Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Örtü ve Elbise... (1 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Örtü ve Elbise:
Zikredilen âyet ve hadisler kadın ve erkeğin avret yerlerini örtmelerini emrediyor ve açmalarını haram kılıyor; fakat örtmek için yeni bir elbise modeli getirmiyor; "hımâr; baş örtüsü", "cilbâb: dış giysi" gibi eskiden beri giydikleri elbise ile Şârî tarafından istenildiği gibi örtünmelerini emrediyor.
Bazı kimseler el-Ahzâb sûresindeki: "Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına, dışarı çıkarken üstlerine örtü almalarını (cilbâblarını bürünmelerini) söyle; bu onların tanınmalarını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah bağışlar ve merhamet eder." (33/59) âyetinde geçen "cilbâb" kelimesine "çarşaf" mânası vererek kadının ancak, çarşafla çıkabilceğini, başka elbise ile örtünmenin caiz olmadığını ileri sürmüşlerdir. Bu iddianın isâbetsiz olduğunu ve İslâmın istediği örtünmenin eşarp, pardesü, manto, geniş ve kalın giysiler ile de olabileceğini gösteren deliller vardır:
a) Nûr sûresindeki âyette (24/31) başörtüsünden (hımâr) söz edilmektedir. Hımâr başı ve yakayı örten başörtüsüdür, çarşaf değildir; aynı âyette geçen "cüyûb" ise gömlek ve entârinin yakasıdır. Şu halde kadınlar geniş entâri ve başörtüsü ile örtünebileceklerdir. Âyet, o zaman kadınların böyle giyindiklerine delâlet etmektedir.
b) "Cilbâb" kelimesine tefsir ve lügatlerin verdiği mâna şunlardan ibârettir: Başörtüsü, tepeden tırnağa örten örtü, dış elbise, örtü, başörtüsü ile ridâ arası bir elbise.20 Bu kadar mâna içinden yalnız çarşafı almak ve diğerlerini reddetmek için bir delil yoktur.
c) Hz. Âişe'den rivâyet edildiğine göre cilbâb âyeti gelince ensâr kadınları etekliklerini ortadan yırtarak başörtüsü yapmış ve kargaları andıran siyah başlıkları ile Rasûlullah'ın arkasında namaz kılmışlardır.21 Bu rivâyet cilbâba çarşaf değil, başörtüsü mânası verildiğini göstermektedir.
Netice olarak diyebiliriz ki: önemli olan usûlünce örtünmedir; elbisenin adı ve modeli muayyen değildir. Her kadın ve erkek, şart ve imkânlarına göre elbisesini seçer ve örtmesi gereken yerlerini örter. Avret yerlerini gösterecek kadar ince veya şehvet çeken yerlerini belirtecek kadar dar elbise giymekten sakınır.22

20. el-Âlûsî, Rûhu'l-me'ânî, C. XXII, s. 88 (2. B)
21. Aynı eser, s. 89.
22. İnce, şeffaf elbiselerin giyilmemesi hakkında hadisler vardır. Bk. el-Kardâvî, ag. esr, s. 139 vd.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Örtü ve Elbise...

ALLAH RAZI8OLSUN.BİDE ŞÖYLE BİR ŞEY DUYDU ERKELERİN GÖRDÜKLERİ KIYAFETLERLE NAMAZ KILINMAZ DOGRUMU

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

BEN DUYDUM DIŞARI GİYSİSEYLE ERKELER GÖRÜYOR DİYE NAMAZ KILINMAZ.OZAMAN MİSALCAMİLERİ ZİYARETE GİDİYORUZ VE ERKEKLER GÖRÜYOR CAMİDE NAMAZ KILMAMIZ GEREKİYOR VAKİT DAR NASIL OLUCAK.BANADA İNANDIRICI GELMİYOR.EGER DOGRUYSA HADİ İŞYERİNDE YEDEK KIYAFET BULUNDURURUZ DA DIŞARDA NASIL OLUCAK?

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

FATOŞ HANIM HERKES KENDINE BI FETVAH CIKARTIYOR PEK INANDIRICI GELMIYOR AMA................;)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

BANADA İNANDIRICI GELMİYOR NEYSE BÖYLECE ÖGRENMİŞ OLDUM

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

Çok sevdiğim bi Abim bana Şöyle demişti... Oğlum görevimiz Dinin yapılacak ve yıkılacak yerlerini tespit etmek ve gereğini yapmaktır...

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

BUNU BENDE DUYDUM HATTA EVIMDE OLDUGUM ZAMAN KENDI DÜNYAMI YARATIYOR KÖSEME CEKILIP NAMAZ KIYAFETLERIMI GIYIP HUZUR BULUYORUM BUNU RABBIME OLAN SAYGIMDAN VE NECASETTEN ARINMIS BIR HUZURLA IBADETIMI GERCEKLESTIRMEK ICIN YAPIYORUM.B) ALLAH KABUL EDERSE

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. Amin bu konuda tabi tertemiz bir giysi içinde olmak daha eftaldir Keza Tasvvufta bu önemlidir şöyle ki Tasavvuf anlayışı haram kesindir ve mekruhu haram gibi görür, Farz Kesindir Sünnetide farz gibi görür. Bir abim bir gün bana şöyle kızmıştı Çorap giymeden namaza gitmiştim abim bana ALLAH c.c. karşısına neden boyle çıkıyorsun bu söz benim beynime işledi o günden sonra çok zarurette kalmadıkça çorapsız ve kısa kollu namaz kılmadım hep derler ki erkekler için kısa kollu namaz kılınır vet dogrudur kılınır ama bir gerçek vardır ki Efendimiz s.a.v. hiç bir kez Kısa kollu çekilde namaz kılmamıştır. Ozaman ben nasıl kılayım islam ince arıntılarla doludur. Sahabe efendilerimizi Ümmetin en şereflileri yapan bunlardır. Beni bir örneğim var ki Din konusunda Neden Uçurum kenarında dolaşmak yerine neden uçurumun beş altı kilometre dışında yürümüyoruz!!! Örnek sigara mektuh haram degil harama yakın bunun için haram fetvası verilmez derler bunun için bazı kardeşlerimiz içmekte sorun görmezler. Dedigim gibi neden uçurum kenarında dolaşalım ya ayagımız zemini sağlam biryere denk gelir ve uçuruma yubvarlanırsak???? en iyisi kardeşim gel uçurum kenarından iç taraflarda yürü ve uçuruma düşme rizkin kalmasın ALLAYIN İZNİYLE... s.a.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt