Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazla İlgili Bir Kaç Sorum Olacaktı Yanıtlarsanız Çok Sevinirim ? (1 Kullanıcı)

adiso

Kayıtlı Kullanıcı
İyi günler arkadaşlar. Benim namazla ilgili 3 sorum olacaktı.

1- Namaz ne zaman kazaya kalmış olur. Sabah namazı güneş doğduktan sonra ama diğer vakitler ??? Mesela öğlen namazı kazaya ikindi vakti geçtikten sonramı kalır yoksa üzerinden 1 veya 2 saat geçtikten sonramı...

2- Bazı yerlerde namazların sünnetlerine niyet ettikten sonra kılamadığım ilk ..... namazımın farzının kazasını kılmaya diye niyet edilerek kazaların tamamlanabileceğini okudum. Bazı yerlerde de sünnetleri kaza namazı gibi kılınmayacağını ????

3- Namaz kılarken duayı biraz yanlış okuyup hemen sonradan düzelterek okumak namazı bozar mı acaba ???

Bilgi verirseniz çok sevinirim.. Şimdiden çok teşekkür ederim

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
bildiklerimi yanıtlayayım ; bilmediklerimi de uydurmayayım :D

bir namaz vakti cıkınca kazaya kalır.

sabah namazı ögleye kadar değil sabah gün doğumuyla biter.

diğer namazlar öğleyle ikindi arası öğle namazı ikindi okunana kadar gecerlidir.

okundu mu kazaya düşer.

yatsı namazı sabah namazına kadar cıkmaz.

sabah giridimi yatsı düşer kazaya kalır.

keraat vakitleri vb namaz kılınamayacak vakitleri de değerlendirmeye alalım.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
namazda sakın Dufiduck namazı olmasın. (not: dufiduck cizgi filmi vardı cok hızlı konuşurdu ne dediği anlaşılmazdı.)

kelimelere basa basa tane tane hafif kulak ederek okursan yanlış okumazsın.

kimileri var

ben elhamı okumadan yarısına varmadan secdeye varıyo. ne okuyo bu ?

böyle dua okunmaz dualar tane tane söylenecek !

ozaman hata yapmazsın.

Allah varsa hatalarınızı affetsin ; hayır dualarımla...

adiso

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkür ederim kardeşim. allah razı olsun

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
İyi günler arkadaşlar. Benim namazla ilgili 3 sorum olacaktı.

1- Namaz ne zaman kazaya kalmış olur.Sabah namazı güneş doğduktan sonra ama diğer vakitler ??? Mesela öğlen namazı kazaya ikindi vakti geçtikten sonramı kalır yoksa üzerinden 1 veya 2 saat geçtikten sonramı...

Sabah namazının vakti takvimlerde yazılı olan imsak ve güneş arasındaki vakittir.Öğle namazının vakti ikindi girene kadardır.İkindinin vakti akşama kadardır ancak akşam namazına 50 dakika kaldıktan sonra sadece o günkü ikindinin farzı kılınır.Başka hiçbir namaz kılınmaz.akşamın vakti yatsı girince çıkar yatsının vakti de sabah girince çıkar.Her ne kadar vakitler böyle bildirilmiş olsa da namazları cemaat ile ve vakitlerin evvelinde kılmak müstehabtır.

2- Bazı yerlerde namazların sünnetlerine niyet ettikten sonra kılamadığım ilk ..... namazımın farzının kazasını kılmaya diye niyet edilerek kazaların tamamlanabileceğini okudum. Bazı yerlerde de sünnetleri kaza namazı gibi kılınmayacağını ????

Doğru okumuşsunuz sünnetlere kazaya niyyet konusunda alttaki linki
Kaza namaz borcu olann snnet klmas .:.: www.dinimizislam.com :.:.
sünnetlere kazaya niyyet etmek olmaz diyenlerin cevabını da alttaki linkten okuyabilirsiniz.
Snnet terk edilmi olmaz .:.: www.dinimizislam.com :.:.

3- Namaz kılarken duayı biraz yanlış okuyup hemen sonradan düzelterek okumak namazı bozar mı acaba ???

neredeki duayı eğer Kıyamda(Ayaktayken) okuduğunuzu soruyorsanız kıyam kıraat mahallidir mahsuru yokdur namazı bozmaz.

Bilgi verirseniz çok sevinirim.. Şimdiden çok teşekkür ederim

Umarım istifade edersiniz.Tevfik Hak tealadandır.Allahü teala'ya emanet olunuz.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Bilgiler için çok teşekkür ederim kardeşim.

Ancak sünnetlerin farz gibi kılınması ile ilgili alttaki linke bir bakarsanız neden kafamın karıştığını daha iyi anlarsınız ???? Hangisine göre hareket edeceğiz ALLAH AŞKINA

KAZA NAMAZI KONUSUNDAK TEREDDTLERLE LGL BR AIKLAMArfan YCELDin leri Yksek Kurulu yesiBu yaz Gncel Dini Konular

Kardeşim.Allahü teala sizlerden razı olsun.Eklemiş olduğunuz linkteki yazıları okudum.Tamamının kendi şahsi görüşleri olduğu ortadadır.Ortaya koydukları deliller tamamen kendi görüşlerini onaylamak için bulunmuş yazılardır.Dinde delil 4 tanedir kitap sünnet icma-ı ümmet kıyas-ı fukaha dır.Kıyas yapma işi de hiçbir islam aliminden icazeti olmayan devletin ilahiyat fakültesini bitirerek diplomasının neticesinde bir yerlerde konuşma şansı verilmiş bir din adamının işi de değildir.Dinde derin alim olması itminan ile dolu bir kalp sahibi olması ve dinin nakle dayandığını iyi kavramış olması şartdır.Kalbin bunları alabilmesi de malumunuzdur ki bir mürşid-i kamil olmadan imkan dahilinde değildir.Aksini iddia etmekte doğru yoldan ayrılmanın alametidir.Bir kimse samimi ise doğruyu bulmakta kararsız kalmışsa da açsın ellerini Ya Rabbi ben dinimi doğru olarak öğrenmek istiyorum ne olur bana yardım et diye dua etsin.Netice olarak sözü fazla uzatmayalım.Bizim sözümüzün hiçbir kıymeti yoktur.
Alttaki linkten konuyla alakalı merak ettikleriniz olursa bakabilirsiniz.Allahü tealaya emanet olun..
http://www.dinimizislam.com/detay.asp?id=2902

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt