Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaz Kılan Adam ile Köpek (1 Kullanıcı)

akinkaradag

Kayıtlı Kullanıcı
Vaktiyle mescidin birinde bir adam konuklamıştı.Din yolunda gayreti kendisine azık edinmişti.o aşık adam,bir gece sabaha kadar namazdan başka bir şeyle meşgul olmamak niyetiyle mescide gitmişti.
Fakat gece olup etraf kararınca bir ses duyuldu.Namaz kılan adam,kemal sahibi birinin mescide geldiğini sandı.Gönlünden,
''Böyle bir insan mescide ancak ibadet etmek için gelir.İyi oldu.Böylece kamil bir adam namazımı görüp,ibadetimi duyacak!'' diye geçirdi.
Bütün gece sabaha kadar ibadette bulundu,bir an bile ibadeti bırakmadı.Bir hayli dua etti,ağlayıp inledi.Kah tövbe etti,kah istiğfar....Müstehap ve sünnetleri yerine getirdi.kendisini adam akıllı iyi gösterdi.
Tan yeri ışıyıp etraf ağarınca mescid aydınlandı.adam bir de baktı ki,mescidin köşesinde bir köpek yatmış uyuyor.Bu dertle canı yandı,kanı kurudu.Gözyaşları yağmur gibi kirpiklerinden damlamaya başladı...Gönlü utanç ateşiyle öyle bir yandı ki;içinden çıkan ahlarla dili de yandı,damağı da....
ve kendi kendine dedi ki:
''A edepsiz herif! Allah seni bu gece şu köpekle terbiye etti.Bütün gece şu köpek için ibadette bulundun.Ne olurdu,bir gecelik de Allah için uyanık kalsaydın.senin,bir gece bile Allah için riyasızca ibadet ettiğini görmedim...

Ey riyakar insan! Nice köpekler var ki senden daha iyi.Bir bak kendine! köpek nerede sen neredesin? Utanmazlığın yüzünden riyalara gark oldun.Allah 'tan utanmaz mısın sen?
Kendi kadrini,mevki ve dereceni gördün ya! Bu şekilde muvaffak olmaktan artık ümidini kes!
Bu alemde ,bu halinle bir senin elinden bir iş gelmez.Gelse bile ancak köpeklere layık bir iş olur bu.Bilmem ki,neden şeytana eş olursun?Niçin nakşa kapılıp sersemleşirsin?''

(Feridüddin Attar/ilahiname )

akinkaradag

Kayıtlı Kullanıcı
Eğer ahiret işinde isen devam et,eğer dünya işinde isen orta yolu takip et.Hayırlı bir iş yapmaya kalkıştıysan erteleme.Namaz kılarken şeytan gelip:''sen riyakarsın'' derse o namazı daha da uzat.

Haris b.Kays(k.s)

nurışığı

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim güzel bir paylaşımdı gerçekten ibret alınacak bir konu

hk8506

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
emeğinize sağlık kardeşim hoş bir paylaşımdı
selametle kalınız...

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Camiye giren köpek

Camiye giren köpek

Vaktiyle mescidin birinde bir adam konuklamıştı. Din yolunda gayreti kendisine azık edinmişti. O aşık adam, bir gece sabaha kadar namazdan başka bir şeyle meşgul olmamak niyetiyle mescide gitmişti.

Fakat gece olup etraf kararınca bir ses duyuldu. Namaz kılan adam,kemal sahibi birinin mescide geldiğini sandı. Gönlünden,

''Böyle bir insan mescide ancak ibadet etmek için gelir. İyi oldu. Böylece kamil bir adam namazımı görüp, ibadetimi duyacak!'' diye geçirdi.

Bütün gece sabaha kadar ibadette bulundu, bir an bile ibadeti bırakmadı. Bir hayli dua etti,ağlayıp inledi. Kah tövbe etti, kah istiğfar....

Müstehap ve sünnetleri yerine getirdi. Kendisini adam akıllı iyi gösterdi.

Tan yeri ışıyıp etraf ağarınca mescid aydınlandı. Adam bir de baktı ki, mescidin köşesinde bir köpek yatmış uyuyor. Bu dertle canı yandı, kanı kurudu... Gözyaşları yağmur gibi kirpiklerinden damlamaya başladı... Gönlü utanç ateşiyle öyle bir yandı ki; içinden çıkan ahlarla dili de yandı, damağı da....

Ve kendi kendine dedi ki:

''A edepsiz! ALLAH seni bu gece şu köpekle terbiye etti. Bütün gece şu köpek için ibadette bulundun.
Ne olurdu, bir gecelik de ALLAH için uyanık kalsaydın. Senin, bir gece bile ALLAH için riyasızca ibadet ettiğini görmedim...

huzurpınarı

Kayıtlı Kullanıcı
RABBİM ibadetlerimizi riyasız yalansız yanlız onun rızası için yapanlardan etsin çok güzel bir örnekti...
ALLAH razı olsun....

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Her şey insan için. İmtihan dünyası işte. Allah razı olsun.

mb1903

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm, güzel bir paylaşım olmuş allah razı olsun
bunu söylerken utanıyorum amabazen benim içimden benzer şeyer geçiyo, ne kadar gereksiz bir insanım diyorum kendi kendime ama isteyerek yaptığım bişey değil. Mesela oruç tutmak için niyetleniyorum o sırada tut iyi olur hem kilo dam verirsin diyo içimden bi ses, çok utanıyorum kendimden böyle olunca oruç tutsam bile aklımda hep bi tereddüt kalıyo acaba ben hangi insanım diye gerçekten allah rızası için mi oruç tutyorum yoksa kilo vermek için mi
nasıl yapacam ne yapacam bilemiyorum,,

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim..
emeğine sağlık hayırlı ve anlamlı bir paylaşımdı..
selam ve dua ile..

koskun

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm ...

ibret alınacak bir konu ... paylaşım için teşekkürler ...
allah celle celaluhu razı olsun ...

allaha emanet olunuz ...

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
başkaları için yapılan ibadetin sonu

tşk paylaşım için ;)

Aysee

Kayıtlı Kullanıcı
huzurpınarı; RABBİM ibadetlerimizi riyasız yalansız yanlız onun rızası için yapanlardan etsin çok güzel bir örnekti...
ALLAH razı olsun... bu güzel duaya bütün kalbimle amin diyorumm.

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
RABBİM razı olsun kardeşim selametle kalın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt