Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazı geciktirenlerin akıbeti ! (3 Kullanıcı)

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
Kıyamet kopmuştu. Olağan üstü bir kalabalık vardı. Her yer insanlarla doluydu.
Kimi şaşırıp kalmış, hareketsiz bir şekilde etrafına bakınıyor; kimi sağa sola koşturuyor; kimisi de diz çökmüş, başı ellerinin arasında bekliyordu. Yüreği yerinden fırlayacak gibiydi... Soğuk soğuk terler döküyordu. Dünyadayken kıyamet, sorgusual ve mizan hakkında çok şey duymuştu. Ama mahşer meydanındaki ürperti, korku ve bekleyişin bu denli dehşet vereceğini hiç düşünmemişti. Herkes sırasını bekliyor ve sırası gelen hesabını vermek üzere çağırılıyordu. Bu arada onun ismini de okudular. Hayretle bir sağa, bir sola baktı. ''Beni mi çağırdınız?'' dedi dudakları titreyerek.
Kalabalık birden yarılmış, bir yol açılmıştı önünde. iki kişi kollarına girdi. Bunların mahşer meydanının görevlileri oldukları belliydi. Kalabalığın arasından şaşkın bakışlarla yürüdü. Merkezi bir yere gelmişlerdi. Görevliler yanından uzaklaştılar. Başı önündeydi... Bütün hayatı, gözlerinin önünden geçiyordu. ''şükürler olsun.'' dedi, kendi kendine ve devam etti:
''Gözlerimi dünyaya açtığım evde, hep dinini en güzel şekilde yaşamaya çalışan insanları gördüm. Babam ibadetlerine azami dikkate diyor, arkadaşlarıyla dini sohbetleri kaçırmıyor, malını islam yolunda harcıyordu. Annem de onun gibiydi. Ben de hep onlar gibi oldum. insanlara hizmete çalıştım. Onlara Allah'ı anlattım. Namazımı kıldım. Orucumu tuttum. Farz olan ne varsa yerine getirdim. Haramlardan kaçındım...''
Yanaklarından gözyaşı süzülürken, ''Rabbimi seviyorum, en azından sevdiğimi zannediyorum...'' diyordu. Ama bir taraftan da ''O'nun için ne yapsam az, cenneti kazanmama yetmez. Tek sığınağım Allah'ın bağışlaması ve rahmeti...'' diye düşünmeden edemiyordu.
Hesap sürdükçe sürdü. Boncuk boncuk ter döküyordu. Sırılsıklam olmuştu, müthiş bir şekilde titriyordu. Gözleri terazinin ibresine takılmış, neticeyi bekliyordu. Sonunda hüküm verilecekti. Oradan çıkarıldı. Eski yerine getirildi. Biraz sonra görevli melekler, mahşer meydanındaki kalabalığa döndüler. önce ismi okundu. Artık ayakları tutmaz olmuştu. Neredeyse yığılıp kalacaktı. Heyecandan gözlerini kapamış, okunacak hükme kula kesilmişti.
Mahşeri kalabalıktan bir uğultu yükseldi. Kulakları yanlış mı duyuyordu? ismi ''cehennemlikler'' listesinde geçmişti. Dizlerinin üstüne yığıldı. şaşkınlıktan dona kalmıştı. ''Olamaaaazzzz!'' diye bağırdı. Sağa sola koşturdu. ''Ben nasıl cehennemlik olurum? Hayatım boyunca Allah yolunda hizmet eden insanlarla birlikte oldum. Onlarla beraber koşturdum. Hep rabbimi anlattım.'' diyordu.
Gözleri sağanak olmuş, titrek vücudunu ıslatıyordu. Görevliler, kollarından tuttular ve kalabalığı yararak onu alevleri göklere yükselen cehenneme doğru götürmeye başladılar.
çırpınıyordu... Bir kurtuluş yok muydu? Bir yardım eden çıkmayacakmıydı? Dudaklarından kelimeler kırık dökük, yalvarmayla karışık döküldü... ''Oruçlarım... Okuduğum Kur'anlar... Namazım... Hiçbiri beni kurtarmayacak mı?'' diyordu.

Bağıra bağıra yalvarıyordu. Alevlere çok yaklaşmışlardı. Başını geriye çevirdi. Son çırpınışlarıydı.
Resulullah, ''Birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve o, bu nehirde her gün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı? işte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler.'' buuyurmamışmıydı? Bir kere daha ''Namazlarım da mı beni kurtarmayacak?'' diye düşündü ve ''Namazlarım...'' diye hıçkırdı.
Görevliler hiç durmadılar. Yürümeye devam ettiler ve sonunda onu dipsiz cehennem çukurunun başına getirdiler. Alevlerin harareti yüzünü yakmıştı. Son bir defa dönüp geriye baktı. Artık gözleri de kurumuş, ümitleri sönmüştü. Başını öne eğdi. iki büklüm olmuştu.
Kollarını sıkan parmaklar çözüldü. Görevlilerden biri onu itiverdi. Vücudunu birden bire boşlukta buldu. Alevlere doğru düşüyordu. Tam bir kaç metre düşmüştü ki bir el onu kolundan yakalayıverdi. Başını kaldırıp yukarıya baktı. Onu düşmekten kurtaran uzun ve beyaz sakallı bir ihtiyardı. Kendisini yukarıya çekti. üstündeki, başındaki tozu silkeleyerek ihtiyarın yüzüne baktı:
- Siz kimsiniz?
- Ben senin namazlarınım.
- Neden bu kadar geç kaldınız? Son anda yetiştiniz. Neredeyse düşüyordum.
ihtiyar acı acı gülümseyerek başını salladı:
- Sen beni hep son anda yetiştirirdin, hatırladın mı?
...
Gözlerini açtığında yatağındaydı. Kan ter içinde kalmıştı. Bir iç çekti ve ''Elhamdülillah çok şükür ki rüyaymış.'' dedi. Sonra dışarıdan gelen sese kulak kabarttı. Yatsı ezanı okunuyordu. Bir ok gibi yerinden fırladı. Abdest alacaktı..

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun güzel bir paylaşim herşeye zamanimiz var ama namaz hep en sona kaliyor. Bende coğu kez namazi hep sona birakiyordum kizim namaz kilarken beni rahat birakmiyor diye sona birakirdim özelliklede yatsiyi. Sonra uykum gelir cocuğu yatiracam diye bende yatardim bir bakardimki gece yarisi olmuş kalbimde bir sikinti hemen namaza koşardim ama şimdi ne olursa olsun önce namazi kiliyorum sonra iş yapiyorum paylaşim için allah razi olsun selam ve dua ile

uzgun_42

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. Kardeşim...
Ben bu yaziyi bir yerde daha okumuştum...
O günden beri dikkat ediyorum geçiktirmemeye, ama çaliştigim için ögle ve ikindi namazlarinin farzini kiliyorum. Rabbim kabul ederse..
Ama yatsi namazini ne zaman geçiktirirse o kadar sevap diye duymuştum...
Dogrumu bilmiyorum ama,....
Yazi çok güzel, eline emegine saglik..
Selam ve dua ile kalin..

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun güzel bir paylaşim herşeye zamanimiz var ama namaz hep en sona kaliyor. Bende coğu kez namazi hep sona birakiyordum kizim namaz kilarken beni rahat birakmiyor diye sona birakirdim özelliklede yatsiyi. Sonra uykum gelir cocuğu yatiracam diye bende yatardim bir bakardimki gece yarisi olmuş kalbimde bir sikinti hemen namaza koşardim ama şimdi ne olursa olsun önce namazi kiliyorum sonra iş yapiyorum paylaşim için allah razi olsun selam ve dua ile

cümlemizden olsun inş. Allaha emanet olun...

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. Kardeşim...
Ben bu yaziyi bir yerde daha okumuştum...
O günden beri dikkat ediyorum geçiktirmemeye, ama çaliştigim için ögle ve ikindi namazlarinin farzini kiliyorum. Rabbim kabul ederse..
Selam ve dua ile kalin..

velaeykümselam kardeşim bende aynı şekilde biliyorum. Amin, hepimizden olsun inş. Rahmana emanet olun...

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. Kardeşim...
Selam ve dua ile kalin..

aaa yani ben bilmeden sevap mi kazaniyordum bunu bilmek beni biraz rahatlat ti teşekkürler selam ve dua ile

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Daha öncede okuduğum bir paylaşımdı tekrar okudum Allah celle celalü razı olsun....

aysin34

Kayıtlı Kullanıcı
Peki kardeşlerim yatsıyı ne kadar geciktirirsen daha çok sevapta ya ölüm yatsıyı kılmadan bizi alırsaa oda var ozaman ne yaparız bence namazın zamanında kılınması daha makbul ölümün nasıl ne zaman geleceği belli olmaz..Ama bu yazı gerçekten ibrretlik Rabbim razı olsun hepinizden...

emimur

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun okuyunca kendimi yargıladım aslında ne kadar boş yaşıyoruz nefsimize yeniliyoruz kılmaya çalışıyorum ama eksikleriminde olduğunu biliyorum bu ömür hiç bitmiycek gibi geliyor heralde bize böyle yazılanlarlada karşılaşınca bocalayıp kalıyoruz ALLAH ım dosdoğru hakkıyla ibadet edenlerden eylesin cümlemizi.

hafiz mehmet

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim rabbim razı olsun gercekten güzel bir paylaşım selam ve dua ile ALLAH c.c namazını vaktinde eda eden kullarından eylesin inşallah

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
Peki kardeşlerim yatsıyı ne kadar geciktirirsen daha çok sevapta ya ölüm yatsıyı kılmadan bizi alırsaa oda var ozaman ne yaparız bence namazın zamanında kılınması daha makbul ölümün nasıl ne zaman geleceği belli olmaz..Ama bu yazı gerçekten ibrretlik Rabbim razı olsun hepinizden...

Haklısınız. hepimizden olsun inş. hayırlı geceler...

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun okuyunca kendimi yargıladım aslında ne kadar boş yaşıyoruz nefsimize yeniliyoruz kılmaya çalışıyorum ama eksikleriminde olduğunu biliyorum bu ömür hiç bitmiycek gibi geliyor heralde bize böyle yazılanlarlada karşılaşınca bocalayıp kalıyoruz ALLAH ım dosdoğru hakkıyla ibadet edenlerden eylesin cümlemizi.

AMİN Hepimizden olsun inş. amin kardeşim ilk okuduğumda bende çok etkilenmiştim. hayırlı geceler...

l_ahsen_l

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle paylasim icin tskler cok ibret verici.
ben de bu namazi terk etmek (namazi vaktinden gec kilmak demek) hakkinda bir video izlemistim ve cok etkilenmistim bende o gunden itibaren namazimi Allahin izniyle vaktinde kilmaya gayret gosteriyorum.
Rabbim Insallah ibadetlerimizi kabul eyler

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle paylasim icin tskler cok ibret verici.
ben de bu namazi terk etmek (namazi vaktinden gec kilmak demek) hakkinda bir video izlemistim ve cok etkilenmistim bende o gunden itibaren namazimi Allahin izniyle vaktinde kilmaya gayret gosteriyorum.
Rabbim Insallah ibadetlerimizi kabul eyler

Amin kardeşim.
Gözlerinize sağlık...

gölgezen

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşim allah razı olsun içim titredi okurken iyiki bulmuşum bu siteyi ellerine sağlık.

Selam ve duayla.:h

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt