Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazda surelerin sırası (1 Kullanıcı)

DOSTELLİALİ

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMIN ALEYKÜM.
Namazda surelerin sırasıyla okunması iyidir deniyor.
uymaya çalışıyoruz.
ama bazı okuduğumuz kitaplarda peygamberimiz sav.'in
çoğu yerde sırası ile okumadığını görüyorum. bu konuda mesela sabah namazının sünneti ile fitir namazında
kafirun ve ıhlas okuması bu konuda yardım bekliyorum.allah hepinizden razı olsun.

RedveKabul

Kayıtlı Kullanıcı
We aleykum selam,

İlmihal kitaplarına geçtiği şekliyle "Namaz Sureleri" diye birşey yoktur kardeşim. Yeni başlayanlar için kolaylık olsun babında zikredilen bu durum daha sonra maalesef yanlış anlaşılmış, ilmihal kitaplarına girmiş ve belirli bazı surelerin dışına çıkılamaz olmuştur.

Müzzemmil Suresi 20. ayeti "O halde Kuran’dan kolayınıza geleni okuyun" der. Ayrıca "önceki ayeti okumadan sonraki ayet okunmaz" sözü de doğru değildir. İsteyen istediği kadar ve istediği yerden okuyabilir.

Aksini iddia edenler var ise lütfen delillendirsinler. Delil getirirken de lütfen şu sıralamaya dikkat etsinler,

Muaz b. Cebel hadisinden hareketle;

1-Kuran
2-Sünnet
3-Alimlerin sözleri

_YUSUF_

Yönetici
SELAMIN ALEYKÜM.
Namazda surelerin sırasıyla okunması iyidir deniyor.
uymaya çalışıyoruz.
ama bazı okuduğumuz kitaplarda peygamberimiz sav.'in
çoğu yerde sırası ile okumadığını görüyorum. bu konuda mesela sabah namazının sünneti ile fitir namazında
kafirun ve ıhlas okuması bu konuda yardım bekliyorum.allah hepinizden razı olsun.
aleyküm selam kardesimiz.
ilk rekatta okunan süre sonrası geriye dogru değil kur'anın sonuna doğru olan surelerden okumalı ve okunan bu sure aralarında 1 sureden fazla sure olmalı.Mesela 1 rekatta fil süresi okuduğumuzu varsayalım 2. rekatta kureys suresini atlayıp maun suresini okumamalı en az iki sure atlamalı bu durum mekruh görülmüş.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt