikle davranmasını tavsiye ettik.”

(Ahkaf suresi 15)

Hz. Muhammed (s.a.v) Veda Hutbesi’nde

“Kadınlar size Allah’ın bir emanetidir.”

Şeklinde buyurarak kadınlarımıza nasıl davranmamız gerektiğini bizlere bir kez daha hatırlatmıştır.

“Onda ‘sükûn bulup durulmanız’ için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet kılması da, O’nun ayatlerindendir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır.”
(Rum suresi, 21)

“Kocası tarafından boşanan kadınların maruf (meşru) bir tarzda yararlanma ve geçim payları vardır. Bu, sakınanlar üzerinde bir hak borçtur.
(Bakara suresi, 241)

“Ey iman edenler, kadınlara zorla mirasçı olmaya kalkışmanız helal değildir. Apapçık olan ‘çirkin bir hayasızlık’ yapmadıkları sürece, onlara verdiklerinizin bir kısmını gidermeniz (kendinize almanız) için onlara yapmanız da helal değildir. Onlarla güzellikle geçinin.”
(Nisa suresi, 19)

Allah’a iman eden birbirinize birbirlerine bu güzel ahlakı gösterdiklerinde hiçbir şekilde evlilik sorunları çıkmaz, huzurlu bir hayat yaşarlar.

Kadın dindar olmaya, iman ve ibadete ehliyetlidirler :

Eğer iman edip ibadet yaparsa cennete girer. Küfredip isyan ederse cezalandırılır. Bu konuda erkekten hiçbir eksik veya fazla yönü yoktur.

Cenab-ı Hak buyuruyor :

"Erkek ve kadından kimi inanmış olarak bir iyilik yaparsa onu hoş bir hayatla yaşatırız. Ahirette ise onların ücretini yaptıklarının en güzeliyle veririz."
(Nahl Suresi 97)

"Rableri onlara karşılık verdi : Ben sizden erkek kadın, hiçbir çalışanın işini zayi etmiyeceğim. Hep birbirinizdensiniz."
(Al-, İmran Suresi 195) u temel esas Kur'an-ı Kerimin birçok ayetinde vurgulanmıştır. Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mümin erkekler ve mümin kadınlar, itaata devam eden erkekler ve itaate devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar. Allah'a gönülden saygılı erkeler ve saygılı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar, işte bunlar için bağış ve büyük bir mükafat hazırlanmıştır."
(Ahzab Suresi 35)

Cennet yalnızca erkeklerin sarayları değildir; orada kadın da, erkek de saraylarının sultanlarıdır.(56/22,37) buyurulmuştur.

İslam, kadına ikram edilmesini emretmiştir : İslam kadına, kız olsun, eş olsun, anne olsun hep ikram edilmesini emretmiştir.

"Biz insana, ana babasına iyilik etmesini tavsiye ettik. anası onu zahmetle taşıdı ve zahmetle doğurdu."
(Ahkaf Suresi 44)

Bir adam Resullalah'a gelerek, ben Allah yolunda cihad etmek istiyorum, dedi. Resulallah ona dedi ki: "Anan sağ mıdır?" Adam evet dedi. Allah Resulü: "Onun ayağına dikkat et cennet oradadır" buyurdu.

“Kadınlar konusunda Allah’tan korkun. Çünkü sizler onları Allah’ın emanetiyle aldınız.”
Hz. Ali (Emir’ul Mu-minin)

Peygamber Efendimizin Erkeklerle - Kadınlarla ilgili Hadisleri

“Kadınlar hakkında size hayrı vasiyet ediyorum.”

“İki zayıf hakkında sizi uyarıyorum: Yetim ve Kadın.”

“Sizin hayırlı olanınız ailesine hayırlı olandır. Ben ailesine en hayırlı olanınızım.”

“Kamil İmana sahip Müslüman ahlâken güzel olandır. En hayırlı mu’min de eşine karşı ahlâkı en iyi olandır.”

“Cennet anaların ayakları altındadır.”

“Hediyede çocuklara eşit davranın. Eğer ben birisini hediyede üstün tutacak olsaydım kızları tutardım.”

Kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılmasında gelenek, eğitim, kültürün yanısıra din de ister istemez rol alıyor. Özellikle Hz. Muhammede atfedilen uydurma hadisler, kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın sürdürülmesinde gerekçe olarak gösteriliyor. Bu noktada, Diyanet’in bir referans kitap hazırlığı içinde olması, uydurma hadislerden kurtulunması adına çok önemli.
Hz. Muhammed’e atfedilen yalan ve uyduruk hadislere itirazlar başlamıştır.

Hz. Muhammed (s.a.v) Namaz kılarken önünüzden eşek, kara köpek ve kadın geçerse namazınız bozulur diye konuştuğunu rivayet eden bir hadis.

Buna benzer hadis ve hadislere bir çok sahabi böyle rivayetlere büyük tepki gösteriyorlar ve bu hadisleri Peygember Efendimizden duymuş gibi anlatanları ayıplıyorlar.

Peygamberimizin böyle bir sözünün olmadığını savunuyorlar. Ancak bu ve buna benzer yüzlerce söz, Peygamberin hadisi olarak kabul edilmektedir.

Şiddeti hiç bir Peygamber savunmaz,
çünkü Hz. Muhammed (s.a.v)
“Alemlere rahmet olarak gönderilmiştir.”

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt