Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ÖMER'E NEDEN FARUK DENDİ (1 Kullanıcı)

mustafa11

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.mobilyaonarim.com
Bir münâfık ile bir yehûdî, bir husûsda anlaşamadı. Yehûdî da'vâyı hâlletmek için, Sultân-ı Enbiyâ hazretlerinin meclis-i şerîflerine gelmek istedi. Münâfık da yehûdîlerin re'îsi Ka'b bin Eşrefe gitmek istedi. Sonunda, Resûlullahın 's.a.v.' katına geldiler. Da'vâyı yehûdîye hükm buyurdular. Münâfık o hükme râzı olmayıp, hazret-i Ömerin 'r.a.' huzûruna da'vâyı halletmesi için geldiler. Yehûdî, mâcerâ ve da'vâyı hazret-i Resûlullahın huzûruna varıp, Resûlullah hazretlerinin kendisine hükm eylediğini, münâfıkın ise buna râzı olmadığını anlatdı. Hazret-i Ömer 'r.a.' o münâfıkdan, anlaşmazlığı süâl buyurdular ki,
- Bu yehûdînin anlatdığı gibi midir.
Münâfık,
- Evet, öyledir. Ammâ ben Peygamberin hükmüne râzı olmayıp, geldim ki, sen hükm edesin, dedi.
Hazret-i Ömer 'radıyallahü teâlâ anh' buyurdu:
- Siz yerinizde durunuz. Gelip, sizin için hükm edeceğim.
Varıp, evlerinden kılıncını aldı. Geldi ve münâfıkın boynunu vurdu. Buyurdu ki:
- Allahü teâlânın ve Resûlünün hükmüne râzı olmıyan kimseye ben böyle hükm eylerim.

O vakt, Cebrâîl aleyhissalâtü vesselâm âyet ile gelip, hazret-i Ömere 'r.a.' hak ile bâtıl arasını ayırt etdi demek olan Fârûk lakabı verildi.
Âyet-i kerîme budur:
(Şu kimseleri görmezmisin, sana ve senden öncekilere indirilen kitâblara inandıklarını zan ederler. Muhâkeme olunmak için tâgûta gitmek isterler

sevgi dinc

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ÖMER'E NEDEN FARUK DENDİ

allah razı olsun emegine saglık

AHSEN-I FIGAN

Kayıtlı Kullanıcı

SA. ÇOK HOŞ BİR PAYLAŞIM OLMUŞ TEŞK

faruk_omer

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN BU ARADA BU İSMİMİN ANLAMINI BİR KEZ DAHA HİSEETİRDİNİZ.İNŞ BU İSME LAYIK OLUR VE BU İSME YAKIŞAN EVLATLAR YETİŞTİRİRİZ.B)B)B)

beynelmilel

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)
B)
B)B)
B)
B)B)B)Paylaşımınız için Allah razı olsun...!!!B)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleykum kardeşim Emeğine sağlık.. Ben daha öncede okumuştum bu menkıbeyi, "4 Büyük Halife ve Menkıbeleri" kitabında.. Allah (c.c.) razı olsun..
Selametle kal inşaallahB)B)

BIR GARIP KUL

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM... EMEĞİNİZE SAĞLIK..... ÇOK GUZEL....
DUA İLE.... :>

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt