Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NASUH TEVBESİ (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Nasuh Tevbesi;
Geçmiş günahlara pişman olmak. Farzları iade etmek. Namaz, oruç, zekât gibi üzerine kazası kalmış olanların kazalarının yerine getirilmesi. Zulüm ile elde edilmiş mal–mülkün sahibine iade edilmesi. Hasımlarla helâlaşmak. İşlenilen günaha bir daha dönmeme konusunda azimli ve kararlı olmak. Nefsini isyanla nasıl besleyip büyüttüyse, şimdi de nefsini Allah a itaat yolunda öyle eritip küçültmek.

"Allah a nasûh tevbesiyle tevbe ediniz" (et-Tahrim, 66/8)
mealindeki ayette hem işaret, hem de beşaret vardır.İşaret tevbeye, beşaret de kabul olunacağınadır. Çünkü kabul olunmayacak olsa emrolunmazdı.

"Ey İman eden kullarım! Benden yüz çevirdiniz, gidiyorsunuz. Bana dönün! Öyle bir tevbe ile dönün ki, günah işleyeceğiniz vakitte size nasihat edici olsun."İşte bu tevbe, nasuh tevbesidir. ...

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NASUH TEVBESİ

nasuh tevbesine ihtiyaçyokmu kimse okumamışS.A.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

nasuh tevbesine ihtiyaç yokmu kimse okumamışS.A.

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

a.s.
ablacım Rabbim öyle bi nasuh tövbesi nasip etsin ki
ondan sonra hiç günah işlemeyeyim ve o son tövbem olsun

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa_xtar yazdı:
a.s.
ablacım Rabbim öyle bi nasuh tövbesi nasip etsin ki
ondan sonra hiç günah işlemeyeyim ve o son tövbem olsun
İNŞALLAH oğlum Allah hepimize nasip etsin

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

ister mecusi ister putperest ol yine gel
tevbeni bin defa bozsanda yine gel
bu kapı ümitsizlik kapısı değil
ne olursan ne ol yine gel. hz mevlana ne güzel demiş değilmi? ama Allah'ımızın dediği gibi bir daha günahlara dönmemek üzere gelmek te en güzeli olsa gerek.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

İçinizde nasuh tevbesi yapan oldumuB)B)B)

serap bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı

S.A.
HAFİZE KARDEŞ BENİM ÖYLE BİR YARAMA DOKUNDUN Kİ.....
BEN ÇOK GÜNAHKARIM RABBİM BENİ AFFETSİN DİYE SÜREKLİ DUA EDİYORUM VE TEVBE ETTİKLERİMİ İŞLEMEMEK İÇİN UĞRAŞIYORUM İNŞ BUNDA MUVAFFAK OLABİLİRİM RABBİM BENİM VE TÜM KARDEŞLERİMİN TEVBELERİNİ KABUL ETSİN İNŞ....:(:(:(:(:(:(

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

hafize yazdı:

İhtiyaç olmaz mı,Allah razı olsun.O kadar iyi biliyorumki bu ayeti,her harfi bana en lazım olan ayettir.Bu ayet olmasa nasıl ruhumuzu teskin ederiz geçmişteki günahlarımızın ızdırabına karşı?Elimden geldiğince bu koşulları sağladım,eskiden işlediğim tüm günahlara bir daha işlememek üzre tevbe ettim,umarım Rabbim cümlemizle beraber benim de tevbemi kabul etmiştir.Bir daha da o günahlara dönmedim şükür.Allah döndürmesin.

nuraykoglu

Kayıtlı Kullanıcı

a.s.

tövbeye ihtiyacımız olmazmı allah bütün günahlarımızı affetsin

kıyamet günü efendimizin şefaatçilerinden olmak nasip etsin

allaha emanet olun

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

serap bozkurt yazdı:
S.A.
HAFİZE KARDEŞ BENİM ÖYLE BİR YARAMA DOKUNDUN Kİ.....
BEN ÇOK GÜNAHKARIM RABBİM BENİ AFFETSİN DİYE SÜREKLİ DUA EDİYORUM VE TEVBE ETTİKLERİMİ İŞLEMEMEK İÇİN UĞRAŞIYORUM İNŞ BUNDA MUVAFFAK OLABİLİRİM RABBİM BENİM VE TÜM KARDEŞLERİMİN TEVBELERİNİ KABUL ETSİN İNŞ....:(:(:(:(:(:(
Serap kardeşim hangimizin günahı yok hepimizde var ama biz melek değiliz Rabbimize elimizi açıp günahlarımızın affını isteyeceğiz Rabbimiz de rahmetinle bizi bağışlayacak inş biz isteyelim ki allahım versin her zaman kapısını biz çalacağız S.A

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
hafize yazdı:

İhtiyaç olmaz mı,Allah razı olsun.O kadar iyi biliyorumki bu ayeti,her harfi bana en lazım olan ayettir.Bu ayet olmasa nasıl ruhumuzu teskin ederiz geçmişteki günahlarımızın ızdırabına karşı?Elimden geldiğince bu koşulları sağladım,eskiden işlediğim tüm günahlara bir daha işlememek üzre tevbe ettim,umarım Rabbim cümlemizle beraber benim de tevbemi kabul etmiştir.Bir daha da o günahlara dönmedim şükür.Allah döndürmesin.
Avukat kardeşim ben de nasuh tevbesi yapmıştım ama çok oldu hangi ayet yazarmısın eğer uzunsa ayetin hangi sayfada olduğunu söylersen sevinirim her zaman okumakta yarar var S.AB)B)B)

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

ES SELAMU ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKATÜ,
ABLACIM ALLAH RAZI OLSUN BU DUAYA İHTİYAÇ OLMAZMI HEMDE ÖLE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR Kİ RABBİM BİZLERİ AFFETSİN İMANLA YAŞAYIP İMANLI ÖLMEYİ NASİP ETSİN

akberzah

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim ümmeti Muhammedin ve benim en küçüğünden en büyüğüne tüm günahlarımızı affetsin inşallah günahlarımızla bizim aramızı maşrıkla mağribin arasını açtığı gibi açsın ki birdaha günaha dönüşümüz olmasın ALLAH'ın rızasını kazanırız inşallah..

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Avukat kardeşim ben de nasuh tevbesi yapmıştım ama çok oldu hangi ayet yazarmısın eğer uzunsa ayetin hangi sayfada olduğunu söylersen sevinirim her zaman okumakta yarar var S.AB)B)B)

Tevbe -i nasuh ne demektir? Nasıl yapılır? Şartları nelerdir?` Tevbe -i nasuh, Kur`an`a ait bir kavramdır. Ciddi, halis ve safi olarak, hulus-u kalp ile sırf günahların bağışlanmasını dileyerek sırf Allah rızası için yapılan tevbe demektir. Nasuh , `nush ve nasihat` kökünden mübalağa siygasındadır. Günahı günah olduğu için terk etmek, haramdan haram olduğu için yüz çevirmek, sırf Allah korkusuyla günahtan ve haramdan pişmanlık duymak, bir daha günahlara dönmemek üzere günahların şerrinden Allah `a sığınmak ve tevbe etmek demektir. Kur`an`da şöyle buyurulur: `Ey iman edenler! Allah `a tevbe-i nasuh ile (tam bir ihlas ile) tevbe edin. Umulur ki, Rabb `iniz günahlarınızı bağışlar ve sizi altından ırmaklar akan Cennetlere koyar. O gün Allah `ın peygamberi ve beraberindeki mü`minleri utandırmayacağı gündür. O gün onların nuru önlerinden ve sağlarından koşarak Cennete yol gösterirken, onlar da: `Ey Rabb `imiz! Nurumuzu tamamla ve bizi bağışla! Muhakkak Senin her şeye gücün yeter!` derler.`1 Muaz bin Cebel (ra ): `Ya Resulallah ! Tevbe -i Nasuh nedir?` diye sordu. Peygamber Efendimiz (asm ): `Kul, yapmış olduğu günahtan öyle nedamet eder ve Allah `a öyle özür diler ki, sağılan süt memeye dönmediği gibi, bir daha günaha dönmez!`2 Hazret -i Ali (ra ) bir gün birisinin `Allahümme inni estağfiruke ve etubü ileyke` (Allah `ım Senden bağışlanmak isterim ve Sana tövbe ederim) dediğini işitmişti. Dedi ki: `Dil çabukluğu ile söyleyip, kalpten tevbe etmemek yalancılar tövbesidir!` Adam: `O halde tövbe nedir?` dedi. Hazret -i Ali : `Tövbede altı şey toplanmalıdır: 1-Geçmiş günahlara pişmanlık, 2-Farzları yapmak, 3-Kötülükleri terk etmek, 4-Düşmanlarla ve hasımlarla helalleşmek, 5-Bir daha günaha dönmemeye azm etmek. 6-Nefsi günahlarda büyüttüğün gibi onu Allah `a itaatte eritmek ve ona günahların zevkini tattırdığın gibi, Allah `a itaatin zorluğunu ve acısını tattırmak` dedi. Peygamber Efendimiz (asm ) buyurmuştur ki: `Kul tövbe ettiğinde Allah onun günahlarını hafaza meleklerine unutturur. Aynı şekilde onun organlarına unutturur. İşlediği yerdeki izlerini de yok eder. Ta ki, Allah `ın huzuruna vardığında günah işlediğine dair aleyhinde şahitlik edecek bir şey bulunmasın!`3 Dua Allah `ım ! Bizi günahlarımıza karşı tövbekar kıl! Bizi suçlarımıza karşı nadim kıl! Bizi kebirelerimize karşı pişman kıl! Bizi kabahatlerimize karşı itirafçı kıl! Bizi hatalarına karşı Senden korkan ve Sana sığınan kullarından eyle! Senden korkumuzu affa çevir! Senden umudumuzu hasenata çevir! Senden isteyişimizi bağışlanmamıza vesile kıl! Sana dönüşümüzü mağfiret sebebi say ! Bizden vazgeçme! Bizi günahlarla baş başa ve çaresiz bırakma! Bizi umutsuz bırakma! Bizi nefsimizin ve şeytanımızın vesveselerine karşı koru! BiAmin... Dipnotlar: 1- Tahrim Suresi : 8 2-ze makbul tövbe nasip et! Tövbelerimizi kabul buyur! Bizi Cehennem ateşinden koru! Amin... Amin...

dolunayhilal

Kayıtlı Kullanıcı
Ey İman eden kullarım! Benden yüz çevirdiniz, gidiyorsunuz. Bana dönün! Öyle bir tevbe ile dönün ki, günah işleyeceğiniz vakitte size nasihat edici olsun."İşte bu tevbe, nasuh tevbesidir. ...
user_online.gif

NASUH TÖVBESİNE İHTİYACIM VAR ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN TÖVBELERİMİZİ KABUL EYLESİN

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt