Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

MUTLU EVLİLİK İÇİN (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Başbakanlığın desteklediği Ailem Türkiye Projesi kapsamında Dr. Senai Demirci tarafından hazırlanan Bir Yastıkta Bir Ömür adlı kitapta, eşler arasında uyumun sağlanması için çeşitli önerilere yer veriliyor.

Çiftlerin bir ömür huzurlu ve güven içinde yaşamaları için her konuda anlaşmak ve aynı düşünmek zorunda olmadığı anlatılan kitapta, önceden yapılan anlaşmaların, çizilen yol haritalarının bir yere kadar işe yaradığı, ondan sonrasının, saygı, sevgi ve hoşgörü ile çözüleceği ifade ediliyor. Mutlu bir evlilik için şu görüşlere yer veriliyor:

Eşinizi başkalarıyla kıyaslamayın!
İşteki problemleri eve taşımayın!
İçinizden geçeni saklamayın!
Sevginizi açıkça ifade edin!
Saygınızı yitirmeyin!
Geçmişe takılmayın!
Armağanlar verin!
Dinleyin ve anlayın!
Birbirinizi yıpratmayın!
Ortak bir noktada buluşun!
Önce kendinizden yola çıkın!
Eşinizi, güzel sözlerle ödüllendirin!
Şikâyete şikâyetle karşılık vermeyin!
Birlikte bir şeyler yapmayı önemseyin!
Kitapta, Evlilik aşkı öldürür şeklindeki inanışın aksine, evliliğin aşkı olgunlaştırdığı kaydediliyor. Evliliğin, aşkı inşa etmek ve büyütmek için en uygun ortam ve en güzel fırsat olduğu belirtiliyor.

volide

Kayıtlı Kullanıcı
RE: MUTLU EVLİLİK İÇİN

allah senden ve senin gibi güzel bakan güzel gören güzel düşünen güzel insanları bu seyri alem içerisinde çoğaltır ruhları bülbül gibi okşayan güzel sözlerden gülümseyen bakışlarla hayatın içindeki güzellikleri paylaşarak yaşamın son perdesine kadar hayatta neler güzel ise bu güzellikler senin olsun.alemi ervahta ise mekanın cennet habibi kibriya komşun olsun.selam olsun resulullaha selam olsun o diyarın güzel insanlarına ..selam olsun senin gigi güzel özel insanlara.yolun sıratı müstakim buradan yürü huzur kapısının anahtarı orada..devam et....SELAMETLE KALIN NUR ÜSTÜNE NUR DOLSUN GÜZEL KALBİN..........

tuurkuaz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH A cc İMANI OLUP ONUN TADINI ALDIKTAN SONRA
EVLİLİĞEDE ÖYLE BAKARSAN GÜZEL
AMA KADINLARIN BUGÜNKÜ MADDE ANLAYIŞI
ERKEKLERIN MANKEN TAKINTILARI İSLAMI BİLMEMEKTE BUNA EKLENINCE FACİALAR BAŞLIYOR ALLAH CÜMLEMİZİ RAHMETİYLE İSLAH ETSİNB)

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm Rahman razı olsun bilgilendirici bir paylaşımdı Rabbim hepimize farz ve sünnetin yaşadığı yuva kurmayı nasib etsin inşaalah selam ve dua ile...B)B)B)

leyla_serdar

Kayıtlı Kullanıcı

SElamun aleykum, emeginize saglik, Dr senai demirci'nin kitabi bir yere not etmisim, sayende hatirladim ilk firsat olunca almayi düsünüyorum,

emegine saglik,,, bir aileyi bir yuvayi kurtarmak veya yönlendirmek sadeçe düsunçemize veya aklimiza kalmis bir durum degil, bunlari iyi bilen uzmanlar var, onlarin destegiyle birbirimizi daha saglikli bir dusunçeye, bir yuvaya sahip olabiliriz.

Selametle .... B)B)B)

karbeyaz_27

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum evlilik hakkinda çok güzel bilgiler verdiniz ALLAH razı olsun sizden mutlu bir yuva ya bir tarafla olmuyor herşeyi kadından bekliyorlar mutlu bir evlilik iki taraflı olur sizin söylediğiniz gibi saygı olmazsa hiç bir şey olmuyor tekrardan ALLAH RAZI OLSUN SİZLERDEN BİZLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN HAYIRLI AKŞAMLAR

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Böyle hanım da böyle bey de var günümüzde! B) İnanın okurken çok duygulandın B)
AHMED ŞAHİN
Otuz kitaba imza atan elimi öpüp, duamı almak için bekleyen kıymetli okuyucularım! Yanlış adrestesiniz. İşte size eli öpülecek insan ve duası alınacak yılın hanımefendisi!. Gelin, görün kötü gün dostu vefalı eş nasıl olur?
Aile hayatımız adına fevkalade düşündürücü bulduğum bir olayı gelen sorular üzerine bir daha arz etmeme izin verin lütfen. Bilindiği üzere, okuyucularımla özellikle kitap fuarlarında da görüşüyor, sorularına cevap verirken dertlerini de dinlemiş oluyorum. Neler mi dinliyorum, neler mi duyuyorum? Bir tanesini arz edeyim de siz de ibretle okuyun, hayretle tefekkür edin. Bakın nasıl (zalim) beyler ve (sadık) hanımefendiler yaşıyor bu dünyada siz de görün.

- Hocam, derdim derindir bana bir yol göster! Diyerek başladı üç çocuk anası hanımefendi ve şöyle devam etti:

Kocam içki bağımlısı. Gece yarılarına kadar meyhanede içiyor. Sonra da geliyor, kapıyı yumruklamaya başlıyor. Çocuklar duyup da huzursuz olmasınlar diye hemen kalkıp kapıyı açıyorum. Buyur deyip saygıyla karşılıyorum. Bazen yemek istiyor, gecenin o saatinde. Akşamdan hazırladığım yemekle sofra kuruyorum. Bu defa beğenmiyor, bunlar beklemiş, bana yeniden yemek yap, diyor. Çocuklar okula gidecekler uyanıp da huzursuz olmasınlar diye yine mutfağa giriyor, yemek yapmaya başlıyorum. Arkamdan geliyor hazırladığım yemeğe bakıyor, ben bunları yemem, başka yemek yok mu? diye bağırıp çağırmaya başlıyor. Ben de kazanabildiğim parayla ancak böyle yemek yapabiliyorum, sen yardımcı olursan istediğini yaparım, deyince, kıyametler kopuyor, kazandığını başıma mı kakıyorsun, diyerek tencere-tabak ne varsa havada uçuşuyor.. Yine çocuklar duymasın diye sesimi çıkarmamaya gayret ediyorum; ama nafile. Başıma fırlatılan tencere-tava sesine çocuklar geliyor, ortalık ana-baba günü oluyor, bağrışmalar, ağlaşmalar, bir kıyamettir gidiyor.

- Kocanızın işi ne? Nerede çalışıyor? diyorum.

- Ne çalışması hocam? diyor. Geceyi meyhanelerde geçiren adam gündüz çalışabilir mi? Akşama kadar horul horul uyuyor. Akşam tekrar çıkıyor arkadaşlarının yanına.

- Evin ihtiyaçlarını kim karşılıyor öyle ise? diyorum.

- Ondan ümidim kesilince ben komşuların ev temizliğine gidiyorum. Kocamın durumunu bilenler sağ olsunlar ev işlerini bana yaptırıyorlar, evin ve çocuklarımın ihtiyaçlarını ben karşılıyorum. Hatta onun masraflarını da ben temin ediyorum!..

- Yani meyhane masraflarını da mı sen veriyorsun?..

- Ne yazık ki öyle oluyor. Çıkarken para istiyor, vermesem ev başıma yıkılacak hale geliyor. Namus belası meyhane harçlığını da ben vermek zorunda kalıyorum..

Ben bu durum karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum, sanki hıçkırıklar boğazıma düğümleniyor. Kendimi zor tutuyorum. Tam bu sırada beni şoke eden bir açıklama daha dinliyorum. Diyor ki:

- Bunların hiçbirisi mühim değil, benim için. Çok da mühimsemiyorum olanları. Ben kapıcı olarak da çalışmaya razıyım. Allah’a şükürler olsun elim ayağım tutuyor, çalışabiliyorum. Hatta onun harçlığını da verebiliyorum.

- Öyle ise bana neyi sormak istiyorsun? Bir şok cevap alıyorum bu soruma da. Bakın ne diyor.

- Bu hali onu Cehennem’e götürecek. İşte buna razı olamıyorum, Cehennemden kurtarma çaresi yok mu? diye sormak istiyorum. Acaba diyorum, temizlik yaparak kazandığım üç beş kuruştan artırıp da kocamın adına sadaka versem Cehennem’den kurtulmasını sağlayabilir miyim? Sözlerini şöyle bağlıyor:

- Ne de olsa bu benim çocuklarımın babasıdır. Düşene herkes tekme atıyor, ben de tekme atanlardan olmayayım, kucaklayıp kaldıranlardan olayım diye düşünüyorum!

Bu değerlendirmeleri dinledikten sonra daha fazla dayanamıyorum. Önümdeki masanın üzerinde yazdığım otuz kitabım dizili. İmzalatıp duamı almak, elimi öpmek için karşımda bekleyen okuyucularım da sıradalar. Ayağa kalkıp onlara seslenmekten kendimi alamıyor ve diyorum ki:

- Otuz kitaba imza atan elimi öpüp, duamı almak için bekleyen kıymetli okuyucularım! Yanlış adrestesiniz. İşte size eli öpülecek insan ve duası alınacak yılın hanımefendisi!. Doğru adres işte burasıdır. Gelin de görün sabır nedir, sadakat nedir, kötü gün dostu vefalı eş nasıl olur?

- Ne dersiniz hanımefendiler! Sizin sabrınız, sadakatiniz, düşene tekme vurmayıp kaldırma vefanız da böyle mi? Siz de aynı sabır kahramanlığını gösteriyor, şefkatli eş örneğini veriyor musunuz? Yoksa size, böyle biriyle imtihana tabi tutulmadığınız için halinize şükretmek mi düşüyor?
AİLEM DERGİSİNDEN ALINTI YAPTIM konuya uygun olduğu için paylaşmak istedim RAVZA SELAMÜNALEYKÜM :p

ULUTAS

Kayıtlı Kullanıcı

ÇOK GÜZEL EMEGİNE SAĞLIK KARDEŞİM ALLAHA EMANET OL,

derya86

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKUM ÇOK FAYDALI BİLGİLER VERMİŞSİNİZ ALLAH RAZI OLSUN. HAFİZE ANNENİN BAHSETTİĞİ HANIMDA NE KADAR TEMİZ BİR İNSANMIŞ RABBİM HEPİMİZE BU OLGUNLUĞU NASİP EDER İNŞALLAH. ALLAH 'A EMANET OLUN.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim razı olsun. Evlilikte bütünlüğü oluşturmak çok önemlidir. Karşılıklı anlayış ve hoşgörü aşkı gerçekten bakii kılar. Selam ve dua ile.

zere

Kayıtlı Kullanıcı

Bende bir senelik evli olarak aynen katılıyorum evliliği yürütmenin ilk ve en temel şartı saygı. saygını olmadığı bir evlilik kısa zamanda bitmeye mahkumdur bence.

güldem

Kayıtlı Kullanıcı
evet çok güzel ama neden fedakarlık hep kadından bekleniyor acaba aynı durum yada benzeri olsaydı erkek çekermiydi merak ediyorum tabiki çekmez biz kadınları fedakar yapan inanç kuvvetimiz olsada bazan kullanıldığımızı düşünüyorum

güldem

Kayıtlı Kullanıcı
Evet çok güüüüzel ama neden hep fedakarlık biz kadınlardan bekleniyor anlayamıyorum bu durumun aynısı veya benzeri karşısında erkek ne yapardı acaba?inacımızın kuvveti belki ama bazan kullanıldığımızı düşünüyorum yanılıyormuyum?

leyla-1

Altın Üye
Emeğinize sağlık Allah razı olsun öncelikle iki insanın birbirine karşı anlayışı önemli iki insan aynı yöne baktığı zaman mutlu olurlar insan mutlu olmasını biliyorsa karşısındakinide mutlu etmesini bilir selam ve dua ile...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Emeğinize sağlık Allah razı olsun öncelikle iki insanın birbirine karşı anlayışı önemli iki insan aynı yöne baktığı zaman mutlu olurlar insan mutlu olmasını biliyorsa karşısındakinide mutlu etmesini bilir selam ve dua ile...
Rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim aynı yöne bakmak ta önemli ama aynı yöne bakmadıkları halde birbirlerini saygı ve sevgi ile karşılamkta önemlidir.

19042009 mehmet

Kayıtlı Kullanıcı
Allah bu ablamızdan razı olsun dünyanınen ağır imtihanı geçimsiz eştir ablamızda ağır bir imtihandan geçiyor rabbim değer verdiği kullarını imtihan eder efendimizde (SAV)en ağır işkencelere maruz kaldı o sabretti ve şimdi davasına gönül veren milyarlarca mümin var üstelik o bizim baş tacımız kainat onun hatırına yaratıldı biz ise günahkar kullarız unutulmamalıdırki imtihan ne kadar ağırsa ahiretteki derece o kadar yüksek olur rabbim imtihanları kazanıp tertemiz bir şekilde huzuruna çıkmayı nasip eylesin HASBUNALLAH VE NİMEL VEKİL

19042009 mehmet

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim herkese kendisinin razı olacağı bir ömür, eş ve ameller nasip eylesin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt