Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

nasihat (1 Kullanıcı)

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
NASİHATLARIM GENELDE BÜTÜN MÜSLÜMAN KADINLARA, ÖZELDE MÜSLÜMAN GENÇ KIZLARIMIZA ÖĞÜTLERİM: 01. NASİHATIM : Boş konuşma, gevezelik yapma, bir sürü işe yaramayan lakırdıları ağzından çıkarma ve çok konuşma!

02. NASİHATIM : Kur’ anı kerimi oku! Günlük zikrin ve virdin olsun! Gücün yettiği kadar önemli sureleri ezberleki, kıyamet günü büyük mukafata nail olasın!... Peygamberimiy(sav) buyuruyor: ‘’ Sizin en hayırlınız Kur’anı okuyan ve okutandır, öğrenen ve öğretendir’’.

03. NASİHATIM : Her işittiğini, duyduğunu anlatman hiçde güzel ve hoş bir şey değildir. Çünkü bu meyanda yalana düşebilirsın. Peygamberimiz ‘’Kişiye, her işittiğini anlatması bir baskasına aktarması yalan olarak yeter.’’(Müslim) 04.

NASİHATIM : İftihar etmekten, böbürlenmekten, öğünmekten ve caka satmaktan sakın! Çünkü Allah böbürlenenleri sevmez. 05. NASİHATIM : Zikir yap!.. Çünkü Allah, zikir yapmakta olan insan hayatında ruhi , nefsi, cismi, ictimai büyük tesirler yaratır. Her zaman, her halu_karda, her nerede olursan ol, Allah’ ı an!..Çünkü Allah, ihlasla zikreden kullarını övmüştür. Allah buyuruyor: ‘’Ayakta, kıyamda dururken, otururken, yanları üzerine yatarken (her vakit) Allah’ı anarlar.’’(Ali İmran:191) Peygamberimizin buyurduğu gibi, dilin zikirle yaş olsun. Allah zikreden kullarını sever... 06. NASİHATIM : Konuşmak istediğin zaman, büyüklenmekten kaçın! Lüğat patlatmaktan, edebiyat yapmaktan, boğazdan acaib sesler çıkararak konuşmaktan, ağzını doldurup şakaktan konuşmaktan, kelımelerini allıyarak pulluyarak konuşmaktan ve boş konuşmaktan kaçın!...... 07. NASIHATIM : Konuşmadan kaçınıp süküt etme konusunda, tefekkürde, çok gülmemede örneğin Resulüllah olsun. Süküt et, çok düşün, az gül ve az konuş. Çünkü Peygamberimiz şöyle buyuruyor: ‘’Her kim Allaha ve ahiret gününe iman ediyorsa, ya hayır konuşsun veyahut süküt edip sussun.’’(Buh) 08. NASİHATIM : İnsanların konuşmalarını kesmekten, sözlerini reddetmekten, hafife alıp değer vermediğini izhar etmekten sakın! İslami kurallar açısından en güzel şekilde! Şahsı anlayışını en güzel biçimde beyan et!... 09. NASİHATIM : Başkalarının söz ve konuşmaları ile alay etmekten tüm gücünle sakın. Örneğin: Konuşma yeteneği az, veya peltek, veya kekeme, veyahut harfleri çıkarmakta güçlük çekenler gibi

.: Sen müslüman bir kadın ve müslüman bir kızsın! Sana yakışan elbisenin şer’i giysinin niteliklerine uygun olmasıdır.Burada kısaca İslami tesettürün bazı şartlarını size beyan edeyim inşaellah!

1- Bedenin tümünü örtmesi...el ve yüz müstesna.

2- Elbisenin bizatihi kendisi süslü ve zinetli olmaması.
3- Kalın olmalı vucüdü göstermemeli, yani şeffaf ve ince olmamalı.
4- Geniş olmalı ve dar olmamalı, vucüdün belirli yerlerini ve vucüd hatlarını belli etmemeli.
- Kafire kadınların giysilerine benzememeli.
7- Eekeğin elbisesine benzememeli.
8- İnsanlar arasında şöhret için giyilen elbise cinsinden olmamalı.

NASİHATIM : Kötü meclislere, yani oturma yerlerine gitmekten ve bulunmaktan , kötü ve ahlaksız insanlarla aynı ortamı paylaşmaktan sakın! Zinhar onlardan ve yerlerden uzak dur. Sen hayırlı ve faziletli insanların yanında yer al ve onların meclisinde bulun. Allah sizi korusun!

NASİHATIM : Müslüman hanım kardeşim ve müslüman kız kardeşim! Oturduğun yeri gıybetten, nemimeden temiz tut! Ne sen yap, nede bir başkasının yapmasına müsaade et! Bunu sırf Allahtan korktuğun, azabından korktuğun ve emirlerine imtisal ettiğin için yap! Çünkü gıybet ve söz taşımak alçak ve rezil insanların sıfatlarındandır....

. 24. NASİHATIM : Evin dışındaki ihtiyaçlarını giderecek birileri varsa, dışarı çıkmaya ragbet etme! Şayet zaruret olursa, dışarı çıkışın kısa olsun ve ihti- yacın kadar olsun. Çarşıya çıktığın zaman, koku sürünmekten, süslenmek- ten, başkalarının bakışlarını celb edecek güzel, cazibeli ve lüks elbiseleri giy- mekten sakın!

25. NASİHATIM : Çarşı-pazara gitmen gerektiği zaman, çarşıda ve yolda sağa- sola iltifat edip bakma, gözlerin için tehlikeli görüntüler olabilir. İhtiyacın olan şeyi bulduğun zaman fazla oyalanma, satıcı ile veyahut bir başka birisi ile çok konuşmaktan kaçın! Zira bu hal, haya suyunu kaynatır, fitne kapısını açar.

NASİHATIM : Bazı kadınlar sokağa ve çarşıya günlük gezinti yapmak için çıkıyorlar. Kadınların bir çoklarıda sabahleyin erkenden kokuları sürünerek çarşıya çıkıyorlar... Senin böyle kişilerden olmanı istemem ve böyle kişilerden olmandan dolayı Allaha sığınırım. Böyle insanlar kendilerini fitne- ye arz ediyorlar ve vakitlerini boşa harcayıp, günlerini heder edip israf ediyorlar. Allah israf edenleri sevmez.

28. NASİHATIM : Kendine ve kocana refik ol, yumuşak davran, aşırı gitme, çarşıya çıkmak zaruri hal değildir.Şayet çıkarsan, ihtiyacın dışında bir şey alma! Çünkü bugün bazı kişilerin evindeki eşya ile küçük çarşı ve pazar yeri açılır.Ama evin hanımı hala almaya eder...El-İnsaf!!! Ey Müslüman kadın! Beyini acımıyorsan, kendini acı, yoksa ahirette halın olur feci!!!

31. NASİHATIM : Ey müslüman hanım kardeşim! Sen dinine bağlı, Rabbinin emirlerine icabet eden ve akidesi ile şerefli ve izzetli olan bir kadın gördüğün zaman, ona sevgini duyur, onu candan arkadaş edin!.. Çünkü Allah için sevgilerin ve sevenlerin makamı yücedir.

NASİHATIM : Ev işlerinde annene, evdeki büyüklerine yardımcı ol. Bu şekilde iylik yapmış, aynı zamanda Allahın izni ile tecrübe kazanmış ve gelecek hayatında başarılı olur- sun.Rahatlığa, tenbelliğe ve uyuşukluğa düşmekten sakın. Hele ders çalışacağın, müzakere edeceğin, okulun ödevleri- ni yapacağım diye bahaneler uydurma!

42.NASİHATIM : Öfkelenmekten ve tepki göstermekten sakın!.

44. NASİHATIM : Kadınların bir çoğu namaz konusunda gevşek ve tenbel davranıyor. Vaktini geçiriyor. Ya işinden dolayı, veya başkalarıyla konuşup laklak ettiklerinden dolayı, hasseten düğün ve mersimlerde namaz vakti geçiyor umurunda bile değil. Senin böyle bir zümreden olmandan Allaha sığınırım.) Namazı geciktirirler, vaktini geçirirler, bazende tamamen terk ederler...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt