Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in Kabr-i Şerifi (1 Kullanıcı)

Akifff

Kayıtlı Kullanıcı
esselamunaleyküm ben kısa bi süre önce emekli oldum emeklilik öncesi devlet dairesinde çalıştıgımdan dolayı sakal bırakamadım emekli olunca bırakıcam diye günsaydım diyebilirim nihayet istedigimi yaptım fakat eşim sakal bırakmamı istemiyor kendiside çarşaflı dinini iyi bilen birisi istemesinin sebebi eşim benden yaşca çok genç bu yüzden olabilir diye düşünüyorum yaklaşık 2 ay evvel eşimin istegi üzere sakallarımı kestim fakat o gece uyarı babında bir rüya gördüm ve ben pek rüya görmeyen biriyimdir çok korktum diyebilirim şimdi yine sakallarımı sünnete uygun şekilde uzatıyorum ama eşim kesdemiyor fakat gönlünce istemedigini biliyorum görüş ve önerilerinizi bekliyorum ne yapmalıyım ayrıca erkek sakal bırakmak için eşinden izin almalımıdır?vealeynaaleykümselam.

Sakal bırakma konusunda hanımın izni aile içi tatsızlık çıkmaması için alınmalıdır. Zira sakal bırakmak sünnet iken aile huzuru bu sünnetten daha önemlidir. Ancak bir kimse hanımından izin almadan sakal bırakırsa da günah işlemiş olmaz, izin alma mecburiyeti yoktur. Hanımınızdan izin aldığınız halde sonradan hanımınızın, sakalınızı kesme isteğinde bulunama hakkı yoktur. Ahirette davacı olmak gibi bir durum da söz konusu değildir.

Sakal sünnetinde Şafiî ile Hanefî arasında farklı görüş vardır. Şafiî ye göre sakal sünnettir. Kesimi ise sadece tenzihen mekruhtur.

Hanefi de ve diğer iki mezhepte ise hüküm farklıdır. Sakalı bıraktıktan sonra kesmek, tahrimen mekruhtur.

yani sakal bıraktıktan sonra kesmek bütün mesheplere göre iyi değildir.kesmemek daha uygundur.

Selametle...

alıntı (sorularla islamiyet)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt