Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazi savsaklamak (önemsememek) (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
«— Namaza karşı titiz davrananlara Allah (C.C) su bes ikramda bulunur:
1 — Geçim darlıgını üzerinden kaldirir.
2 — Kabir azabindan kurtulur.
3 — Amel defteri sag taraftan verilir.
4 — Sırat'ı şimşek gibi geçer.
5 — Hesaba çekilmeden cennete girer.»
Namazı savsaklayanlara da Allah (C.C) besi dünyada, üçü ölürken, üçü kabirde ve üçü kabirden yeniden çikarken olmak üzere onbes çesit ceza verir.

Dünyadakiler sunlardir:
1 — Ömrünün bereketi kaldirilir.
2 — Yüzünden «iyiler» siması silinir,
3 — Allah (C.C) hiç bir amelinin mükâfatini vermez,
4 — Duası göğe yükselmez,
5 — Iyilerin dualarinda payı bulunmaz.
ölürken çekilen cezalar sunlardir:
1 — Boynu bükük ölür.
2 — Aç olarak can verir.
3 — Bütün dünya denizleri gırtlağına akıtılsa kanmayacak sekilde susuzluk çeke çeke ölür.

Kabirde başına gelenler sunlardir:
1 — Kaburgalari birbirine geçecek şekilde sıkışır
2 — Kabrinde üzerine ateş yakılır ve sabah - aksam bu ateşin karalar üzerinde dağlanir.
3 — Kabirde üzerine «Sucâul Akra» adinda gözleri ateş ve tırnakları demirden bir yılan salınır, her tırnağının uzunlugu bir günlük yol kadar olur. Kulak zarını titreten gök gürültüsü gibi bir ses ile dile gelerek ölüye der kî:
«— Ben Sucâul Akra'ım. Rabb'im bana sabah namazını günesin doğuşuna kadar, öğle namazını ikindiye kadar, ikindi namazını aksama kadar, aksam namazını yatsıya kadar, yatsı namazını tan yeri ağarana kadar geciktirerek savsaklamana karşılık seni her biri için ayrı ayrı dövmemi emretti.»
Yılanın her darbesi ile adam yetmiş arşın boyu daha yere gömülür. Kıyamet Gününe kadar kabir azabı çekmeye devam eder.

Yeniden dirilip mezardan çıktığında Kıyamet durağında başına gelenler sunlardir:
1— Ağır hesablasma, 2 — Rabb'in gazabı 3 — Cehenneme girmek.
(Diger bir rivayete göre hadisin son kısmı söyledir:}
«— O Kıyamet Günü, alnında üç satir yazı ile Mahşer'e gelir: Birinci satırda:
«Ey Allah hakkini zayi eden», ikinci satırda: «Ey hassatan Allah (C.C)'in gazabını hakkeden kimse», üçüncü satırda: «Dünyada Allah (C.C)'in hakkini nasıl zayi ettinse bu gün sen de O'nun rahmetinden umud kes» diye yazıldır.»
Ibni Abbas'in (R. Anhuma) rivayet ettigine göre

Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:
«— Kıyamet Günü, adamın bîri getirilerek Allah (C.C)'in huzuruna dikilir ve Allah (C.C) onun cehenneme götürülmesini emreder. Adam: «Ya Rabb'i, beni ne yüzden cehenneme yolluyorsun» deyince Ulu Allah (C.C) ona: «Namazı vaktinde kılmadığın ve adıma yalan yere yemin ettigin için» diye buyurur.»
Bazıları der ki Peygamber'imiz (S.A.S.) bir gün sahabîlerine:
«Allah'ım, aramızdan hic kimseyi —mahrum kötü— eyleme. diye dua ediniz»
buyurduktan sonra onlara «mahrum kötü» kimdir, bilir misiniz?» diye sorar.
Sahabiler »kimdir, ya Rasûlallah?» derler. Peygamber (S.A.S.)´imiz. «Namaz kilmayan» diye cevap verir.
Söylendiğine göre Kıyamet Günü ilk önce namaz kılmayanların yüzleri kararır. Cehennemde yılanlar ile dolu «Lemlem» adında bir vadi vardır. Her bir yilan deve boynu kalınlıgında ve bir aylık yol uzunluğundadır. Bu yılanlar namaz kılmayanı ısırınca zehirleri vücudunda yetmiş yıl boyunca kaynar, sonunda etleri çürüyerek dökülür.
Rivayet edildigine göre Israilogullarindan bir kadın bir gün Hz.Musa (A.S)'ya gelerek: «Ey Allah'ın Rasûl'ü, büyük bir günah isledim, fakat tevbe ettim. Benim için Allah'a yalvar da tevbemi kabul ederek günahımı bağışlasın» der. Hz. Musa (A.S) kadına «isledigin günah nedir» der.

Kadın Hz. Musa (A.S)'ya «Yâ Nebi Allâh, zina ettim, gayri meşru bir çocuğum oldu, sonra da onu öldürdüm» diye cevap verir. Bunun üzerine hiddetlenen Hz. Musa (A.S) kadına: «Defol, ey fahişe! Yoksa senin uğursuzluğun yüzünden gökten ateş yağıp bizi yakacak» der. Ve kadın, kalbi kırılarak yanından çıkar.
Hemen o sırada Cebrail (A.S.) inerek Hz. Musa (A.S)'ya der ki. «Allah sana: «Yâ- Musa, günahına tevbe eden kadını niye kovdun, ondan daha fenasını bulamadın mı» diyor. Hz. Musa (A.S), Cebrail (A.S)'e «Ondan daha fenası kimdir» diye sorar. Cebrail (A.S),de «Hiç bir mazereti olmadıgı halde bile bile namaz kılmayan kimse.» diye cevap verir.

Yine söylendigine göre eskilerden biri ölen bir kız kardesını toprağa verirken para kesesini mezara düsürür. Mezarlıktan ayrılıncaya kadar farkına varmaz.
Farkına varınca mezarlığa döner, el-ayak çekilince kardesinin mezarını açar. Fakat içerde ateş tutuştuğunu görür.
Tekrar kabri örterek ağlaya ağlaya annesine koşar. «Anacıgım, bana kız kardeşim ve onun davranışları hakkında bilgi ver» der. Kadın «Niye soruyorsun, oğlum» der. Adam: «Anacıgım, mezarında ateş yandıgını gördüm de ondan soruyorum» der.
Bu defa annesi de ağlamaya baslayarak «Oğlum, kız kardeşin namazı savsaklar, vaktinde kılmazdı» diye cevap verdi.

Namazı vaktinde kılmayanın hali bu olunca hiç namaz kılmayanın akibetini var kendin düşün.

kaynak İmam Gazali kalplerin keşfi

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Rabbim yar ve yardımcımız olsun namazı dost doğru kılanlardan olmamızı nasip etsin inşaAllah...:(....Allah celle celalü razı olsun...

policdemo

Kayıtlı Kullanıcı
S.A ALLAH razı olsun paylaşiminiz için ALLAH yardimcimiz olsun

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı
esselamü aleyküm kardeşim emeğinize sağlık olsun inşALLAH
Mevlam bizleri bu şekilde olan kullarından eylemesin namazı hakkıyla eda edip kabul olunan namazlar arasına ilhak etsin slm ve dua ile

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1- Dini yalanlayanı gördün mü?

2- İşte yetimi itip-kakan;

3- Yoksulu doyurmayı teşvik etmeyen odur.

4- İşte (şu) namaz kılanların vay haline,

5- Ki onlar, namazlarında yanılgıdadırlar,

6- Onlar gösteriş yapmaktadırlar

7- Ve ‘ufacık bir yardımı (veya zekatı) da engellemektedirler.​
(Maun 1-7)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt