Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

(Oruç Bahsi 22 Hadistir) (1 Kullanıcı)

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı

KİTABUS — SAVM

(Oruç Bahsi 22 Hadistir)

196/1 Ebû Hüreyre (R.A.) m şöyle dediği rivayet edildi:

Hz. Peygamber buyurdu ki:

Allah (CC.) şöyle buyuruyor: «jn-san oğlunun bütün amelleri ken*disi içindir. Yalnız oruç böyle değildir: O benim içindir ve onun mükâfa*tını da ben vereceği'm.*

197/2 Ümmü Haniı'in şöyle dediği rivayet edildi:

— Bir gün aç kalıp, yasaiklardan ve haksız yere müslümanlarin malını yemekten sakınan bir mümine, Allahü Tealâ, anca'k cennet meyvelerinden yedirecektir.

198/3 Hâmid bin Abdirrahmân el-Himyerî'-den şöyle rivayet edildi.

Âşûrâ günü Hz. Peygamber, ashabından birine:

Git kendi ev halkına oruç tutmalarını söyle.» diye emretti. Oda: «Bugün onlar yiyip içtiler.» deyince, «Olsun, günün' geri kalanını oruçlu geçirsinler» diye ten'bih buyurdu.

199/4 Hz. Ömer'in şöyle dediği rivayet edildi:

Hz. Peygamber'e bir tavşan getirildi. Emir buyurmaları üzerine as* habı toplanıp yediler. Tavşanı getiren adama:

Neden sen yemiyorsun?» diye sorunca, adam:

« Ben oruçluyum» dedi.

"Ne orucu,» diye Hz. Peygamber sordu. O:

« Nafile orucu,» diye cevap verdi.

Hz. Peygamber:

« Mehtaplı gecelerin günlerinde oruç tutmaya çalışın.» buyurdu.

[1].

200/5 İbn-i Ömer'in şöyle dediği rivayet edildi:

Bilâl'ın ezan okumasından itibaren, ıbn-î Ümm-i Mektûm'un ezanına kadar gece yiyip içiniz. Zira İbn-i Ümm-i Mektum, sabah namazı (vakti) girince ezan otkur.

201/6 İbn-i Abbâs'ın şöyle (dediği] rivayet edildi:

Şüphesiz ki, Hz. Peygamber oruçlu i'ken- Kâhe'de kan aldırdı. [2]

Hz. Peygamber Kabe'de ihramlı oruçlu iken kan aldırdı.

Diğer bir rivayette (şöyle dedi):

Hz. Peygamber, kan aldırdı. Yaptığı işe karşılük kan alıcıya ücret verdi. Bu ücret haram olmuş olsaydı vermezdi.

202/7 Enes'in şöyle dediği rivayet edildi: Şüphesiz ki, Hz. Peygamber oruçlu iken kan aldırdı.

Ebû Hanife şöyle dedi:

İbn-i Şİhâb, (râvî) Enes'i (Seneddej zikretmeksizin, bana şu haberi verdi:

Hz. Peygamber oruçlu iken kan aldırdı.

203/8 Ebû Süfyân'ın şöyle dediği rivayet edildi:

Hz. Peygamber: «Kan alan- ve kan aldıran, oruçlarını bozmuş olurlar.» diye hüküm verdiıkten sonra, kan aldırdı.

204/9 Hz. Âişe'nin şöyle dediği rivayet edildi:

Hz. Peygamber, cima ile olan cünüplükten dolayı aldığı boy abdestinden sonra olurdu.

saçlarından su damlaya damlaya sabah namazına çıkip gittjğj

205/10 Hz. Âİşe'nin şöyle dediği rivayet edildi:

Hz. Peygamber, cenabetten temizlenmek için aldığı boy abdestinden sonra başından su damlaya damlaya fecir vakti çıkar gider ve yine o gün oruçlu kalırdı. [3]

206/11 Hz. Âİşe'nin şöyle dediği rivayet edildi:

Hz. Peygamber, ihtilam haricinde, cünüp olduğunda bu haliyle sabaha lar [4] ve sonra orucuna gündüz devam ederdi.

207/12 Ümmü Seleme'ni'n şöyle dediği rivayet edildi:

Hz. Peygamber, fecir vakti, (namaza) çıkıp giderken başından sular damlar ve gündüz de orucuna devam ederdi.

213/18 Ebû Hüreyre (R,A.) şunu rivayet etti:

Nebî SaİIalahü aleyhi ve selfem-, geceleyin iftar edilmeyip iki üç gün ard arda oruç tutmaktan [vi-sâl orucu) ve sükût orucundan [5] (müslümanlan] nehv etti

manian) nehy etti.

214/19 Ebû Hüreyre nin şöyle dediği rivayet edildi-

— Hz. Peygamber, visal orucunu ve sükût orucunu rrehy etti.

215/20 Ebû Saîrf- el - Hudrî şunu rivayet etti:

- (Senenin) üç gününde oruç tutulmasını, Hz, Peygamber yasak etti-[6]

216/21 Ve yine rivayet etti:

Hz. Peygamber, ramazanın birinci günü olup olmadığında şek edi*len günde cruç tutmayı nehy etti. - .

217/22 İbn-i Ömer'in- şöyle dediği rivayet edildi:

Hz. Ömer İbn e!-Hattâb dedi

ki; ' . '

— Müslüman olmadan önce, Mescid-i Haram'da itikkâfa girmeyi nezr etmiştim. İslârm kabul ettikten sonra, bu nezrimin geçerli olup oimıyacağı-nı Hz. Peygamber'e sordum. Bana: «Nezrini yerine getir!» diye cevap ver*di. .

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Bunlar, ayın 13.. 14. ve 15. günleridir. 124

[2] Kahe, Mekke ile Medine arasında olan bir yerin ismidir.

[3]geceleyin cünüp kalması o günkü orucuna zarar vermezdi

[4] Sabahtan kasıt imsak vaktidir.

[5] Sukut orucu: Oruç tutup bununla beraber ibadet ifnayla bir şey söyleye*rek susmak demektir.

[6] Minâ'da hacıların geçirdiği 2..3.. ve 4. günlerdir ki -Eyyam- tetrfk- ismi verir. (Alî, s 123)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt