Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaz Ve Vesvese (1 Kullanıcı)

belkısuzun

Kayıtlı Kullanıcı
risaleleri bazı kelimeleri anlamadığınız halde usanmadan günde 3 sayfa okursanız allahın izni ile size bir pencere açacaktır.biraz zaman alıyor.anlasanız bile bir başkasına açıklayamıyorsunuz çünkü risale o bize yabancı gelen kelimelerle daha anlamlı

Hakendiş

Kayıtlı Kullanıcı
risaleleri bazı kelimeleri anlamadığınız halde usanmadan günde 3 sayfa okursanız allahın izni ile size bir pencere açacaktır.biraz zaman alıyor.anlasanız bile bir başkasına açıklayamıyorsunuz çünkü risale o bize yabancı gelen kelimelerle daha anlamlı

Haklısın kardeşim Allah razı olsun.

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Keyf için, ebedî dünyada kalacak gibi nazlanıyorsun. Eğer anlasa idin ki, ömrün azdır hem faidesiz gidiyor. Elbette onun yirmidörtten birisini, hakikî bir hayat-ı ebediyenin saadetine medâr olacak bir güzel ve hoş ve rahat ve rahmet bir hizmete sarfetmek; usanmak şöyle dursun, belki ciddî bir iştiyak ve hoş bir zevki tahrike sebeb olur.

21.söz benim en çok etkilendiklerim arasındadır..
okumayanlar okusunlar..okuyanlar ihtiyaç duydukça tekrar okusunlar..

Hakendiş

Kayıtlı Kullanıcı
Keyf için, ebedî dünyada kalacak gibi nazlanıyorsun. Eğer anlasa idin ki, ömrün azdır hem faidesiz gidiyor. Elbette onun yirmidörtten birisini, hakikî bir hayat-ı ebediyenin saadetine medâr olacak bir güzel ve hoş ve rahat ve rahmet bir hizmete sarfetmek; usanmak şöyle dursun, belki ciddî bir iştiyak ve hoş bir zevki tahrike sebeb olur.

21.söz benim en çok etkilendiklerim arasındadır..
okumayanlar okusunlar..okuyanlar ihtiyaç duydukça tekrar okusunlar..

Allah razı olsun aynen öyle kardeşim, namazı huşû ve rükû içinde kılmak isteyen okusun...

GencAnadolu

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum...kardesler / abiler ben risale-i nurun bu şekilde anlaşılabilir sade halini almak istesem kaynak olarak ne diye söyliyeceğim...dediğiniz gibi okudukca anlaşılabiliyor...tam olmasada mana verilebiliyor...ama orjinalını ben kaldıramam...inşALLAH yardımcı olursanız sevinirim...

Hakendiş

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum...kardesler / abiler ben risale-i nurun bu şekilde anlaşılabilir sade halini almak istesem kaynak olarak ne diye söyliyeceğim...dediğiniz gibi okudukca anlaşılabiliyor...tam olmasada mana verilebiliyor...ama orjinalını ben kaldıramam...inşALLAH yardımcı olursanız sevinirim...

Aleyküm selam kardeşim, öncelikle Bediüzzaman Hz.(r.a.) bu eserlerin bu şekilde sadeleştirilmesine sıcak bakmamış. O bakımdan şu an piyasadaki sadeleştirilmiş eseri okumanı tavsiye edemem. Ve bilmiyorum da hangisi olduğunu... Orijinali kaldırabilirsin. Ben de baştan öyle düşünüyordum ama biraz çaba gösterince ve bu eserin makamını ve önemini biraz biraz anlamaya başlayınca sanki bir nebze anladığımı zannediyorum. Elbetteki hemen anlaşılması kolay değil. Çünkü çok yüksek bir ilim var. Marifetullah, marifetünnebi, marifetulhaşir gibi çok yüksek hakikatler var. Sen sakın bu yabancı gibi gelen kelimelere takılma. Onların çoğu günlük hayatta kullandığımız kelimeler. Baştan lugatla okuyabilirsin. Zaten belli başlı kelimeler var onları bildikten sonra diğerlerine aşina olursun. Risale-i Nur, bu asrın ruhi, kalbi hastalıklarının Kuranî bir devasıdır. İmani mevzularda her soruya cevap verebilen bir eserdir. Eğer bu imani konuları tam anlayarak okuyabilirsen dışarıdan gelebilecek her türlü soruya tam tatmin edici cevaplar verip başka insanları da aydınlatabilirsin. Daha önce okudun mu kardeşim hiç? Okumak istersen sana belli başlı yerler söyleyebiliriz.

seabell_85

Kayıtlı Kullanıcı
risale-i nurlar gerçekten hayat içerisinde en büyük zenginliktir. Kur'an'ın en güzel şekilde irdelenip, cevapların en mükemmel haliyle ruhumuza verilen birer teneffüs hükmündedir. Üstad (r.a.) bizim gerçekten sahip olduğumuz günümüz sorunlarına kendi lisan-ı haliyle ve ilahi güzelliği ile bize cevap vermiştir. Kardeşlerim şiddetle haddime tavsiyede bulunuyorum. Risal-i nurun hikmetinden faydalanın. okuduğumdan anlamıyorum diyerek bırakmasınlar, devam etsinler..Allaha şükür 3 yıldır okumaya çalışıyorum..Gönlünüzü açın yeter.O'da size gönlünü açacaktır. Vesselam Dua ile..Kardeşimiz sizde varolun sağolun..

tuna_35

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim...çok doğru yazılanlar ...selametle

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü
vesvese veren ve konu itibariyle isyanın nedeni olan namaz emri,secde hali. secde halinde gelen vesvesenin hal yolu. şeytan manevi olarak inmekle rahmetin dergahından nereye düşer. NUR(cc). ALLAH(cc) alemlerin nurudur. bütün nur ondan gelir ve alem bir teşhirgaha döner. herşey arz ve endam eder. o ışıkla anlam kazanır. o ışık görüneni yani mekanı ve görünene de yüzeni yani eşyayı yani zamanı anlatır. inin ordan demek bu işaretlerin üstünü örterse veya bilen göz gaflet içinde sabit bir noktaya takılırsa o kişiyi içinde bulunduğu halden nasıl çıkarırsın. teheccüd o şeytanın nurdan yoksunluk haline bir perde gibi örtünür ve şeytan vesvese vereceği kişiyi o nura garkoluşu derecesinde göremez gözü o nurla kör olur. yani vesveseden şikayet eden kişi gece namazı veya tercihan teheccüd kılmakla şeytanı nura garkeder ve o nur onun gözünü öyle bir alır ki vesvese veremez. şeytan bir hal durumu olmakla ALLAH(cc) kullarından bir kuldur. ve ALLAH(cc) ÜN NURU DAHİL HER TECELLİSİNE KADAR İNSAN GİBİ TEPKİ VERİR. yani aciz kalır. teheccüd gözü boyayan bir amel olmayacağından yani kibir ve riya karışamayacağından şeytan o amele karşı duramaz. onun nuru onu da duruduru. vesveseyi verenin değil ALLAH(cc) takdiri asıl olmakla en güzel ve azim bir ibadet teheccüddür. bu namaza devam edenler çevrelerinde haleti değişen insanlar görürse ve o kişiler namazsızsa dikkat etmelidir. o kişilerdeki haller artık kalbi değil fiili vesveseye dönüşebilir. kişi haktan uzaklaşmışlığı ölçütünde batıl taraftarı olabilir. bu yüzden o kişilerin teheccüde engel hallerinden uzak kalınmalıdır. teehccüd nura garkediş olmakla riyasızlığı ve azim boyutu ile şeytanın önüne bir perde serdeder. kişi ibadetin tadını alır ve farz ibadetlerin nurdan bir paratoneri olur. o farza yaklaşmayı çalışan her münkir o paratonerle topraklanır, ortalık süt liman olur. teheccüd kadar şihabları çeken ve ilgilisine ileten başka ibadet bulamazsınız. ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
Allah senden, bizlerden, cümlemizden razi olsun insallah(amin!)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt