Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ne Verdiğini Biliyormusun? (1 Kullanıcı)

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
1014.jpg

Ne Verdiğini Biliyormusun?

Esselamu Aleykum Ve rahmatullahi Ve berekatuh

السلام عليكم و رحمة الله وبركاته

oncelikle kelime tahlili yapmak istiyorum.,

السلام : esselam:

Cumlenin basinda bulunuyor bu es-selam veya ingilizce yazilisi ile al-salam oluyor.
Arapcadaki al yani el eki Marife yani bilinen demektir ingilizcedeki The gibi.
Selam ise baris demektir. Es selam ise bilinen bir yerden gelen baris demek oluyor. Burdaki The yani El eki de Allah’a gider. Yani bilinen bir baris , Allah’in barisidir.

Burda anlamamiz gereken selam verirken aslinda Esselamu diye baslamak gerekmektedir. Tabi bu bilinmeyipte yanlis uygulananlar arasindadir Selamun.. diye baslamak. Bilinmediginden oturu kast edilen manaya sozumuz ulasmis olur.

عليكم :
uzerinize

demektir. Bu kelimenin suan icin daha fazla tahlile ihtiyaci yok.

و:
Ve

yukarida bulunan vav harflerinin ikiside Ve manasini tasir.

رحمة الله :
Allah’in Rahmeti

Allah’in rahmeti.. simdi bu beni biraz dusundurdu. Rahmet o kadar genis kapsamli bir kelimedir ki. Dagiliminin genisligi yaratilan her seyi kapsar. Bilindigi uzere Kuran-i Kerime baslarken :
بسم الله الرحمن الرحيم deriz, yani Rahman ve Rahim olan Allah’in adi ile. Besmele icin yazilmis bir cok yazi vardir. Besmelenin detayina burda giremeyiz. Yalniz Rahmeti anlamak icin Ne icin besmeleyi de bilmek lazim. Siz simdilik besmeleyi kendiniz arastirin. Belki ben besmele icin bir yazi hazirlar ve daha sonra bu iki yaziyi daha duzenli bir sekilde birlestirir ve size tekrardan sunarim.

Rahman : Allah’in yer yuzunde yaratmis oldugu herseye gosterdigi rahmet in sifatidir.
Rahim : ise Mahser gunu hesap verecegimiz zaman yalnizca inan kesime gosterecegi rahmet sifatidir.

Bu durumda bir kisiye selam verirken Allah’in Rahmeti seninle olsun demis oluyoruz.
Bu muazzam bir dua olmus oluyor. Muhatabimizin hem dunyasini hem ahiretini dusunmus oluyoruz. Rahman in ve Rahim in tecellisini isteyerek.

بركاته :
Berekatuh : yani bereketi burdaki kelime bereket tir. sonda bulunan kirmizi renklendirilmis harf ه he harfi zamirdir. Allah’inBereketi olur. Burdaki zamir Allah’a doner.

Simdi o zaman selam verirken ne verdigimizi bilmis olduk.
Esselamu Aleykum Ve Rahmatullahi Ve Berekatuh
Allahin barisi rahmeti ve bereketi senin uzerine olsun (veya seninle olsun)

Selam vermenin hukmu sunnettir. Yani bir muslumanin uzerine dusen bir gorevdir.
A kisisi selam verirse B kisisi selam almakta zorunludur. Yani selami almak FARZ dır. Ya seve seve ya da seve seve almasi gerekir. Iste islam dininin en guzel yani Ammar icin burasidir.
Asla iki kisi arasinda bir hir gurun kirginligin olmasini istememesidir. Ki bunu hucurat suresinin muhtelif ayetlerinde de belirtmistir. Burda da devreye giren kardeslik bahsi vardir bunu da daha sonra ekleyecegiz insallah.

Simdi o zaman biraz dusunelim.
Kahveye birisi girdi ve dediki:
Selamun Aleykum agalar.
Yani Allah’in barisi sizinle olsun agalar.
Ve pesinden : Varmi lan bana yan bakan\ sozcugunu eklerse verdigi selamin ne demek oldugun bilmedigini cok rahat bir sekilde gormus oluruz.

Ben selam veriyorum esselamu aleykum Allahin barisi senin uzerine olsun
yani diyorumki kardesim benden sana asla zarar gelmez! Cunku ben sana Allah’in barisini sana garanti ediyorum.

Karsimdaki de farz oldugu icin otomatikman bu selami almak zorunda kaliyor. Ve Aleykum selam diyor. Ve Allahin barisi seninle de olsun. Yani isin asli şoyle oluyor: Benden barisi garantiledigimi duyunca Heee oylemi kardesim ne demek elbette benden de sana asla zarar gelmez!

Bize kalan ise Ve rahmatullahi Ve berekatuh kismini eklemek kaliyor sadece..

O zaman; Esselamu Aleykum Ve Rahmatullahi Ve Berekatuh..

Ben bu sebebten selam veriyorum

28-9-09/Ammar Yağcı

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykümselam
emeğine sağlık canım Rabbim razı olsun.. :a03:

gncl

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.gencallarinsaat.com
Esselamu Aleykum Ve Rahmatullahi Ve Berekatuh......allah razı olsun sayenızde her gecen gun bılmedıklerımız veya unutup da sunnetlerı ve farzlari kısalttıklarımızı tekrardan oğrenıyoruz sızler hatırlatıp oğretıyorsunuz bızlerede oğrenıp uıygulamak duşuyor allah sendne razı olsun kardeşim

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
ve aleykümselam
emeğine sağlık canım Rabbim razı olsun.. :a03:
vealeyküm selam:a12: canım. hepimizden inşaallah B)

Esselamu Aleykum Ve Rahmatullahi Ve Berekatuh......allah razı olsun sayenızde her gecen gun bılmedıklerımız veya unutup da sunnetlerı ve farzlari kısalttıklarımızı tekrardan oğrenıyoruz sızler hatırlatıp oğretıyorsunuz bızlerede oğrenıp uıygulamak duşuyor allah sendne razı olsun kardeşim
vealeyküm selam:a12:
Rabbim cümlemizden razı olsun inşaallah.. bu yazıyı yazan kardeşimdende , bendende sendende hepimizden inşaallah B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt