Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nefsi Terbiye Nasil Olur? (1 Kullanıcı)

kula_kul_olmayan

Kayıtlı Kullanıcı
S.a.
Mübarekler,
Sizdede Oluyormu _"bende Bazen Sanki 2 Kişilik Varmiş Gibi_"
Biri Iyi , Diğeri Kötü ...
Bazen Kötü Olan Kişiliğime Söz Geçiremiyorum Ama Onu Daha Dinlerken Pişman Oluyorum.
Kendi Kendime Nefsimi Aç Biraksam Acaba Dedim Ama Onuda Yapamiyorum.
Ve şundan çok Korkuyorum :
"kula Bela Gelmez , Hakk Yazmayinca
Hakk Bela Yazmaz , Kul Azmadikça"
Mazallah Nefsimiz Bu Dünyamizin Yaninda Ebedi Alemide Helak Edecek Diye ürperiyorum.
Nefsimi Nasil Dize Getirebilirim.
Dua Ile Inşaallah...:!

huzur8

Kayıtlı Kullanıcı
"İnsanın en büyük düşmanı nefsiymiş",
Helal yiyerek kötü düşünmeyerek gözümüzü bütün herşeyimizi
helal güzel iyi olanlarla beslemeliyiz die düşünüyorum,
Nasıl bunu yenmeliyiz ?bende bilgi istiyorum.
Kula Kul olmayan teşekkür ederim sayende bilgi edinicem...

kula_kul_olmayan

Kayıtlı Kullanıcı
nefsini yenen varsa lütfen nasıl yendiğini (metodlarını) paylaşırsa dualarımı alır.

meltem

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sonsuznurr.blogcu.com
Bilindiği gibi, sirklerde gösteride kullanılan aslanlar daha küçükten terbiye edilirler. Gösteri sırasında, ara sıra ağızlarına yatıştırıcı hap verilir. Ta ki, ormandaki günlerini hatırlamasınlar, sahiplerini parçalamasınlar. Onun gibi, nefsin terbiyesine de küçük yaşlardan başlamak; ayrıca her gün, nefse hitap eden ve onu yatıştıran hakikatlerden okumak gerekir. Yoksa, yıllarca terbiyeden geçmiş bir nefis, fırsatını bulduğunda tekrar eski haline dönmeye müsaittir. Nasıl ki, bir yaya bastığımızda, onu yere kadar eğeriz. Fakat, ayağımızı gevşettiğimiz ölçüde, o başını kaldıracaktır. Nefis de böyledir. İyi bir terbiyeyle sesini keser. Uygun bir ortam bulduğunda, tekrar hükmünü icra eder.

Bazı zatlar, “nefs-i öldürmek” tabirini kullanırlar. Bunun da bir nefis terbiyesi olduğunu kabulle beraber, nefsin mahiyetinde yer alan duyguların, kabiliyetlerin hayra yönlendirilmesinin daha isabetli olacağı kanaatindeyiz. Mesela, herkeste şiddetli bir hırs var. Hırsın sesini tamamen kesmek yerine, bu hırsın hayırlı işlere yönlendirilmesi daha faydalı olacaktır. O zaman, yaptığı ibadeti, hizmeti yeterli görmeyecek, daha ilerisini elde etmeye çalışacaktır. (4)

Nefis, terbiyeyi kabule müsaittir. Mesela, herkesin fıtratında cimrilik vardır. İslami bir terbiyeyle, cimri bir insanın çok cömert bir insan haline gelmesi mümkündür.

Nefsin fıtri hali, deli dolu akan bir nehre benzer. Terbiye edilmiş hali ise, bu nehrin önüne bir baraj yapılıp, çevrenin hem aydınlatılması, hem de

faydalı olması temennisiyle....

kula_kul_olmayan

Kayıtlı Kullanıcı
Namazımı bırakmamaya gayret ediyorum,sadece sabah ve yatsı namazlarına cemaate gitmek nefsime çok zor geliyor.ama yeneceğim onuda İnşallah.Normalinde müslümanlığa uygun bir yaşantım var.belkide eksiğim yok diyebilirim(takva~haricinde)...
mesela bir bakmışsınız elindeki avucundakini hayır hasenad için harcayabilen biriyim , bir bakmışsın(nefsinin esiri olmuş) haramı helali karıştırmış (ama bilnçli) biri..!
yalnız kaldığında özellikle tv.yada internet (karanlık sayfalarına) dalmış birisi.
Kabeyi karşıma alıp namaza durduğumda (içimdeki herşeyi bilen Yaradanıma) saygıyla eda ettiğim namazdan sonra günah olduğunu bildiğim ve beni Yaratanımın gözetlediğini ilerek nefsime yenik düşen biri...!
ama herzaman böyle değil tabi,nadiren.
onun içün diyorum bu herkeste böylemidir diye..
giyimine dikkat etmeyen birine önce bakmak istemiyorum ama sonra nefsim beni esir alıyor.
bana diyor ki:kendini kandırma<tamam haya imandandır>ama gözünün önünde işte.
Maddi olarak müsait olmasamda acaba Hacca yada Umreye gitsem faydası olur mu?
mesela sigara içen biriyim ve bunu örnek olarak verebilirim.çok defa paketi kırıp atmışımdır,bidaha içmeyeceğim diye pişmanlık duygusu ile.sağlığım ve cebim etkilenmesinin yanı sıra israf~günah diye.ama irade dışı en fazla 10-12 gün kendime hakim olabildim.
iradesi güçlü insanlardan değilim heralde.
Abdestsiz dışarı çıkmam , Cenab-ı Hakk'ın Lütfuyla Merhametine ve Affına sığınırım.Mevlanın Afuv ismi celili üzere affedilmeyi umarım.
Çok müzdaribim bu konuda...
Çok üzülüyorum durumuma...
Bazan diyorum ki Psikiyatriye gitsemmi (ruhu hasta) birimiyim acaba***
demiştim ya sanki içimde ikinci bir ben var?

Teşekkür ederim.

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
Namazımı bırakmamaya gayret ediyorum,sadece sabah ve yatsı namazlarına cemaate gitmek nefsime çok zor geliyor.ama yeneceğim onuda İnşallah.Normalinde müslümanlığa uygun bir yaşantım var.belkide eksiğim yok diyebilirim(takva~haricinde)...
mesela bir bakmışsınız elindeki avucundakini hayır hasenad için harcayabilen biriyim , bir bakmışsın(nefsinin esiri olmuş) haramı helali karıştırmış (ama bilnçli) biri..!
yalnız kaldığında özellikle tv.yada internet (karanlık sayfalarına) dalmış birisi.
Kabeyi karşıma alıp namaza durduğumda (içimdeki herşeyi bilen Yaradanıma) saygıyla eda ettiğim namazdan sonra günah olduğunu bildiğim ve beni Yaratanımın gözetlediğini ilerek nefsime yenik düşen biri...!
giyimine dikkat etmeyen birine önce bakmak istemiyorum ama sonra nefsim beni esir alıyor.
mesela sigara içen biriyim ve bunu örnek olarak verebilirim.çok defa paketi kırıp atmışımdır,bidaha içmeyeceğim diye pişmanlık duygusu ile.sağlığım ve cebim etkilenmesinin yanı sıra israf~günah diye.ama irade dışı en fazla 10-12 gün kendime hakim olabildim.
Abdestsiz dışarı çıkmam , Cenab-ı Hakk'ın Lütfuyla Merhametine ve Affına sığınırım.Mevlanın Afuv ismi celili üzere affedilmeyi umarım.

Teşekkür ederim.

bence bukadar karamsar olmayın bu konuda size sizden başka kimse yardım edemez rahatsız olduğunuz bir konuda mutlaka onu yapmamaya çalışın aklınızdan çıkarın şeytan aklınıza getirdiğinde salavat okuyun tevhit okuyun ne biliyim sürekli oyalayın kendinizi her insanın nefsi var ve bu herkesin başında onun için sadece siz öyle değilsiniz ve mutlaka namazdan sonra allaha yalvarın rabbim bizi doğru yola itecektir inşallah aradığınız huzuru bulursunuz slm ve dua ile:H

artu

Yasaklı Kullanıcı
Az yiyerek kesinlikle.

kula_kul_olmayan

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razı olsun...
Cidden içime biraz su serptiniz.
İNŞAALLAH dediğiniz gibi huzuru bulurum~buluruz.
Mevla son nefeste İmanımızı saklamamızı nasib etsin.amin.
bunu derken bile oruçlu olduğum zamanlar aklıma geliyo ve iftara birkaç dakika kala nasıl hararetlendiğimi ve bir an önce su içmek istediğimi hatırlıyorum.Ölüm anındaki hararet karşısında ya ne yapacağım*şeytanın gösterdiği bir bardak suya kanarmıyım*bana değişik kılıklarda gelip beni kandırırmı*
Şefaat İNŞAALLAH.ŞEFAAT YARESULALLAH.
Kendimi daha iyi hissettim. Allah gani gani razı olsun...
slm ve dua ile inş.

islam_güneşi

Kayıtlı Kullanıcı
neslihantozan arkadaşımın dediğine katılmakla birlikte bir kaç şey daha eklemek istiyorum ben de elbetteki içinizde bitirmelisiniz nefsinizi toprağa gömmelisiniz.unutmayınız ki nefis hiçbir zaman ölmez sadece toprağa gömülür nasıl ki bizler de öldükten sonra toprağa gömüleceğiz ve sonra dirileceğiz,nasıl ki bir tohum gömersiniz toprağa ve belli bir zaman sonra o tohum filizlenir ve büyür nefis de aynen öyledir işte.içiniz de bitirmelisiniz her şeyi sadece akıl ile değil kalp ile de düşünmelisiniz.akıl ve kalp birlikte size çok yardımcı olacaktır. suç sizin değil suç şeytanın,nefsindir.Allah ta onlarla baş etmek için akıl ve kalbi vermiştir bunu iyi kullanıp kullanmamak da size kalmıştır.kolay gelsin hepimize.esenlikler dilerim..

koskun

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm ,

nefisle mücadele üç yol ile olur ...

az yemek
az uyumak
az konuşmak ...

allaha emanet olunuz ...

kozete19

Kayıtlı Kullanıcı

Teşekkür ederim.

Saygıdeğer kardeşim yazdıklarınızın çoğunu hemen hemen hepimiz yaşıyoruz farklı şekiller de. İnsan sadece kendinden sorumlu olmayıp başkalarınında sorumluluğunu üstlenince daha dikkat etmen gerekiyor düşüncelerini yazan bütün kardeşlerimin fikirlerine aynen katılıyorum.dua etmekten asla vazgeçmeyin,ALLAH(C.C.)hepimizin yar ve yardımcısı olsun...
ALLAH'A EMANET OLUN.
Selam ve dua ile:evet

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt