Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Özür dilemek, insanın ayrıcalığıdır... (1 Kullanıcı)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Özür dilemek, insanın ayrıcalığıdır

SENAİ DEMİRCİ
Bana yazarak, kendini çok günahkâr görüp, artık varlığından utandığını, Rabbinin karşısına çıkmayı da iki yüzlülük gibi gördüğünü söyleyen kardeşlerim var. Bu kardeşlerimi ümide davet ediyorum; Allah'ın rahmetinden umut kesmemeleri gerektiğini hatırlatıyorum. Unutmayın ki, bu konuda kimse kimseden daha aşağıda ya da yukarıda değildir. Defterlerimiz açılmadan 'iyi' ya da 'kötü' olduğumuza karar veremeyiz. Çünkü kimse kimsenin gerçekte işlediği günahı bilmiyor; herkes hataları konusunda kendisine sırdaştır. Öyleyse, kendimizi çok günahkâr bilme halini umutsuzluk sebebi değil, Rabbin af dergâhına daha çok yakınlık kazanma fırsatı olarak görelim. 'Senden başka kime gideyim ki..' çaresizliğini ancak o utanç ve pişmanlık halinde yaşarız. Çarenin yalnız O'nda olduğunu içten içe bilme halini samimi tazarrularımız için, gözü yaşlı yakarışlarımız için başlangıç eyleyebiliriz. Böylesi günahların ağırlığının bizi O'nun dergahına götürmesi, hiç günahsızlık sandığımız şımarıklık hallerinden daha hayırlı olabilir. Sonunda kibir ve kendini beğenmişlik üreten bir hatasızlık, bizi mahcup eden, kusurumuzu itiraf ettiren bir hata Rabbimize daha doğrudan bir yakınlık vesilesi olabilir. ***

Tövbe etmek özür dilemektir. Rabbimizin ancak biz insanlara takdir ettiği bir nasiptir özür dilemek. Belki de meleklerden üstün olabileceğimizin sırrı burada saklıdır. Çünkü, melekler hiç hata etmedikleri/edemedikleri için özür dilemeleri gerekmez. Şeytan ise hatasını hata olarak kabullenmediği için özür dilemez. Ancak insan, hata eder, hata ettiğini kabul eder, özür diler.

Özür dilememizin Rabbimizce hoş görülmesi, çokça hata edelim de çokça özür dileyelim şımarıklığını da beslememeli. Artık olmuş bitmiş günahlardan, omuzumuzda pişmanlığını ağır bir taş gibi taşıdığımız hatalarımızdan söz ettiğimizde, hoşnut olunan özürden söz edebiliriz. Yani, geçmişe doğru özür dileriz. Geleceğe doğru özürler saklayarak, günahlar planlayamayız. Ki gelecekte yapmamaya azmetmek, karar kılmak, geçmişe dönük özrümüzün de içtenlik göstergesidir. Yoksa, rahmete güvenip de günah işlemiş oluruz. Geçmiş günahlarımız için rahmete sığınmalıyız ama rahmete sığınıp gelecek günahlara niyetlenmemeliyiz.

Rabbimizin hatalarımızı ve kusurlarımızı affetmesi, günah ve isyanlarımızı bağışlaması O'na ibadet yollarımızı açık tutmak içindir. Yüzümüzü rahmetine ve bağışlayıcılığına dönük tutmak içindir. Üstelik Rabbimiz bizi affetmekle kalmıyor, bize hatalarımıza rağmen yine şefkat ediyor, merhametini gösteriyor; sanki hiçbir şey olmamış gibi bizi sevmeye devam ediyor. Bize darılmıyor, bizi gözden çıkarmıyor, bizi kendisinden uzaklaştırmıyor. Yoksa, O'na ibadet etmeye yüzümüz tutmaz, O'nun rahmetinden ümidimizi keser, huzuruna varmaya utanırdık. Tövbenin varlığı ve Rabbimiz katında hoşnutlukla karşılanması, bize eşsiz bir nezâketle şunu hatırlatıyor: Rabbinize pişmanlığınızı arz ettiğiniz sürece, Rabbinizden rahmet umduğunuz sürece, O'na giden yolları açık tutarsınız. O tövbe etmenizi sever, size çok merhamet eder. Rabbiniz sizden günahsızlık beklemiyor, ancak içten özürler bekliyor. Sizi O'ndan uzaklaştıran günahınızın çokluğu değil, özrünüzün yokluğudur.

İnsan kendi günahını başka herkesten iyi bilir. Başkalarının günahlarına kendi günahımız kadar aşina değilizdir. Öyleyse en çok günahkâr bildiğimiz kişi kendimiz olmalıyız. Şüphesiz Allah kendi günahlarımızı kendi bildiğimizden daha iyi bilir; O'ndan bir şey saklayamayız. Allah ki rahmet sahibidir; rahmeti gereği kusur işleyip yine kendisine dönmemizi ister. Kendimizi hiç günahsız sanmamızdansa, hatamızı bilip pişmanlık ve gözyaşıyla O'na dönmemiz O'nu daha çok hoşnut eder. Şu halde, günahlarımızı en iyi bilen, günahlarımızı bilmemizden hikmetiyle hoşnut olan Rabbimize dönüp O'ndan af dilemeliyiz. Ne kendimizi masum zannedip O'nun affına muhtaç olmadığımızı sanalım, ne de kendimizi çok günahkâr bilip O'nun affından ümidimizi keselim.

selam ve dua ile...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Tövbe etmek özür dilemektir. Rabbimizin ancak biz insanlara takdir ettiği bir nasiptir özür dilemek. Belki de meleklerden üstün olabileceğimizin sırrı burada saklıdır. Çünkü, melekler hiç hata etmedikleri/edemedikleri için özür dilemeleri gerekmez. Şeytan ise hatasını hata olarak kabullenmediği için özür dilemez. Ancak insan, hata eder, hata ettiğini kabul eder, özür diler.

Selamün Aleyküm Can ablamız.. Sitemizin Evindar'ı hoşgeldiniz tekrardan ablacım..Sizin buraya tekrar döndüğünüzü bilmek, çok güzel bir duygu oldu..Bizleri sevindirdiniz, Rabbimiz c.c de sizi her iki cihanda mesut ve aziz kılsın, sizden her daim razı olsun inşallah...:B Çok güzel bir konuyla döndünüz ablam..Emeğinize, güzel yüreğinize sağlık.. Derin ve düşündürücü bir paylaşımdı..Rabbimiz c.c bizleri affeylesin, kulluğuna kabul etsin, kulluğunun izzetiyle şereflendirsin inşallah.. İnsanın nefsini hesaba çekebilmesi açısından anlamlı ve samimi bir paylaşım idi..Rabbimiz c.c sevabınıza yazsın inşallah..İbretlenmek ve nasiplenmek nasip etsin..Rahman ve Rahim olan Mevlamıza emanetsiniz inşallah.. Selam, dua ve baki muhabbetle..

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Selamün Aleyküm Can ablamız.. Sitemizin Evindar'ı hoşgeldiniz tekrardan ablacım..Sizin buraya tekrar döndüğünüzü bilmek, çok güzel bir duygu oldu..Bizleri sevindirdiniz, Rabbimiz c.c de sizi her iki cihanda mesut ve aziz kılsın, sizden her daim razı olsun inşallah...:B Çok güzel bir konuyla döndünüz ablam..Emeğinize, güzel yüreğinize sağlık.. Derin ve düşündürücü bir paylaşımdı..Rabbimiz c.c bizleri affeylesin, kulluğuna kabul etsin, kulluğunun izzetiyle şereflendirsin inşallah.. İnsanın nefsini hesaba çekebilmesi açısından anlamlı ve samimi bir paylaşım idi..Rabbimiz c.c sevabınıza yazsın inşallah..İbretlenmek ve nasiplenmek nasip etsin..Rahman ve Rahim olan Mevlamıza emanetsiniz inşallah.. Selam, dua ve baki muhabbetle..

vealeykümselam benim gönlü güzel kardeşim,

Rabbimizin izni ile döndüm biraz kırgın,biraz yorgun ama ailemiz saracaktır yaralarımızı inşaALLAH.

Rabbimizin ağız tadımızı daim etmesi,birlik beraberlik ve paylaşımlarımızın artması duası ile.

Seni En Emin'e , En Sevgiliye emanet ediyorum.

selam ve dua ile...

Kaan Erdem

Yönetici
selamünaleyküm değerli kıymetli ablacım..hoş geldiniz...yaşanan ''yaprak dökümü'' tersine dönüyor.....

selam ve dua ile kalınız...ALLAH cc emanet olunuz..selametle....

dolunayhilal

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Bizim Yaptiğiz Hatalari Düzeltmeyi Bize Nasip Etsin

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleyküm canım ablam seni burda görmek inan çok güzel çok sevindim tekrar ailene dönmene çok iyi yaptın senın yerın bızım yanımız seni çok sevıyorum canım ablam bizleri sakın bir daha bırakma olurmu seni Rabbime emanet edıyorum duamdasın ablacım benim öpüyorum senı kocaman çok çok hemde:B:B

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm değerli kıymetli ablacım..hoş geldiniz...yaşanan ''yaprak dökümü'' tersine dönüyor.....

selam ve dua ile kalınız...ALLAH cc emanet olunuz..selametle....

vealeykümselam kardeşim,

hoşgördük inşaALLAH daim olarak ailemizdeyiz Rabbimizin izni ile.

selam ve dua ile

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun aleyküm abla hoşgeldiniz sizi tekrar burda görmekten çok mutluyuz.
hayırlı geceler

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleyküm canım ablam seni burda görmek inan çok güzel çok sevindim tekrar ailene dönmene çok iyi yaptın senın yerın bızım yanımız seni çok sevıyorum canım ablam bizleri sakın bir daha bırakma olurmu seni Rabbime emanet edıyorum duamdasın ablacım benim öpüyorum senı kocaman çok çok hemde:B:B

güzel kardeşim,

ailemizden uzaklaşma sebeplerimi en iyi bilenlerdensin şahsıma yapılan sözlü ve yazılı hakaretler beni çok incitti ve birazda bu saldırılar yapılırken Can'ım dediklerim beni yalnız bıraktı!!! Biz davamız uğruna yıkılmadık yorulmadık yarı yolda da kalmadık Rabbimizin izni ile O'nun kutlu ve Nur'lu yolunda yapılan saldırılara rağmen dimdik ayaktayım bu dava kolay bir dava değil elbet inşaALLAH daha güzel paylaşımlarımla tekrar aranızdayım.

selam ve dua ile.

Bu forum belki özür dilemek isteyenler için açılmış bir başlıktır kendim için değil Rabbimizden özür dilesinler belki yaptıkları hataların affedilme vesilesi doğar kendilerine...

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun aleyküm abla hoşgeldiniz sizi tekrar burda görmekten çok mutluyuz.
hayırlı geceler

Ve Aleykes-selâm ve rahmetûllah,hoşgördük güzel kardeşim,

bende tekrar ailemin sıcaklığına kavuştuğum için çok mutluyum. Gördüm ki yeni kardeşlerimiz gelmiş Rabbimiz hepsinden razı olsun yolundan ayırmasın inşaALLAH.

selam ve dua ile

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm can ablam.. Hoşgelmişsin tekrardan aramıza, sefalar getirmişsin inşaAllah. seni tebrik ediyorum ablacım bu güzel kararın için..
Bu yolda her olumsuzluğa rağmen, daim olanlardan olmamız duasıyla..
selam ve dualar ile..Rabbimize c.c emanetsin inşaAllah ablacımm...:H B)

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim hoş geldin sefalar gerirdin allah herdayim gönlüne göreverir inşallah rabbime emanet ol salıcakla kal :gulegule

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Özür dilemek, insanın ayrıcalığıdır

SENAİ DEMİRCİ
İnsan kendi günahını başka herkesten iyi bilir. Başkalarının günahlarına kendi günahımız kadar aşina değilizdir. Öyleyse en çok günahkâr bildiğimiz kişi kendimiz olmalıyız. Şüphesiz Allah kendi günahlarımızı kendi bildiğimizden daha iyi bilir; O'ndan bir şey saklayamayız. Allah ki rahmet sahibidir; rahmeti gereği kusur işleyip yine kendisine dönmemizi ister. Kendimizi hiç günahsız sanmamızdansa, hatamızı bilip pişmanlık ve gözyaşıyla O'na dönmemiz O'nu daha çok hoşnut eder. Şu halde, günahlarımızı en iyi bilen, günahlarımızı bilmemizden hikmetiyle hoşnut olan Rabbimize dönüp O'ndan af dilemeliyiz. Ne kendimizi masum zannedip O'nun affına muhtaç olmadığımızı sanalım, ne de kendimizi çok günahkâr bilip O'nun affından ümidimizi keselim.

selam ve dua ile...

EsSelamunAleyküm Kardeşim..Allah(CC) razı olsun..Sizde Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz.

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH sizden razi ve memnun olsun insaallah.o kadar guzel dile getirmissinizki herseyimizi.sonucta insanogluyuz hatalar bizler icin.hatayi gorupte tovbe eden kullarindan eylesin guzel rabbim!

rabbim affedicisin,affi seversin affeyle bizi.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm can ablam.. Hoşgelmişsin tekrardan aramıza, sefalar getirmişsin inşaAllah. seni tebrik ediyorum ablacım bu güzel kararın için..

Bu yolda her olumsuzluğa rağmen, daim olanlardan olmamız duasıyla..

selam ve dualar ile..Rabbimize c.c emanetsin inşaAllah ablacımm...:H B)

vealeykümselam benim can kardeşim,

beni hiç bir zaman yalnız bırakmadınız Rabbimiz hepinizden razı olur inşaALLAH yola devam en güzel şekli ile inşaALLAH.

selam ve du ile...

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim hoş geldin sefalar gerirdin allah herdayim gönlüne göreverir inşallah rabbime emanet ol salıcakla kal :gulegule

vealeykümselam abicim,

hoşgördük inşaALLAH sizleri ve buranın sıcaklığını çok özlemişim Rabbimiz her iki cihanda da sizin gibi değerli abilerimi,ablalarımı ve kardeşlerimizi birbirinden ayırmasın.

selam ve dua ile...

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH sizden razi ve memnun olsun insaallah.o kadar guzel dile getirmissinizki herseyimizi.sonucta insanogluyuz hatalar bizler icin.hatayi gorupte tovbe eden kullarindan eylesin guzel rabbim!

rabbim affedicisin,affi seversin affeyle bizi.

amin inşaALLAH kardeşim.

selam ve dua ile

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
EsSelamunAleyküm Kardeşim..Allah(CC) razı olsun..Sizde Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz.

ve aleykes-selâm ve rahmetûllah talipamca,

Rabbimiz inşaALLAH hepimizden razı olur. Sizlerde aramıza hoşgeldiniz ben yoklama kaçağındaydım ama çok şükür döndüm.

selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt