Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazda Esnemek Esnasında Ağzımızı Hangi Elimizle Kapatmalıyız? (1 Kullanıcı)

umitbsr58

Kayıtlı Kullanıcı
Namazda esnemek esnasında ağzımızı hangi elimizle kapatmalıyız?
Normal zamanlarda esnerken ağzımızı sol elle, fakat namaz içinde esnerken sağ elle kapatmalıyız diye duymuştum.

Namazda esnerken ağzını tutmak da âdâbdandır. Ağzını tutmak, dişleri dudakları arasında sıkmakla olur. Bu şekilde esnemeyi engellemek mümkün değilse, kıyamda sağ elin tersini, sair rükünlerde de sol elini ağzına kor. Böylece esnemeyi gizlemeğe çalışır.

Hadîs-i şerîfte şöyle buyurulmuştur:

"Cenâb-ı Hak aksırmayı sever, esnemeyi ise kerih görür. Esneyen kimse elinden geldiğince ona mâni olmaya çalışsın, hah hah diye ses çıkarmasın." Diğer bir rivayette de: "Elini ağzına koysun." denilmiştir.
(bk. Buhârî, Edeb 125, 128, Bed’ül-Halk 11; Müslim, Zühd 56, (2994); Ebû Dâvud, Edeb 97, (5028); Tirmizî, Salât 273, (370), Edeb 7, (2747, 2748).)

sorularlaislamiyet

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun, o kadar merak ediyordum ki bunu. Ama hep unutuyorum bilgisayar başında... :)

Bilmediğim için iki elimle kapatıyordum, sayenizde artık ne yapacağımı biliyorum :)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt