Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ne bir Gül nede Bülbül kadar olabildik ... (1 Kullanıcı)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Bir akşam vakti camdan dışarıyı seyrederken camın önüne bir bülbül konuvermez mi..
Hikmetinden sual olunmaz diyerek bülbül’e “Hoş geldin” dedim.Bülbül bana

-“Sana misafir geldim bana ne ikram edeceksin” dedi. Şaşırdım, bülbüle ne ikram edilir ki?

-“Ey bülbül, sen gül’e aşık gül sana meftun.Sana günahlarım ve ahmaklığımdan başka ikram edecek bir şeyim yoktur ister bu kapkara taşları alıp altına çevir istemezsen alma”

-“Bizi sana misafir gönderene senin ikram ettiğini almamak yakışmaz”

-“Peki ey bülbül, misafir eli boş mu gelir, sen ne getirdin?”

-“Biz de sana bir nasihat getirdik ”

-“ Ey bülbül anlat o zaman da senden bir nasihat alalım”

-“Aklını bana ver ve beni hiç bir yerini kaşımadan dinle yoksa nasihatı vermem”

-“Tamamdır, kaşıntıdan ölsem de kaşınmam.Seni dinliyorum”

-“Sen Akabe Biatını bilir misin?”

-“Himmetleri ile biliriz”

-“Peki orada ne oldu ?”

-“Yok Ey bülbül, sen anlat ben dinleyeyim, bizi imtihana düşürme”

-“O zaman bu konuyu anlaman için sana bir hadis aktarayım. Peygamber S.A.V efendimiz buyuruyorlar ki;”

* "Benim şefaatim ümmetimden büyük günah işleyenler içindir."

Herkesçe bilinen meşhur "Akabe Biatı" nda Hz.Resulullah S.A.V ashab'ından birdaha;
İçki içmeyeceklerine, Kız çocuklarını diri diri gömmeyeceklerine, zina etmeyeceklerine, öldürmeyeceklerine ve ALLAH'ın haram kıldığı herşeyden kaçınacaklarına dair söz alarak tevbe ettirmiş ve günahları olanların günahlarını affettirmişti.Yani yukarıda naklettiğim Hadis’i ilk uyguladığı yer ve kişiler olmuştu. Numune bir şefaat edip ahir ümmetine misal olmuş”

-“Peki, Akabe Biatı bitti mi? veya sadece orada mı kaldı” deyiverme cahil cesaretini gösterdim bülbüle.

-“Hayır, ne orada kaldı ne de bitti.Hz.Resulullah S.A.V'in yaptığı veya söylediği hiçbirşeyin sonu olmadığı gibi kıyamete kadar olan süre içinde tekrarlanarak ismini ve yerini "sünnet-i seniyye" olarak muhafaza edecektir.”

-“Peki ey bülbül, bazıları diyorlar ki; tövbe etmek için illa büyük bir zat’a ihtiyaç yoktur.Ben ALLAH’a kendim de tövbe ederim.”

-“Sen onu diyene söyle; mahşer de Peygamber Efendimizi boş yere aramasın.Yalnızlık bir tek ALLAH’a mahsustur.Gerek olmasaydı vesileyi yaratmazdı, bulutu yağmura, kadın ve erkeği çoğalmaya vesile kıldı.Vesileye bir tek kendisinin ihtiyacı olmadığının delili ise Hz.İsa Peygamber dir.İnsanoğlu anlasın istedi ama maalesef bazı insanlar saptırdılar”

-“ Ey bülbül hakkını helal et ben de konuyu saptırdım, şefaat de kalmıştık”

-“Evet, Peygamberler peygamberi Hz.Muhammed Mustafa S.A.V dünyasını değiştirmeden önce önemli maddi ve manevi miraslar bırakmıştır.Bu miraslardan önemlileri efendimizin torunları olan Hz.Hasan ile Hz.Hüseyin efendilerimizdir.Mirasçılar ise dedelerinin miraslarını çoğalan nesilleri ile günümüze kadar taşımışlardır.Dolayısıyla önemli bir farz olan şefaat ve tevbe bu mübarek silsile ile birlikte günümüzde yaşamaktadır”

Aklıma şöyle bir soru geldi;

- "Peygamberimizin vaad ettiği şefaat ahiretde değil midir?

-"Ey ahmak dinle; Şefaatin evveli dünyada ahiri ahiretde olacaktır. Buna en iyi örnek yine "Akabe Biatı" dır.Günümüzde Sadat-ı Nakşibend-i bu farzı devam ettirmekte olup sizlerin günahlarına
tevbeyi bir kezzap misali dökerek kirli nefis ve amel defterlerinizi arıtıp beyazlatmakta ümmet-i Muhammed'in senin gibi büyük günahkarlarına dedelerinin şefaatini ulaştırmakta olup müslümanların kurtuluşlarını sağlamaktadırlar.”

-“ Ey bülbül, bu benim hiç aklıma gelmemişti...”

-“Senin aklına gelmeyen o kadar çok şey var ki..”

-“Bir konuya aklım takıldı bana anlatır mısın?

-“Nedir o?”

-“Eğer bu şefaat benim bildiğim gibi sadece ahiret de edilecek olsaydı halimiz ne olurdu ?

-“Şu üç şeyden sıkıntıya düşerdin;

1-Sekerat-ölüm azabı

2-Kabir azabı

3-Mahşer azabı. Ansızın gelip seni yakalayacaktı ve senin için yapacak hiç birşey de kalmayacaktı.

-“Peki ey bülbül, biz tövbeyi alınca veya birine vesile olunca ne oluyor?”

-“İşte benim sana vermek istediğim nasihatı vermeden sen bana soruverdin.İyi dinle o zaman ;
Bir sofi ki, bir aceminin tevbe etmesine vesile olmak amacı ile Sadat'a kavuşmasına sebep olsa bu durumda Hz.Resulullah S.A.V efendimizin ŞEFAATİ’NİN VE BİATIN BİR AYAĞI OLUR.Bu kavuşma, ALLAH ve Resulu'nün hoşnutluğu olarak o sofiye geri döner.Ayrıca tövbe alan aceminin ömrünün sonuna kadar yaptığı hayırlı ameller aynen ona da yazılır.”

-“Hakkını helal et ey bülbül, bir senin ikramına bak bir de benim ikramıma..”

-“İkisi de aynı kapıya çıkar”

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm sümeyyecim ders verici anlam yüklü bir paylaşım olmuş emeğine sağlık, selam ve dua ile :a03:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt