Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namazı bozunca (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan gülderen özdemir
  • Başlangıç tarihi
G

gülderen özdemir

sevgili din kardeşlerim benim sorunum şu bugün çocuklarımdan dolayı iki kez namazımı bozmak zorunda kaldım sonra yeniden niyet edip namazımı kıldım çocuklarımada bu yüzden çok kötü davrandım ben acaba çok büyük günah işlemiş olurmuyum yada böyle durumlarda ne yapmalıyım cevap yazan arkadaşlardan allah c.c şimdiden razı olsun selam ve dua ile sevgiler

G

gülderen özdemir

selamün aleyküm demekki bu konuda din kardeşlerimin bir fikri yok bir allah ın kuluda çıkıp cevap verme nezaretinde bulunmamış yinede a.r.o.a.e.o.selametle

hayatısev

Kayıtlı Kullanıcı
sevgili gülseren kardeş ben böyle durumlarda öncelikle günaha şahit tutulmaması gerektiğine inanıyorum .

İnşaallah namazı hakkıyla kılanlardan oluruz B)

yurtlu

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim,
namazının kabulunu mevlam bilir bu konuda bir fetva var mıdır bilmem ama
eğer namazını rahat kılamayacak gibiysen biraz geç ama rahat kılmanı tavsiye ederim bu konuda çocuklara kızmamalı onlara en azından böyle zamanlarda rahat durmaları gerektiğini en iyi sen anlatabilirsin boşuna kızıp gönlünüde onlarıda kırma bence tekrar niyet etmiş kılmışsın mevlam kabul eder inşallah sen gönlünü bozma yeter ki o şüphesiz ki her şeyi gören ve bilendir
rabbime emanet ol
hayırlı geceler...

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşim biraz sonra bununla ilgil tam bir açıklama için araştıracağım ama Bu gibi durumlarda namaz bozulmaz...bunun yerine namazı bir an evvel bitirmek için biraz hızlı kılabilirve kısa süreler okumanız daha ii olacaktır...Peygamber Efndimiz(sas) bir namazında bir çocuk ağlaması duymu ve namazı kısa surelerle kılıp bitirmiş...Sahabeler bunun nedenini sorunca çocuğun ağlamasını duydum ve annesinin de namazda olduğunu düşünerek kısa kestim buyurmuşlardır...namazın bozulabileceği 2-3 durum var onlarada bakacağım inşaallah...selam ve dua ile...

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Başlanılan bir ibadetin herhangi bir mazeret bulunmaksızın kasten kesilip bozulması büyük bir günahtır. Nitekim bir ayette, "Amellerinizi iptal etmeyin" (Muhammed 47/33) buyrularak geçerli bir mazeret bulunmadıkça başlanılmış bir namazın bozulmasının haram olduğu belirtilmiştir. Ancak, namazı kesmek yani bozmak bazı durumlarda vacip, bazı durumlarda müstehap, bazı durumlarda da mubah olabilir.

Hiç şüphesiz, namaz kılannın kendisi veya başkası için can ve mal kaybının veya tehlikesinin söz konusu olduğu durumlarda başlanılmış bir ibadetin kesilmesi yani bozulması vacip olur. Mesela bir yangını söndürmek, kalp krizi geçirmekte olna birini tedavi etmek veya onu hastaneye götürmek boğulmakta olan birini kurtarmak, yırtıcı bir hayvanı savmak için namazı bozmak gibi. Hatta bu gibi hallerde namazın kazaya bırakılmasında da bir günah bulunmamaktadır.

Tek başın namaz kılan bir kimsenin cemaate katılıp daha fazla sevap kazanmak maksadıyla namazını kesmesi müstehaptır. Yine mal çalmakta olan hırsıza engel olmak ve benzeri durumlardada namazı kesmek müstehaptır.
Namazın kesilip bozulmasının mübah olduğuna, çocuğunun başına birşey gelmesinden endişelenen veya yemeğin yanmasından korkan birisinin namazını kesmesi örnek olarak gösterilebilir*.
*İbn Abidin, Reddü'l-Muhtâr, II 52; M. Zihni Efendi, Ni'met-i İslâm, s.385-387

Prof. Dr.Fahrettin Atar, İslâm İlmihali, s.347

hayatısev

Kayıtlı Kullanıcı
:)gülderen kardeşim hakkını helal et ben namazı bozmayı tamamen bırakmak anladım muslim kardeş Allah razı olsun araştırıp bizi bilgilendirdiniz

G

gülderen özdemir

sevgili gülseren kardeş ben böyle durumlarda öncelikle günaha şahit tutulmaması gerektiğine inanıyorum .

İnşaallah namazı hakkıyla kılanlardan oluruz B)

sevgili kardeşim selamün aleyküm ,inşaalah amin diyorum duana yorumun içinde allah c.c. razı olsun a.e.o.sevgili kardeşim ne hakkım olabilir asıl sen hakkını helal et

G

gülderen özdemir

selamün aleyküm kardeşim,
namazının kabulunu mevlam bilir bu konuda bir fetva var mıdır bilmem ama
eğer namazını rahat kılamayacak gibiysen biraz geç ama rahat kılmanı tavsiye ederim bu konuda çocuklara kızmamalı onlara en azından böyle zamanlarda rahat durmaları gerektiğini en iyi sen anlatabilirsin boşuna kızıp gönlünüde onlarıda kırma bence tekrar niyet etmiş kılmışsın mevlam kabul eder inşallah sen gönlünü bozma yeter ki o şüphesiz ki her şeyi gören ve bilendir
rabbime emanet ol
hayırlı geceler...

ve aleyküm selam sevgili kardeşim allah razı olsun yorumun için çok haklısın artık vakitlerimi ona göre ayarlamaya çalışıyorum yüce rabbim eksiksiz olarak kabul eder inşaallah allah c.c. emanet olun hayırlı sabahlar

G

gülderen özdemir

Başlanılan bir ibadetin herhangi bir mazeret bulunmaksızın kasten kesilip bozulması büyük bir günahtır. Nitekim bir ayette, "Amellerinizi iptal etmeyin" (Muhammed 47/33) buyrularak geçerli bir mazeret bulunmadıkça başlanılmış bir namazın bozulmasının haram olduğu belirtilmiştir. Ancak, namazı kesmek yani bozmak bazı durumlarda vacip, bazı durumlarda müstehap, bazı durumlarda da mubah olabilir.

Hiç şüphesiz, namaz kılannın kendisi veya başkası için can ve mal kaybının veya tehlikesinin söz konusu olduğu durumlarda başlanılmış bir ibadetin kesilmesi yani bozulması vacip olur. Mesela bir yangını söndürmek, kalp krizi geçirmekte olna birini tedavi etmek veya onu hastaneye götürmek boğulmakta olan birini kurtarmak, yırtıcı bir hayvanı savmak için namazı bozmak gibi. Hatta bu gibi hallerde namazın kazaya bırakılmasında da bir günah bulunmamaktadır.

Tek başın namaz kılan bir kimsenin cemaate katılıp daha fazla sevap kazanmak maksadıyla namazını kesmesi müstehaptır. Yine mal çalmakta olan hırsıza engel olmak ve benzeri durumlardada namazı kesmek müstehaptır.
Namazın kesilip bozulmasının mübah olduğuna, çocuğunun başına birşey gelmesinden endişelenen veya yemeğin yanmasından korkan birisinin namazını kesmesi örnek olarak gösterilebilir*.
*İbn Abidin, Reddü'l-Muhtâr, II 52; M. Zihni Efendi, Ni'met-i İslâm, s.385-387

Prof. Dr.Fahrettin Atar, İslâm İlmihali, s.347

sevgili kardeşim aleyküm selam öncelikle allah razı olsun bu konuda beni bilgilendirdiğin için bende isteyerek bozmuyorum ama bundan sonrada hiç bozmayacağım o zaman namazıma devam edecem elimden geldiğince en doğru şekilde tam olarak namazımı kılmak istiyorum iki çocukla gerçekten çok zor oluyor biri 5 yaşına girecek diğeri 11 aylık ikiside bazı şeyleri tam anlamıyorlar ama allah razı olsun bundan sonrda bir şekilde namazımı bozmadan kılayım allah c.c emanet olun hayırlı sabahlar

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşım gerçekten çok zor rahat bırakmıyorlar resmen uğraşıyor benimkisi inşallah daha fazla sevaptır böyle zor da olsa kılmak. seccadeyi yerden kaldırıyor. başörtümü çekiyor. sırtıma atlıyor bazen onu sırtıma alıyorum secdeye giderken. kafama bişeyler fırlatıyor. yani özellikle yaptığı işi bırakıp benimle uğraşıyor. inşallah hayırlı evlat olurlar bizden görerek onlarda alışırlar. ben de kılcam diyor bazen. napalım anne olmak zormuş gerçekten. bu dünyada imtihan dünyası zorda olsa görevimizi yerine getirmeye çalışıcaz inşallah. Allahım tüm mümin kardeşlerimin yaptıkları ibadetleri kabul etsin. ahirette önüne çıkarsın amin.

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
sevgili kardeşim aleyküm selam öncelikle allah razı olsun bu konuda beni bilgilendirdiğin için bende isteyerek bozmuyorum ama bundan sonrada hiç bozmayacağım o zaman namazıma devam edecem elimden geldiğince en doğru şekilde tam olarak namazımı kılmak istiyorum iki çocukla gerçekten çok zor oluyor biri 5 yaşına girecek diğeri 11 aylık ikiside bazı şeyleri tam anlamıyorlar ama allah razı olsun bundan sonrda bir şekilde namazımı bozmadan kılayım allah c.c emanet olun hayırlı sabahlar

Sizlerden de RABBİM razı olsun kardeşim...maaşşallah barekallah...ALLAHım hayırlı uğurlu etsin, selamet versin inşaallah...ALLAHım sizede kolaylıklar ihsan eylesin...kardeşim çocuk yetiştirmek dünyanın en güzel şeyidir...RABBİM bizlerede nasip eder inşaallah...iyi bir baba olurum RABBİMin izni ile inşaallah...cumanız mübarek olsun...

G

gülderen özdemir

arkadaşım gerçekten çok zor rahat bırakmıyorlar resmen uğraşıyor benimkisi inşallah daha fazla sevaptır böyle zor da olsa kılmak. seccadeyi yerden kaldırıyor. başörtümü çekiyor. sırtıma atlıyor bazen onu sırtıma alıyorum secdeye giderken. kafama bişeyler fırlatıyor. yani özellikle yaptığı işi bırakıp benimle uğraşıyor. inşallah hayırlı evlat olurlar bizden görerek onlarda alışırlar. ben de kılcam diyor bazen. napalım anne olmak zormuş gerçekten. bu dünyada imtihan dünyası zorda olsa görevimizi yerine getirmeye çalışıcaz inşallah. Allahım tüm mümin kardeşlerimin yaptıkları ibadetleri kabul etsin. ahirette önüne çıkarsın amin.

sılacım canım hayırlı cumalar olsun dualarına yürekten amin diyorum evet yüce mevla katında makbul eylesin namazlarımızı ben bu yüzden kaç sefer bozmak zorunda kaldım ama arkadaşlar yardımcı oldular bundan sonra asla bozmamaya çalışacam rabbim bu konudada yar ve yardımcımız olsun amin allah c.c. emanet ol.sevgilerimle selamlarımla dua ile sağlıcakla kalın

G

gülderen özdemir

Sizlerden de RABBİM razı olsun kardeşim...maaşşallah barekallah...ALLAHım hayırlı uğurlu etsin, selamet versin inşaallah...ALLAHım sizede kolaylıklar ihsan eylesin...kardeşim çocuk yetiştirmek dünyanın en güzel şeyidir...RABBİM bizlerede nasip eder inşaallah...iyi bir baba olurum RABBİMin izni ile inşaallah...cumanız mübarek olsun...

sağolasın sevgili kardeşim yüce mevla hepimizin evlatlarını hayırlı evlatlar olarak yetiştirmek nasip etsin bu güzel yüce duyguları mevlam hep dileyen isteyen mümin din kardeşlerimede nasip etsin duanıza yürekten amin diyorum sizede hayırlı cumalar

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt