Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NAMAZ KOCAMAN BİR KALPTİR (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Neden Namaz ibadeti üzerinde yogunlaşıyorsunuz? Namaz ibadetinin sizin dünyanızdaki yeri ve önemi nedir?

Namaz anne kucagıdır. Anne nasıl çocuklarının hepsini koşulsuz sever, onları kucagına alır, gögsüne bastırırsa namaz da bütün ibadetleri kucagına alır, gögsüne şefkatle bastırır.
Namaz kocaman bir kalptir. Bütün ibadetleri içine alır.
Namaz, ALLÂH ın varlıgı ve birligine inancın duygusal, zihinsel ve ruhsal tasdiki olması sebebiyle ALLÂH tan başka ibadet edilecek bir dostun olmadıgının itirafı olması yönüyle tevhit ibadetini içine alır.
Namaz yemeden-içmeden ve cinsel isteklerden vb. uzak kalınması, olumsuz duygu, düşünce ve davranışların kaynagı nefsi kontrol altına alma gücünü saglaması sebebiyle oruç ibadetini kapsar. Böylece O, insanın zihnini kötü düşüncelerden, gönlünü kötü duygulardan, dilini kötü sözlerden, kulagını kötü seslerden koruması yönüyle oruç ibadetini içine alır.
Namaz zamanı, canı, malı ALLÂH ın sevgi ve yakınlı ını kazanma yolunda feda etme ve vaktin, canın, malın ölçüsünü bilerek ömrün hesabına hazırlanma olması sebebiyle zekat ibadetini içinde barındırır. Eksi yirmi derecede, arkasında bombalar düşerken Çeçen mücahidin namazına devam etmesi, namazın ALLÂH yolunda insanın canını bile feda edebilecek bir ruh zenginli ine kişiyi ulaştırabilece ini gösterir.

Namaz insanlar arasındaki kardeşlik, birlik, bütünleşme duygularını kuvvetlendirerek sevgi ve güven duygularını yaygınlaştırması sebebiyle hac ibadetini içine almaktadır. Hacda kurban kesilir, namaz ibadetinde de nefsin olumsuz duygu düşünce ve istekleri ALLÂH yolunda kurban edilir. Hacda Vakfe esnasında insan dua edip hatalarını sorgular, ALLÂH tan bagışlanma diler, namazda da kul O Hesap Gününün sahibidir diyerek aynı ruh halini yaşar. Hacda Safa ile Merve arasında Rabbine ve ALLÂH yolunda mücadeleye koşan kul, namazda beni kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet diyerek Rabbini tercih ettigini belirtir.

Namaz tesbihi de engin gönlünün içine alır. Namaz kılan kul, Rabbimi övgü ve sonsuz bir şükürle tesbih ediyorum, secdede yüceler yücesi Rabbimi tesbih ediyorum diyerek bütün kainatla beraber ALLÂH ı anmanın ayrıcalı ına kavuşur. Namaz tenzihi de sıcak kucagına bastırır.
Namaz kılan kul, Rabbimi övgü ve sonsuz bir şükürle kullara ait bütün eksik sıfatlardan tenzih ediyorum demektedir.
Namaz müminin kalbinin ilacı olan dua ibadetini de içine alır. Namaz kılan kul, Beni dogru yola hidayet et diyerek istikameti diler. Namaz dostu, ALLÂH ım Hz. İbrahim in ailesine, dostlarına rahmet edip onları yücelttigin gibi Hz. Peygamber in ailesine, dostlarına da rahmet edip onları yücelt diyerek geçmiş ve gelecek bütün insanlık ailesi için duada bulunur.

Namaz aşıgı, Rabbim bana dünyada da ahirette de iyilik ver, beni ateş azabından koru; beni annemi babamı ve bütün inananları Hesap Gününde bagışla duasıyla namazını tamamlar

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NAMAZ KOCAMAN BİR KALPTİR

Eksi yirmi derecede, arkasında bombalar düşerken Çeçen mücahidin namazına devam etmesi, namazın ALLÂH yolunda insanın canını bile feda edebilecek bir ruh zenginli ine kişiyi ulaştırabilece ini gösterir.

Allah razı olsun kardeşi bu güzel bilgiler için
Onlar öyle namaz kılarlarki oku bile namaz kılarken ancak çıkartabilirler
demi Hz. Ali olayı
Yarabbi bizlerede namazı sevdir ve canı gönülden huzuruna koşan kullarından eyle
Namazımız miracımız olsun
Allaha emanet olun

etruce

Kayıtlı Kullanıcı

s.a allah razı olsun namazı bu kadar güzel anlatmışsın..bir kez daha namazın önemini ve güzelliğini bize kazandırdığı artılarını kavramış olduk..selam ve sua ile

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun. Namaz konusunda yeni bir kapı aralamamıza neden oldunuz.. Umarım pek çok kardeşimize ulaşır mesajınız.
Selam ve dua ile.

buket

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleyküm.paylaşımınız için allah razı olsun.namaz gerçekten kıymetli bir ibadet bizim kurtarıcılarımdan bir tanesi.namaz kılmayı en güzel şekilde yerine getirelim inşaallah.dualarınıza amin diyorum.hak yolundan ayrılmamak dualarıyla amin.B)B)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

eline saglık kardeşimm...B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Arkadaşlar namazın içinde imanın 5. şartı da varmış
Kıbleye karşı durduğumuz için hac sevabı
Namazz kılarken bir şey yemediğimiz için oruç sevabı
Namaz kılmak zaten kılıyoruz
kelimeyi şehadet getirmek namazda getiriyoruz
Namaz kılarak bedenimizin zekatını veriyoruz
Rabbim kılmayanlara da nasip etsin Aminnnn:D:D:D

First1

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun.

yaseminnn

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun . eline sağlık...

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun gercelten cok onemlı bılgıler.B)

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAHIM SENDEN RAZI OLSUN ŞU YAZIYI OKURKEN OKADAR MUTLU OLDUMKİ BENDE RABBİMİN NAMAZ KILAN KULLARINDAN OLDUĞUM İÇİN RABBİME NE KADAR ŞÜKRETSEM AZ BANA BU HUZURU YAŞATTIĞI İÇİN SELAM VE DUA İLE KARDEŞİM RABBİMİN RAHMETİ BEREKETİ ÜZERİNDE OLSUN

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ALLAH RAZI OLSUN A.E.O.

anamaya

Kayıtlı Kullanıcı

ELİNE EMEĞİNE SAĞLIK KARDEŞ ALLAH NAMAZ SEVGİSİNİ CÜMLEMİZE TATTIRSIN

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
ELLERİNİZE YÜREĞİNİZE SAGLIK ÇOK GÜZEL ALLAH RAZI OLSUN
ALLAH'A EMANET OLUNB)

ATA_11

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm...namaz bu kadar mı güzel anlatılır,harika olmuş sağolasın.

leyla-1

Altın Üye
NAMAZ KOCAMAN BİR KALPTİR

--------------------------------------------------------------------------------

Neden Namaz ibadeti üzerinde yogunlaşıyorsunuz? Namaz ibadetinin sizin dünyanızdaki yeri ve önemi nedir?

Namaz anne kucagıdır. Anne nasıl çocuklarının hepsini koşulsuz sever, onları kucagına alır, gögsüne bastırırsa namaz da bütün ibadetleri kucagına alır, gögsüne şefkatle bastırır.
Namaz kocaman bir kalptir. Bütün ibadetleri içine alır.
Namaz, ALLÂH ın varlıgı ve birligine inancın duygusal, zihinsel ve ruhsal tasdiki olması sebebiyle ALLÂH tan başka ibadet edilecek bir dostun olmadıgının itirafı olması yönüyle tevhit ibadetini içine alır.
Namaz yemeden-içmeden ve cinsel isteklerden vb. uzak kalınması, olumsuz duygu, düşünce ve davranışların kaynagı nefsi kontrol altına alma gücünü saglaması sebebiyle oruç ibadetini kapsar. Böylece O, insanın zihnini kötü düşüncelerden, gönlünü kötü duygulardan, dilini kötü sözlerden, kulagını kötü seslerden koruması yönüyle oruç ibadetini içine alır.
Namaz zamanı, canı, malı ALLÂH ın sevgi ve yakınlı ını kazanma yolunda feda etme ve vaktin, canın, malın ölçüsünü bilerek ömrün hesabına hazırlanma olması sebebiyle zekat ibadetini içinde barındırır. Eksi yirmi derecede, arkasında bombalar düşerken Çeçen mücahidin namazına devam etmesi, namazın ALLÂH yolunda insanın canını bile feda edebilecek bir ruh zenginli ine kişiyi ulaştırabilece ini gösterir.

Namaz insanlar arasındaki kardeşlik, birlik, bütünleşme duygularını kuvvetlendirerek sevgi ve güven duygularını yaygınlaştırması sebebiyle hac ibadetini içine almaktadır. Hacda kurban kesilir, namaz ibadetinde de nefsin olumsuz duygu düşünce ve istekleri ALLÂH yolunda kurban edilir. Hacda Vakfe esnasında insan dua edip hatalarını sorgular, ALLÂH tan bagışlanma diler, namazda da kul O Hesap Gününün sahibidir diyerek aynı ruh halini yaşar. Hacda Safa ile Merve arasında Rabbine ve ALLÂH yolunda mücadeleye koşan kul, namazda beni kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet diyerek Rabbini tercih ettigini belirtir.

Namaz tesbihi de engin gönlünün içine alır. Namaz kılan kul, Rabbimi övgü ve sonsuz bir şükürle tesbih ediyorum, secdede yüceler yücesi Rabbimi tesbih ediyorum diyerek bütün kainatla beraber ALLÂH ı anmanın ayrıcalı ına kavuşur. Namaz tenzihi de sıcak kucagına bastırır.
Namaz kılan kul, Rabbimi övgü ve sonsuz bir şükürle kullara ait bütün eksik sıfatlardan tenzih ediyorum demektedir.
Namaz müminin kalbinin ilacı olan dua ibadetini de içine alır. Namaz kılan kul, Beni dogru yola hidayet et diyerek istikameti diler. Namaz dostu, ALLÂH ım Hz. İbrahim in ailesine, dostlarına rahmet edip onları yücelttigin gibi Hz. Peygamber in ailesine, dostlarına da rahmet edip onları yücelt diyerek geçmiş ve gelecek bütün insanlık ailesi için duada bulunur.

Namaz aşıgı, Rabbim bana dünyada da ahirette de iyilik ver, beni ateş azabından koru; beni annemi babamı ve bütün inananları Hesap Gününde bagışla duasıyla namazını tamamlar
Amin inşallah emeğinize sağlı Allah razı olsun çok güzel bir paylaşımdı selam ve dua ile.

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir paylaşım Rabbim razı olsun.
İnşallah cümlemizi huşu içinde namaz kılan kullarından eyler Rabbim.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir paylaşım Rabbim razı olsun.
İnşallah cümlemizi huşu içinde namaz kılan kullarından eyler Rabbim.

Sizce gençlik namaza daha mı çok yöneldi son yıllarda?
Benim kanaatim o ki, namaza ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu ilgi, namaz bilinci kazandırmaya yönelik kitapların çok sayıda insana ulaşmasından da okunabilir. Bana kalırsa, halkımızın, özellikle de gençlerimizin hem namaza ilgisi artıyor, hem de namazlarının içini doldurmaya yönelik yazılara, kitaplara, programlara ilgisi artıyor. Şunu da eklemeliyim: Namazla Diriliş toplantılarımıza katılanların önemli bir çoğunluğu gençler.:B

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt