Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaz Kilmayi Güzel Yapabiliyormuyuz?? (1 Kullanıcı)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Hâtem-i Zâhid (k.s.)hazretleri Âsım İbn-i Yûsuf hazretlerinin yanına geldiğinde Âsım (kuddise sırruh) ona sordu:
—Ey Hâtem namaz kılmayı güzel becerebiliyor musun?
O da “Evet”deyince, Âsım (k.s.):
—Peki, nasıl kılıyorsun? diye sordu. Hâtem-i Zâhid hazretleri başladı anlatmaya:
—Namaz vakti yaklaştığında abdestimi sünnet üzere tazeliyorum ve namaz kılacağım yere dikiliyorum. Tâ ki her uzvum yerleşiyor.
Sonra Kâbe’yi iki kaşımın arasında, Makâm-ı İbrahimi göğsümün hizasında, Allah Teâlâ’yı mekândan münezzeh (pâk ve uzak) olduğu halde başımda hâzır ve kalbimdeki her şeyi bilir halde görüyorum.
Sanki ayağım sırat köprüsünün üzerinde; cennet sağımda, cehennem solumda, ölüm meleğini de arkamda hissediyorum ve kılacağım namazın son namazım olduğunu düşünüyorum.
Sonra ihsan ile (Mevlâ’yı görür gibi) iftitah tekbirini tekbirini alıyorum, tefekkürle okuyorum, tevâzû ile rükûa eğiliyorum, tazarrû ile secdeye kapanıyorum.
Sonra tamamıyla oturuyor, ümitle teşehhütte bulunuyor ve sünnet üzere selâm veriyorum.
Sonra da o namazı ihlâsa teslim ediyor, korkuyla ümit arasında kalkıyorum ve bu hâl üzere sabra devam ediyorum.
Bunu duyan Âsam hazretleri:
—Ey Hâtem!Senin namazın böylemi? diye sordu. O da:
— Evet otuz senedir böyle namaz kılıyorum! deyince Âsım hazretleri ağlayarak şunları söyledi:
—Ben daha bu zamana kadar hiç böyle bir namaz kılamadım!

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir paylaşım.Allah razı olsun.
Her seferinde inşallah bu yazı aklıma gelerek daha bie huşu içinde namaz kılmak nasip olsun cümlemize.Amin.

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir paylaşım.Allah razı olsun.
Her seferinde inşallah bu yazı aklıma gelerek daha bie huşu içinde namaz kılmak nasip olsun cümlemize.Amin.

senden de rabbim razı olsun kardeşim
inşallah...amin..
rabbimize emanetsin

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Namazın Edebî
Hz. Peygamberin bir veya iki kere yaptığı ve devam etmediği şeye edep, mendup veya müstehap denir. Rüku ve secdede tespihlerin üçten fazla yapılması, sünnet olan okuyuştan fazla kıraatte bulunulması gibi. Edepler sünnetleri tamamlamak için meşru kılınmıştır. Hanefilere göre namazın edepleri şunlardır (bk. Buhari, Salat, 9; Ebû Davud, 106,107).​

1) Erkeklerin iki avuçlarını iftitah tekbiri alırken yenlerinin içinden çıkarması menduptur. Bu durum da tevazua daha yakındır. Ancak soğuk gibi zaruret hali müstesnadır. Kadınlar ise kollarının açılmamsı için ellerini elbisenin altından kaldırırlar.
2) Namaz kılan kişinin ayakta iken secde edeceği yere, rükuda iken ayaklarının üst kısmına, secdede burnunun iki kanadına otururken kucağına selam verirken omuzlarına bakması menduptur. Bunu yaparken hûşu içinde ve ihsan derecesinde namaz kılma gayreti olmalıdır. Rasûlullah (s.a.v.) ihsanı şöyle tarif etmiştir: "Allah'a, sanki O'nu görüyormuşsun gibi ibadet etmendir. Her ne kadar sen O'nu görmüyorsan da o seni görmektedir. (bk. Ebû Davud, Sünnet 16).
3) Esnerken ağzı açmamaya çalışmak menduptur. Buna güç yetmezse, elin arkası veya yeni ile ağzı kapamak gerekir.
4) Gücü yettiği ölçüde öksürüğü gidermek menduptur.
5) Kamet alınırken, müezzin "Hayye ale'l-Felah" deyince, imam ve cemaatin ayağa kalkması menduptur. İmam mihraba yakın bulunmazsa, her saf, imam aralarından geçeceği sırada ayağa kalkar.
6) "Kad kâmeti's salâh (Namaz başladı)" denildiği zaman İmam, namaza başlar. İmam bu hareketi ile müezzini doğrulamış olur. Bununla birlikte kâmet bittikten sonra namaza başlanmasında da bir sakınca bulunmaz. Hatta, Ebû Yusuf ile, hanefiler dışındaki üç mezhebe göre uygun olan da budur.
Kaynak: Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN, Delilleriyle İslam ilmihali

SELAMÜN ALEYKÜM güzel kardeşim. Örnek bir kıssa üzerinden çok güzel mesajlar içeren paylaşım.. Ne güzel bir usül, gerçekten de namazı böyle maneviyat dolu kılabilmek en büyük mutluluk vesilesi olsa gerek.. Sahabeler gibi namazı huşu içinde kılanlardan ve ibadetleri makbul olanlardan olmak duasıyla inşallah..Emeğine sağlık kardeşim.Rahman'a emanetsin. Selam ve dua ile..B)B)

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun Kardeşim...

çok Güzel Bir Paylaşim..

Allah C.c.hepimizin Namazlarimizi Kabul Etsin Inşallah...

Allaha Emanet Ol.dua Ile....

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Namazın Edebî
Hz. Peygamberin bir veya iki kere yaptığı ve devam etmediği şeye edep, mendup veya müstehap denir. Rüku ve secdede tespihlerin üçten fazla yapılması, sünnet olan okuyuştan fazla kıraatte bulunulması gibi. Edepler sünnetleri tamamlamak için meşru kılınmıştır. Hanefilere göre namazın edepleri şunlardır (bk. Buhari, Salat, 9; Ebû Davud, 106,107).​

1) Erkeklerin iki avuçlarını iftitah tekbiri alırken yenlerinin içinden çıkarması menduptur. Bu durum da tevazua daha yakındır. Ancak soğuk gibi zaruret hali müstesnadır. Kadınlar ise kollarının açılmamsı için ellerini elbisenin altından kaldırırlar.
2) Namaz kılan kişinin ayakta iken secde edeceği yere, rükuda iken ayaklarının üst kısmına, secdede burnunun iki kanadına otururken kucağına selam verirken omuzlarına bakması menduptur. Bunu yaparken hûşu içinde ve ihsan derecesinde namaz kılma gayreti olmalıdır. Rasûlullah (s.a.v.) ihsanı şöyle tarif etmiştir: "Allah'a, sanki O'nu görüyormuşsun gibi ibadet etmendir. Her ne kadar sen O'nu görmüyorsan da o seni görmektedir. (bk. Ebû Davud, Sünnet 16).
3) Esnerken ağzı açmamaya çalışmak menduptur. Buna güç yetmezse, elin arkası veya yeni ile ağzı kapamak gerekir.
4) Gücü yettiği ölçüde öksürüğü gidermek menduptur.
5) Kamet alınırken, müezzin "Hayye ale'l-Felah" deyince, imam ve cemaatin ayağa kalkması menduptur. İmam mihraba yakın bulunmazsa, her saf, imam aralarından geçeceği sırada ayağa kalkar.
6) "Kad kâmeti's salâh (Namaz başladı)" denildiği zaman İmam, namaza başlar. İmam bu hareketi ile müezzini doğrulamış olur. Bununla birlikte kâmet bittikten sonra namaza başlanmasında da bir sakınca bulunmaz. Hatta, Ebû Yusuf ile, hanefiler dışındaki üç mezhebe göre uygun olan da budur.
Kaynak: Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN, Delilleriyle İslam ilmihali

SELAMÜN ALEYKÜM güzel kardeşim. Örnek bir kıssa üzerinden çok güzel mesajlar içeren paylaşım.. Ne güzel bir usül, gerçekten de namazı böyle maneviyat dolu kılabilmek en büyük mutluluk vesilesi olsa gerek.. Sahabeler gibi namazı huşu içinde kılanlardan ve ibadetleri makbul olanlardan olmak duasıyla inşallah..Emeğine sağlık kardeşim.Rahman'a emanetsin. Selam ve dua ile..

aleykum selam gül kardeşim
seninde emeğine ellerine saglık rabbim razı olsun :H
amin inşallah....
rabbim namazlarımızı kabul etsin inşallah
rabbimze emanetsin gül kardeşimB)B)B)

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun kardesim emeginize saglik
Allah c.c cümlemize husu icerisinde namaz kilmayi nasip etsin
bu konudada hayir dualarinizi beklerim Allah´a emanet olun

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun kardesim emeginize saglik
Allah c.c cümlemize husu icerisinde namaz kilmayi nasip etsin
bu konudada hayir dualarinizi beklerim Allah´a emanet olun

rabbim senden de razı olsun kardeşim
amin inşallah
rabbimize emanetsin inşallah

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Ukbe İbnu Amir (r.a) anlatıyor:

Resülullah (a.s)'ın şöyle söylediğini işittim:

-Rabbin, koyun güden bir çobanın, bir dağın zirvesine çıkıp namaz için ezan okuyup sonra da namaz kılmasından hoşlanır ve Allah Teâlâ hazretleri şöyle der: "Benim şu kuluma bakın! Ezan okuyor, namaz kılıyor, yani benden korkuyor. Yemin olsun, kulumu affettim ve onu cennetime dahil ettim."

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Ukbe İbnu Amir (r.a) anlatıyor:

Resülullah (a.s)'ın şöyle söylediğini işittim:

-Rabbin, koyun güden bir çobanın, bir dağın zirvesine çıkıp namaz için ezan okuyup sonra da namaz kılmasından hoşlanır ve Allah Teâlâ hazretleri şöyle der: "Benim şu kuluma bakın! Ezan okuyor, namaz kılıyor, yani benden korkuyor. Yemin olsun, kulumu affettim ve onu cennetime dahil ettim."
ellerine saglık kardeşim hayırlı günlerin olsun inşaallah sağlıcakla kal

"""aysen"""

Kayıtlı Kullanıcı
cok guzel bir paylasim Allah C.c.razi olsun sizden gercekten hayatin garantisi yok olum sirtimizda butun namazlarimizi son namazimiz gibi kilalimmm

Ahmet&Gizem

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun Rabbim Namazini Böyle Eda Eden Kullarindan Eylesin Amin Inşallah.

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
cok guzel bir paylasim Allah C.c.razi olsun sizden gercekten hayatin garantisi yok olum sirtimizda butun namazlarimizi son namazimiz gibi kilalimmm

hayırlı sabahlar:H
rabbim senden de razı olsun kardeşim
inşallah kardeşim hiç degilse buna çabalıyalım...

[mihriban]

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
evimizdekilezzetler.blogspot.com
hayirli sabahlar kardesim,emeginize saglik çok guzel bir paylasim,Allah-u teala namazlarimizi tam manasiyla kilmayi nasip etsin insaAllah
Selam ve Dua ile,Selametle ins...

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
hayirli sabahlar kardesim,emeginize saglik çok guzel bir paylasim,Allah-u teala namazlarimizi tam manasiyla kilmayi nasip etsin insaAllah
Selam ve Dua ile,Selametle ins...

hayırlı sabahlar kardeşim :H
amin inşallah...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt