Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NEBİYY’ÜT- TEVBE (sav) (1 Kullanıcı)

ondansonra19

Kayıtlı Kullanıcı
NEBİYY’ÜT- TEVBE (sav)
Tevbe, önce Âdem’den as geldi. Bu tevbesinin kabulü de, Resulullah sav efendimizi vesile ettiği için, Peygamber Efendmizin bir ismi de;
NEBİYY’ÜT_TEVBE denildi.
Resulullah sav Efendimizden evvel gelen nebilerin ve resullerin ümmetlerine ait tevbeler hiç makbul olmazdı. Bazılarının tevbesine de, ağır şartlar konmuştu.

İSRAİLOĞULLARININ TAPTIĞI BUZAĞI VE TEVBELERİ
Musa as Yüce Hakka münacat ve Tevratı almak için Tur-u Sina’ya gitmişti. Kırk gecelik vadesini orada tamamlayacaktı.
Musa as oraya gidince, Samiri İsrailoğullarının altınlarını ve gümüşlerini topladı. Onların bir araya gelmişinden bir buzağı yaptı:
_Musa’nın ibadet ettiği Rabbı budur.
Dedi; onları aldatıp buzağıya taptırdı. Bu yoldan çoğunu kâfir etti.
Musa as Tur’dan döndüğü zaman onların küfre düştüklerini gördü. Yaptıklarına pişman olup tevbe ederek İslam’a dönmelerine istediler. Bunun üzerine, Musa as onların tevbelerinin kabulünü Yüce Haktan tazarru ederek niyaz eyledi. Hak Teala, Musa’nın as bu niyazına karşılık şu emri verdi.
_Buzağıya tapanlar otursunlar; tapmayanlar üzerlerine gelip onların boyunlarına vursunlar. Bunlardan, boyunlarını uzatıp ölüme razı olanların tevbelerini kabul ettim.
Böylece onlara, kendilerini katletmelerini YÜCE HAKK emretti.

Ama efendilerin de efendisi saadet kaynağı Resulullah sav Efendimize ümmet olanların; küçük, büyük, kasden ve sehven işledikleri bütün günahlarını; kıyamete kadar; tevbe ettikleri takdirde, tevbelerini kabul buyuracağını Kur’an-ı Kerim’de müteaddit yerlerinde ALLAHU TEALA anlattı.
_’Allah tevbeyi kabul eder’(9/105)
Meallerini taşıyan ayeti kerimeler, yukarıda anlatılan tevbe hususunu tesbit eder. Bunlar Yüce Allahın vaadidir. Bu ikramı, Resulullah sav Efendimizin hürmetine onun için yapmıştır. Resulullah sav Efendimize
_NEBİYY’ÜT_TEVBE
Denilmesinin bir sebebi de budur.
Peygamber Efendimiz sav‘Allahu Teala, ümmetinin tevbelerini kabul edecektir.. Taa,ruhları boğazlarında gargara edinceye kadar’buyurmuşlar.

VAKİT VARKEN AZRAİL GELMEDEN GELİN TEVBE EDELİM KARDEŞLERİM!
YA RABBİ!BEN PİŞMANIN BÜTÜN YAPMIŞ OLDUĞUM GÜNAHLARDAN KEŞKE YAPMASAYDIM.İNŞALLAH BİR DAHA BEN YAPMAYACAĞIM.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt