Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ölüm ve Hz. Peygamber (s.a.v) (1 Kullanıcı)

_Ubeydullah_

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Aişe (r.a) şöyle demiştir :
__Hz. Peygamberin ölümünün şiddetini gördükten sonra ölümü kolay geçmiş hiçbir kimsenin haline gıpta etmem..

Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur :
__Ey Allah'ım. Ruhu damar , kemik ve parmaklar arasından çekip alıyorsun. Ey Allah'ım ölüme karşı bana yardım et ve ölümü bana kolaylaştır...

Hz. Peygamber'e (s.a.v) ölüm ve şiddeti sorulduğunda cevap olarak şöyle demiştir :
__Ölümün en kolayı yün içerisinde bulunan üç köşeli demir diken gibidir. Acaba diken koparıp çıkaracağı yün olmaksızın yünden çıkar mı?

Hz. Peygamber (s.a.v) bir hastayı ziyaret ettikten sonra söyle demiştir :
__ Onun ne ile karşılaştığını biliyorum. Ölümün şiddetinden dolayı onun acımayan hiçbir damarı yoktur..

__ Kul ölümün üzüntü ve dehşetleriyle pençeleşir. Onun mafsallarının biri diğerine selam vererek şöyle der : Selam senin üzerine olsun! Kıyamet gününe kadar sen benden , bende senden ayrılıyorum..

İşte bunlar Allah'ın dostları üzerine görülen ölüm acılarıdır.. Acaba bizim gibi günahlara dalmış kimselerin hali ne olacaktır? Ölümün dehşetleri ile beraber diğer felaketlerde bize hücum ederler ; ölümün felaketleri üç tanedir ;

1. felaketi : Şiddetli koma halidir.
2. felaketi : Ölüm meleğinin süretini görüp onun korkusundan kalbe hakim olmasıdır Ölüm meleğinin günahkar kulun ruhunu aldığı zamanki şekline en cesaretli insanın bile bakmaya gücü yetmez..
3. felaketi : Asilerin ateşteki yerlerini görmeleri ve görmeden önceki korkularıdır. Çünkü Asilerin ölüm esnasında güçleri tükenir..Ruhları teslim olur..

__Sizden bir kimse varacağı yeri bilmedikçe , cennet veya cehennemdeki yerini görmedikçe ölmez..

Hz. Aişe (r.a) şöyle sordu :
__Ey Allah'ın rasulu! Şehidlerle beraber haşronulacak bir kimse var mıdır?

Hz. Peygamber (s.a.v) cevaben :
__Ewet! Yirmi dört saatte yirmi defa ölümü anan bir kimse!...

Rabbim hayır iman ve kuranla ölmemizi , ölümümüzü kolay kılmayı nasib etsin cümlemize inşaallah..

Esselamu aleyküm ve rahmetullah...

garip_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim gerçekten en doğru konulardan bahsedilmiş..allaha emanet olun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt