Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Yaptığınız işle, sattığınız malla, söylediğiniz sözle başkalarının hakkına mı geçiyorsunuz? Ya da va-zifelerini gözardı mı ediyorsunuz? Helal ve haramı unututtunuz mu yoksa?
Paldır küldür yaşayanlardan, dönüp de arkasına bakmayanlardan mısınız? Hayat geçiyor. Zamanla birlikte mekanlar da çevre de değişiyor. Yıllar sonra bugün çevrenizde bulunan insanları nasıl bulup da helalleşeceksiniz? Ya bu hâl üzere dünya değiştirirseniz? Öyle ya ahirette nasıl hesap vermeyi düşünüyorsunuz? Diyelim ki öğretmensiniz: Çocukları iyi yetiştirmediniz (ve kendinizi de!). İyi öğretmediniz, çocukları dersten, belki de hayattan, ailesinden soğuttunuz. Bazılarının hakkı olan notu bile bile vermediniz. Süründürmek istediniz. Belki de süründü ve hayatı karardı. Bir de size maddi-manevi “hediye” sağlayan ailelerin çocuklarına iltimas yaptınız. Evet, öbür dünyada nasıl helalleşeceksiniz?

Öğrencisiniz dersi sabote ettiniz, öğretmenlerinizin şevkini kırdınız, arkadaşlarınızın motivasyonunu düşürdünüz, onları kötü alışkanlıklara yönlendirdiniz, hayat çizgilerini değiştirdiniz, annenizin babanızın emeğini boşa çıkardınız. Kardeşlerinize ve küçüklerinize kötü örnek oldunuz. Nasıl helalleşeceksiniz?

Esnafsınız sattığınız mallar, verdiğiniz çek ve senetler hep dökülüyor. 2 ye anlaşıp 3 e satmaya, bahara anlaşıp kışa vermeye çalıştınız ve işin kötüsü buna alıştınız. Malınızdan memnun olmayanların âhı gökleri okşuyor artık! Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?

İşverensiniz ürettiğiniz ürünlerin kalitesi, çalıştırdığınız işçilerin hakları gibi çürük. Sırf tazminat hakkı doğmasın diye bir yıl bile çalışmadan gönderdiniz onları. Ya da onların ruhu bile duymadan her yıl gir çık yaptınız kağıt üzerinde. Sigortalarını yatırmadınız ve kâr ettiğinizi düşündünüz. Alnınıza ecel terleri düştüğünde nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?

İşçisiniz yeteri kadar gayret etmediniz, işveren haklarına riayet etmediniz, onun zarara girmesi sizi hiç ilgilendirmedi, iş ahlakını zedelediniz, çok çalışanları hep kınayarak toplam çalışma kalitesini etkilediniz. Aldığınız ücreti helal ettirmek aklınızın ucundan bile geçmedi. Nasıl zarar verirsem o kârdır diye düşündünüz. Ölüm kapıyı çaldı ve artık geri dönüş yolu tıkandı. Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?

Gıda üreticisisiniz ürettiğiniz gıdalar kalitesizdi, hastalık taşıyordu, gramajlar hep bozuktu, sağlığa zararlı katkı maddeleri, kanserojen boyalar, zararlı gübreler, ilaçlar, hormonlar kullandınız. İnsanlarda nesiller boyu sürecek kalıcı hastalıklara yol açtınız. Mağdurlarınız hastane kapılarında perişan oldu, maddi manevi servetleri heba olup gitti. Onların âhı sizi arıyor? Nasıl kaçacaksınız? Musallâdaki helallik sizi kurtaracak mı?

Baba ya da annesini Eşinize, çocuklarınıza, ailenize, akrabalarınıza, komşularınıza iyi ve örnek bir insan olmadınız. Ahlak veremediniz. Hep köşe dönmeye çalıştınız, kötü örnek oldunuz. Sılai rahmi, akrabalar arasındaki sevgiyi, muhabbeti dedikodularla, çekememezlikle, kaprislerinizle bozdunuz. Çocuklarınıza şefkat, helal kazanç, çalışkanlık, okumak, iyi bir insan ve Müslüman olmak duygusunu aşılamadınız. Hatta bu duyguları ciddiye bile almadınız. Yetiştirdiğiniz çocuk cemiyete zararlı bir insan haline geldi, kötü alışkanlıkları da var ve yakanıza yapıştı. Nasıl helalleşeceksiniz?

Devlet adamısınız Vatandaşsınız Hakimsiniz. Emniyet mensubusunuz.Gazetecisiniz Siyasetçi, belediye başkanı, müsteşar, bürokrat ya da müteahhitsiniz. Meslekleri çoğaltabiliriz. Farz edin ki, fırıncı, ayakkabıcı, eczacı, hekim, cerrah, mühendis, mimar veya kasapsınız. Biliyorsunuz ki yanlış işler yapıyorsunuz. Bile bile devam etmeyi hâlâ düşünüyor musunuz? Son nefese kadar böyle devam ederseniz, nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz? Acaba helalleşmeye fırsatınız olacak mı?

Helalleşme çok önemli

Üzerinde kul hakkı bulunan bir insan, muhatabını bulup helâllik dilemek mecburiyetindedir. Bu hak, gıybet, iftira, yalan isnadı. vs. gibi manevî boyutlu haklar ise, ancak hak sahibiyle açık-seçik konuşularak helâl ettirilebilir. Eğer hakkın borç alacak gibi maddî boyutu varsa, bunları hemen ödeme cihetine gidilmelidir.

Şeytan sizi Allah ile aldatmasın

Nasıl olsa Allah affeder anlayışını körükleyip, insanları günaha koşturan melun şeytandır. Allahın rahmeti elbette geniştir, sonsuzdur ama kul hakkı müstesnadır. Bakın Rabbimiz Fatır Sûresinde (5-8 ayetler arasında) bunu nasıl izah ediyor

Ey insanlar! Allahın vaadi gerçektir sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O çok aldatıcı olan şeytan da sizi Allah ile aldatmasın. Şeytan size düşmandır siz de onu düşman belleyin. O, kendi taraftarlarını alevli ateşte barınmaya çağırır! İnkâr edenlerin hakkı şiddetli bir azaptır. İman edip güzel işler yapanlar için ise bir bağışlanma ve büyük bir ödül vardır. Kötü işi kendisine süslenip de artık onu güzel bir iş olarak görmeye başlayan kimse de o müminler gibi olur mu? Allah dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola iletir.

Adalet ilk adım

Kul hakkından korkuyorsanız âdil olmanız gerekiyor. Bunun da ilk adımı ferdin şahsi hayatında Müslümanlığını yaşaması ile atılır. Sonra daire genişletilir, aileden topluma uzanan çizgide ibadet duygusunun, ibadet duygusu içinde itidalin ve aynı zamanda istikametin hakim olması adımları gelir. Kurandan istifadenin yolu takvadan geçer ve takva ile en içli-dışlı olan şey adalet ve istikamettir. Her cuma hutbelerde dinlediğimiz İnnallâhe yemüru bil-adli vel-ihsani..(Nahl, 16/90) ayetinde de ilk önce adalet emrediliyor, sonra ihsan geliyor.

Fırsatınız var

Hz. Peygamber, Kul bir günah işler, bu günahı onu Cennete götürür! buyurunca, Bu nasıl olur? dediler. O, Günah işleyip, tevbe ederek ve günahtan kaçarak, gözlerini Allahın dergâhına diker. Neticede Cennet’e girer.” (Heysemi, Mecmeuz-Zevaid, 1, 199) şeklinde cevap verdi. Said b. Cübeyr, En abid kişi kimdir? sorusuna: Günah işleyip, bu günahı her hatırlayışında daha çok ibadet eden kimsedir. cevabını verdi. Hz. Peygamber En seçkininiz, değişik fitnelerle karşılaşıp tevbe edendir. (el-Münavî, Feyzul-Kadir, 3, 468) demiştir. YAZAR:
MUSTAFA AYDIN/AİLEM/ZAMAN

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?

selamünaleyküm ablacım,

yaptığım bütün işlerde ilk önce ALLAH rızasını gözetiyorum kimsede ne hakkım kalsın ne de kimsenin üzerimde hakkı kalsın istemiyorum.inşaALLAH hepiniz benden razısınızdır hakkınızı helal edin kardeşlerim.Özellikle sevvalmina kardeşim inşaALLAH ben senin hakkını ödeyebilirim en zor günümde yanında olduğun için.

selamünaleyküm

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
selamünaleyküm ablacım,

yaptığım bütün işlerde ilk önce ALLAH rızasını gözetiyorum kimsede ne hakkım kalsın ne de kimsenin üzerimde hakkı kalsın istemiyorum.inşaALLAH hepiniz benden razısınızdır hakkınızı helal edin kardeşlerim.Özellikle sevvalmina kardeşim inşaALLAH ben senin hakkını ödeyebilirim en zor günümde yanında olduğun için.

selamünaleyküm
Aleyküm Selam canım kardeşim,şuna canı gönlüden eminimki bizler senden memnunuz hakkımızda yoktur,vasaki helal olsun.Sende bizlere hakkını helal et kardeşim dualarınızda unutmayın.ALLAHA EMANET OLUN

etruce

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun yine çok güzel bir konuyu paylaşmışsınız.gerçektende bazen bu konuyu unutarak davranıyoruz. kul hakkı çok önemlidir.her müslüman kardeşimizin yanından ayrılırken helallik istemek en iyisi.selametle

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
selamünaleyküm ablacım,

selamünaleyküm

selamünaleyküm ablalarım ben sizileri çok seviyorum özellikle ikinizi canım ablam ne hakkım olurki asıl sizler hakkınızı helal edin çok güzel bilgiler öğrendim sizleri çok seviyorum gerçekten iyiki varsınız.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

etruce yazdı:
allah razı olsun yine çok güzel bir konuyu paylaşmışsınız.gerçektende bazen bu konuyu unutarak davranıyoruz. kul hakkı çok önemlidir.her müslüman kardeşimizin yanından ayrılırken helallik istemek en iyisi.selametle
Rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim,yanlış bile davranmamış olsak müslümana yakışan konuşmanın bile hakkı vardır düşüncesiyle helallik istemektir sizde bu acizane kardeşinize hakkınızı helal edin

gurcu_05

Kayıtlı Kullanıcı

fazla zamanım yok bide internet cafe deyim onun için sizin yazdıklarınızı okuyamadan bişey soracağım kusura bakmazsınız inşallah...ahirette sevaplarla günahlar tartıldı sevaplar ağır geldi ama bu insan kul hakkına girmiş dünyada iken, helalleşemeden ölmüş bu kişi cezasını çekmek üzere cehenneme mi yoksa cennete mi gidecek .allah c.c 'bana kul hakkıyla gelmeyin diyor'.cevaplarınız için şimdiden allah razı olsun

etruce

Kayıtlı Kullanıcı

BU GÜZEL AİLEYE DAHADA ÖNEMLİSİ TÜM MÜSLÜMANLARA VARSA HAKKIM HELAL OLSUN..SİZLERDE HELAL EDİN.ALLAHA EMANET OLUN İNŞALLAH

nurrumeysa

Kayıtlı Kullanıcı

BENİMDE ŞAŞADIĞIM SÜRECE EN ÇOK DİKKAT ETTİYİM KONU BANA BAŞKASININ HAKKININ GEÇMEMESİ FAKAT BUHERZAMAN MÜMKÜN OLMUYOR TABİKİ.

RABBİMİN HUZURUNA HELALLAŞTIKTAN SONRA ÇIKARIZ İNŞALLAH

ALLAHA EMANET OLUN

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
evindar yazdı:
selamünaleyküm ablacım,

selamünaleyküm
Aleyküm Selam canım kardeşim,şuna canı gönlüden eminimki bizler senden memnunuz hakkımızda yoktur,vasaki helal olsun.Sende bizlere hakkını helal et kardeşim dualarınızda unutmayın.ALLAHA EMANET OLUN

selamünaleyküm ablacım

bizler ancak senin öğrenciniz benim bir hakkım varsa helali hoş olsun bütün kardeşlerim içinde aynı düşüncedeyim.Dualarınızda olabilmek duası ile.

selamünaleyküm

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
evindar yazdı:
selamünaleyküm ablacım,

selamünaleyküm

selamünaleyküm ablalarım ben sizileri çok seviyorum özellikle ikinizi canım ablam ne hakkım olurki asıl sizler hakkınızı helal edin çok güzel bilgiler öğrendim sizleri çok seviyorum gerçekten iyiki varsınız.

selamünaleyküm güzel kardeşim,

eğer varsa bir hakkım helali hoş olsun ama bilki ben senin hakkını ödeyemem dayımın ameliyatında yapmış olduğun o yüce davranış daima önündeki engelleri kalkmasına vesile olur inşaALLAH gönderdiğin kardeşlerimizden de Rabbimiz razı olur inşaALLAH.

selamünaleyküm

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

gurcu_05 yazdı:
fazla zamanım yok bide internet cafe deyim onun için sizin yazdıklarınızı okuyamadan bişey soracağım kusura bakmazsınız inşallah...ahirette sevaplarla günahlar tartıldı sevaplar ağır geldi ama bu insan kul hakkına girmiş dünyada iken, helalleşemeden ölmüş bu kişi cezasını çekmek üzere cehenneme mi yoksa cennete mi gidecek .allah c.c 'bana kul hakkıyla gelmeyin diyor'.cevaplarınız için şimdiden allah razı olsun
Esselamu Aleyküm kardeşim,eğer bir kul Rabbinin huzuruna kul hakkı ile gelirse,Rabbim o kul ile hakkı olan diğer kulu birbiriyle helalleştirmeden o kimseye cennete koymaz ancakki diğer kul hakkını helal eder kulda cennete girer.Bu konu çok önemli kardeşim kul hakkı deyip geçmemek lazım ama şuakadarcık davranıştanda ne olur demeyelim

suu83

Kayıtlı Kullanıcı

BENDE KUL HAKKINA ÇOK DİKKAT ETMYE ÇALIŞIYORUM.HER ZAMAN DA DUA EDİYORUM HİÇBİR KULUN ÜZERİMDE HAKKI BULUNMASIN DİYE.ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN ŞİMDİDEN HERKES HAKKINI HELAL ETSİN KARDEŞLERİM.

hayal_8100

Kayıtlı Kullanıcı

s.a asım zeynep çelıştığımiçin akşamları yazdıklarınızı okuyorum.galiba bu durumda en çok helallik istemesi gereken benim.çok güzel şeyler yazıyorsunuz ve ben faydalanmaya çalışıyorum.şimdi hepinize diyorum ki HAKKINIZI BANA HELAL EDERMİSİNİZ???

gurcu_05

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
gurcu_05 yazdı:
Esselamu Aleyküm kardeşim,eğer bir kul Rabbinin huzuruna kul hakkı ile gelirse,Rabbim o kul ile hakkı olan diğer kulu birbiriyle helalleştirmeden o kimseye cennete koymaz ancakki diğer kul hakkını helal eder kulda cennete girer.Bu konu çok önemli kardeşim kul hakkı deyip geçmemek lazım ama şuakadarcık davranıştanda ne olur demeyelim

gurcu_05

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
gurcu_05 yazdı:
cevap için allah razı olsun...bu durumda insanın sevabi çok olsa bile kul hakkına girmişse cennete gidemeyecek mi?

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Peygamber, Kul bir günah işler, bu günahı onu Cennete götürür! buyurunca, Bu nasıl olur? dediler. O, Günah işleyip, tevbe ederek ve günahtan kaçarak, gözlerini Allahın dergâhına diker. Neticede Cennet’e girer.” (Heysemi, Mecmeuz-Zevaid, 1, 199) şeklinde cevap verdi. Said b. Cübeyr, En abid kişi kimdir? sorusuna: Günah işleyip, bu günahı her hatırlayışında daha çok ibadet eden kimsedir. cevabını verdi. Hz. Peygamber En seçkininiz, değişik fitnelerle karşılaşıp tevbe edendir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt