Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mutlu olmanın sırrı (1 Kullanıcı)

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Mutluluk, insanlık tarihi boyunca, herkesin peşinde koştuğu fakat çok az insanın kavuşabildiği bir şeydir. Kavuşamayanlar kendi anlayışlarına göre yanlış adreste aradıkları için kavuşamamış; kavuşanlar ise, Cenab-ı Hakkın bildirdiği adreste aradıkları için kavuşabilmişlerdir.

O günün şartlarına göre her türlü imkana sahip olan tüccarın biri, bir türlü mutlu olamayan oğlunu, mutlu olmanın sırrını öğrenmesi için, insanların en bilgili olan birinin yanına göndermiş. Delikanlı günlerce yol yürüdükten sonra, sonunda bir tepenin üzerinde bulunan aradığı kimsenin evine varmış.

GÜZELLİKLERİN FARKINA VARAMAZ

Delikanlı, girdiği evde, hummalı bir manzara ile karşılaşmış. Tüccarların biri girip, diğeri çıkıyormuş. Evin sahibi sırayla içerideki insanlarla konuşuyormuş ve bundan dolayı da, delikanlı, sıranın kendisine gelmesi için çok uzun bir süre beklemek zorunda kalmış.

Sonunda sıra kendisine gelmiş. Babasının arzusunu anlatmış. Ev sahibi, delikanlının ziyâret sebebini açıklamasını dikkatle dinlemiş. Dinlemiş ama, sonunda da, “Git, çevreyi dolaş! İki saat sonra da benim yanıma gel!” demiş. Hemen arkasından ilâve tmiş: “Ama, içinde iki damla yağ bulunun şu kaşıkla. Hem de yağı dökmeden! “

Delikanlı dışarı çıkıp etrafı dolaşmaya, verilen süreyi doldurmaya başlamış. Fakat gözü hep kaşıktaymış. İki saat dolar dolmaz, hemen çıkmış o kimsenin huzuruna. Hikmet ehli kimse, “Güzel”, demiş. Sonra gence sormuş: “Bahçıvan başının, on yıllık bir çalışma sonunda meydana getirdiği eşsiz güzellikteki bahçeyi, çiçekleri, emsâlsiz lezzetteki meyveleri gördün mü? “

Utanan delikanlı hiçbirşey göremediğini îtiraf etmek zorunda kalmış. Çünkü kendisine verilen iki damla yağı dökmemek için hiçbir tarafa bakamamış. Böylece, başka bir şeye de dikkat etmemiş. Ev sahibi demiş ki: “Öyleyse git, etraftaki güzelliklere bakarak, bahçeyi tekrar dolaş!”

Delikanlı kaşığı alıp, tekrar dışarı çıkarak gezmeye başlamış. Bu sefer bahçeleri, çevredeki dağları, çiçeklerin güzelliğini, bulundukları yerlere yakışan sanat eserlerinin zarâfetini görmüş.

Hikmet ehli zatın yanına dönünce, gördüklerini bütün ayrıntılarıyla anlatmış.

Ev sahibi sormuş:

- Peki sana emânet ettiğim iki damla yağ nerede?

Kaşığa bakan delikanlı, iki damla yağın dökülmüş olduğunu görmüş. Bunun üzerine, ev sahibi, demiş ki:

- Sana verebileceğim tek bir nasîhat var: Mutluluğun sırrı, dünyanın bütün hârikalarını görerek, Allahü teâlânın büyüklüğünü idrak etmektir; ama kaşıktaki iki damla yağı da unutmadan.

Sonra iki damla yağı yorumlamış:

- Bu iki damla yağdan, birinci damla, sağlığımız. Eğer kendimize bakmazsak, sağlığımız yerinde olmazsa, başka şeyleri görmemiz zaten mümkün değildir. Acılar içinde kıvranan kimse, dünyanın en güzel manzaralı yerinde olsa bile gözü bir şey görmez. Kuş tüyünden yatakta yatsa, bu yatak iğneli yatak gibi gelir ona.

İkinci damla da dostluklar, yâni bizi ayakta tutan varlığımızın, var olmamızın hikmetini hatırlatan, karşılıksız seven hakîkî dostlar. Dostları olmayan, karşılıksız sevenleri olmayan kimse için dünyanın zindandan farkı yoktur.

MUTLU ETMEK MUTLU KILAR

Sevmek ve sevilmek, insanı hayata bağlayan, bütün sıkıntıları unutturan en güzel ilâçtır.

Sevmekten sonra da acımak gelir. Seven ve acıyan, herkese, her şeye iyilikle bakar. Kötülük düşünmez. İyileri iyi oldukları için sever. Kötülere ise kötü oldukları için acır. Onların da iyi olmaları, hidâyete kavuşmaları için çırpınır. İnsanların iyi olmaları onun iyiliğini, mutluluğunu artırır. Mutluluğu arttıkça başkaları için daha çok çalışır…

Bu iki şeyin hakîkatına varan, gerçek mutluluğa kavuşur. Bunun için, artık hiçbir sıkıntı, dert olmaz. Bu mutluluğun verdiği haz, bütün sıkıntıları örter. Dînin en kısa târifini Peygamber efendimiz şöyle yapmıştır: “Allahü teâlâyı, emirlerini büyük bilmek, bunlara saygılı olmak ve yarattıklarına acımak, merhamet etmek.”

Mehmetoruc.com

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
Inşallah bundan sonra

Inşallah bundan sonra

Allah razı olsun,emeğine sağlık
bunları zamanında uygulamayı çok isterdim.Üzüntülere yenik düştüm ,sağlıklı sayılmam ,(ALLAH beterinden korusun)dostluktan yana hayal kırıklığı yayaşadım.inşallah ölüm öncesi ve sonrası hayatım güzel olur diye umut ediyor dualara sığınıyorum .

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Mevlam razı olsun kardeş!çok hoş bir paylaşım sağolasın.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Allah razı olsun,emeğine sağlık
bunları zamanında uygulamayı çok isterdim.Üzüntülere yenik düştüm ,sağlıklı sayılmam ,(ALLAH beterinden korusun)dostluktan yana hayal kırıklığı yayaşadım.inşallah ölüm öncesi ve sonrası hayatım güzel olur diye umut ediyor dualara sığınıyorum .

Amin.Allahü teala cümlemizden razı olsun.İnşallahü teala bundan sonra uygulamanızı .Cenab-ı Hak nasib etsin.
Fârisî mısra’ tercemesi:
Bu büyük ni’meti, bakalım kime verirler?
İnsana güvenme ölür duvara dayanma yıkılır buyurmuşlar,Allahü teala verir imtihan eder,alır imtihan eder.Allahü teala yardımcınız olsun.
Selâmetle kalın.
Fârisî beyt tercemesi:

Kavuşmak için, bu lezzet ve sevince,
Can çıkıncaya dek, çalış, gündüz ve gece!

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
Sevmek ve sevilmek, insanı hayata bağlayan, bütün sıkıntıları unutturan en güzel ilâçtır.
Sevmekten sonra da acımak gelir. Seven ve acıyan, herkese, her şeye iyilikle bakar. Kötülük düşünmez. İyileri iyi oldukları için sever. Kötülere ise kötü oldukları için acır. Onların da iyi olmaları, hidâyete kavuşmaları için çırpınır. İnsanların iyi olmaları onun iyiliğini, mutluluğunu artırır. Mutluluğu arttıkça başkaları için daha çok çalışır…

SELAMÜN ALEYKÜM ALLAH RAZI OLSUN GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ.FAYDALANDIK ALLAH ECRİNİ VE SEVABINI VERSİN İNŞAALLAH.ALLAH CÜMLEMİZİ MUTLU OLUP MUTLU EDENLERDEN EYLESİN SELAM VE DUA iLE

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Mevlam razı olsun kardeş!çok hoş bir paylaşım sağolasın.

Amin.Kardeşim amin.İnsan yüzünü dünyaya döndürürse dünyayı isteyenlerle çarpışır,ahirete yönelirse de onunla görüşmek için insanlar yarışır.İnşallahü teala Hak teala'nın emrettiği şekilde yönümüzü doğrultursak üzülmeyiz.Selametle kalın..

garibano

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel konu.Tşk ederim.
NLP teknigi ile kişisel gelisimle ugrasan arkadaslar sunu cok rahat göreceklerdir.
Tüm mutlulugun ve kişisel gelisimin özeti aslında şunu içeriyor.
"GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR, GÜZEL DÜŞÜNEN HAYATINDAN LEZZET ALIR..."

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

SELAMÜN ALEYKÜM ALLAH RAZI OLSUN GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ.FAYDALANDIK ALLAH ECRİNİ VE SEVABINI VERSİN İNŞAALLAH.ALLAH CÜMLEMİZİ MUTLU OLUP MUTLU EDENLERDEN EYLESİN SELAM VE DUA iLE

Aleyküm Selam kıymetli abicim.Cenab-ı Hak cümlemizden razı olsun.Rızasına uymayan işlerden sözlerden korusun,dualarınızı kabul eylesin İnşallahü teala.Amin.
Allahü teâlâ, bizi ve sizi, Muhammed aleyhisselâmın yoluna uymakla şereflendirsin!Vesselâm evvelen ve âhıren.
Beyt;
Âkıl isen kıl nemâzı, çün se’âdet tâcıdır.
Sen nemâzı öyle bil ki, mü’minin mi’râcıdır.

yalniz_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim güzel bi paylaşımdı begniyle okudum rahman cümlemizin yüzünü güldürsün inş...

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Güzel konu.Tşk ederim.
NLP teknigi ile kişisel gelisimle ugrasan arkadaslar sunu cok rahat göreceklerdir.
Tüm mutlulugun ve kişisel gelisimin özeti aslında şunu içeriyor.
"GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR, GÜZEL DÜŞÜNEN HAYATINDAN LEZZET ALIR..."

Saol kardeşim.Ben teşekkür ederim.Selametle kalın.
Fârisî beytler tercemesi:

Aşk öyle bir ateşdir ki, yanarsa eğer,
Ma’şûkdan başka herşeyi yakar, kül eder.

Hakdan gayrıyı katl için (LÂ) kılıncı çek,
(LÂ) dedikden sonra, birşey kaldımı bir bak.

(İLLALLAH)dan başka ne varsa, hepsi gitdi;
Sevin ey aşk! Hakka ortak kalmadı bitdi.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt