Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NOKTADAN LEKELER (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Bir A4 kâğıdı alın önünüze. Bembeyaz ve boş... Üzerinde hiçbir leke yok!

Şimdi: Bir kalem ile tam orta yere sadece bir nokta koyun! Ve çekilin geriye bakın: Ne görüyorsunuz?

Noktayı mı?

Dikkatinizi nokta mı çekiyor?

A4 kâğıdı ebadınca o beyazlık ve safiyet hiç nazarınızı celbetmiyor mu? Sadece nokta mı sizin ilgi odağınız? O halde bu kâğıda, bir kez daha, ama bu defa bizim gözümüzle bakın:

İnsan A4 kâğıdına benzer. Saf ve temiz büyük bir sathı vardır. Arada da kiminde az, kiminde çok noktalar! Ama maalesef insanlar birbirleriyle muaşeret ederlerken umumen lekelere dikkat ederler. Ondaki menfi huylara yani... Değerlendirirken onu, bir kara nokta bütün sathı kıymetsizleştirebilir. Bu tehlikeye kör olan insanlar hazırdan yemeğe alışmış olduklarından hep sonuçlara kilitlenir. Sebeplerin (niyetlerin) amelleri kurtarmasına Allah izin verir, ama insanlar birbirlerine bu imkânı vermez.

Hâlbuki insan esasında muazzam bir saflığı ve temizliği de bünyesinde bulundurur. Lekeli taraflarına dikkat edince bu temizlik görünmez haliyle... Ama dikkati çekmedi diye, o temiz bölümler hiçbir zaman yok olmaz.

Hiç unutulmamalı ki Allah Teâla nın lekeleri silen bir silgisi vardır. Pişmanlık gözyaşları, en kuvvetli leke sökücüdür. O nun affettiğini affetmemek, ancak bedbahtlık olacaktır. Ona belki denilecek ki:

Seni neden affedeyim, sen kimi affettin?

Seni neden setredeyim, sen kimi setrettin?

Seni neden esirgeyeyim, sen kimi esirgedin?

Kim bu dünyada kime ne ile muamele etmiş ise onunla muamele olunacaktır.

Çok mu şerlidir insan acaba şeytandan? O bile Acaba Rabbim bana merhamet edecek mi diye ümitlenirken lekesi çok bunun diye birinden tiksintiyle yüz çevirmek aynaya küsmektir, aslında. Tencere dibin kara, senin ki benden kara” mealinde anlamsız, bir tavır/söz güreşidir.

Hâlbuki biz lekeye küseriz, lekeliye değil. Rasulullah (sallAllahu Aleyhi Ve sellem) kendisine günahını anlatan sahabeye kızmazdı, eylemin kötülüğünden bahsedip, tövbe etmesini sağlardı.

Kabul etmek lazım; aslında bu durum bir kronik rahatsızlıktır. O halde cümleleri reçetemizle nihayetlendirelim:

HASTALIK

Dünya kuruldu kurulalı birini biri över, bir başkası o birine söver. Övdüklerine sövülmesini istemeyenler, maalesef başkalarının övdüğüne söverler.

TEŞHİS

Şahıslara, kurumlara hakaret, alay, eğlence, dalga geçme, küfür, dokundurma, kınama, kırma, çarpma, sallama, vurma, v.s, v.s

TEDAVİ

Terk iğnesi.

YAN ETKİSİ

Nefse ağır gelir.

TEDAVİ SONUCU

Rahatlama, adam olma.

Değerlendirirken birilerini, bir de bu gözle bakılması ve şifadan yana nasiplenilmesi temennisiyle aktarmak istedik.

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NOKTADAN LEKELER

Allah razı olsun annem... ellerine yüreğine sağlık

keşke tüm insanlar birbirlerinin iyi yanlarını, saf temiz yanlarını görebilse, lekelerinde üstü örtülmeye çalışılsa ne kavga kalır nede gürültü, ne küslük kalır nede düşmanlık...

B)selam ve dua ile... Allah'a emanet olunB)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim razı olsun Annem ellerinden öpüyorum paylaşım için çok tşk güzel,Annem msn de bir türlü görüşemedik nasıl yapsak acaba duanda eksik etme olurmu

ruveyda28

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUNB)ÇOK GÜZEL BİR KONU B)EMEĞİNİZE SAĞLIK DUA İLEB)B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
Rabbim razı olsun Annem ellerinden öpüyorum paylaşım için çok tşk güzel,Annem msn de bir türlü görüşemedik nasıl yapsak acaba duanda eksik etme olurmu

RAVZACIM biz birkaç gere girdik ama senin msn açık değildi bu gün işin yoksa görüşebiliriz S.A :D

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

ay bu gün kimse okumamış :(:(

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

tevbekar yazdı:
Allah razı olsun annem... ellerine yüreğine sağlık

keşke tüm insanlar birbirlerinin iyi yanlarını, saf temiz yanlarını görebilse, lekelerinde üstü örtülmeye çalışılsa ne kavga kalır nede gürültü, ne küslük kalır nede düşmanlık...

B)selam ve dua ile... Allah'a emanet olunB)

Çok doğru söylüyorsun hani bir şarkı var bütün dünya buna inansa hayat bayram olsa Selamlar :D

ebuleys

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm hafize anne bazen peşpeşe forum açıldığı için bazı forumları malesef kaçırabiliyoruz.bizede okumak bugüne nasipmiş harika bir anlatım tarzı olmuş ALLAH'a emanet olunuz.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

ebuleys yazdı:
selamün aleyküm hafize anne bazen peşpeşe forum açıldığı için bazı forumları malesef kaçırabiliyoruz.bizede okumak bugüne nasipmiş harika bir anlatım tarzı olmuş ALLAH'a emanet olunuz.

ALEYKÜMSELAM BAZEN FAZLA OLUYOR GALİBA BULUNCA YAZMADAN GEÇEMİYORUM :D:D:D
:D

Hak-dilaram

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum...

yayımladığınız için teşekkür ederim efendim.

yazı sahibinin de ismini yazmanızı temenni ederdim.

selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt